Z činnosti

Noc přerovské sokolovny 11. září 2015

12. září 2015 v 12:09 | Jaroslav Skopal

Bylo co ukazovat a s čím seznamovat

Sám jsem se zúčastnil jen úvodní části Noci sokoloven, kterou připravil hlavně pro rodiče cvičenců a pro veřejnost výbor Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. Při mém příjezdu dorazil i jeden z autobusů městské hromadné dopravy, který jezdí po Přerově s upoutávkami na Loutkové divadlo Sokola Přerov. Byl velmi viditelným důkazem toho, že kolem sokolovny se v pátek večer a v noci má něco dít. Nejdříve jsem se zúčastnil malého posezení u ohně v sokolské zahradě, které si dohodli členové Věrné gardy s br. Petrem Sujou a ten také malý oheň připravil. Při opékání špekáčků čas rychle uběhl a po něm se přerovští sokolští senioři a hlavně seniorky odebrali k první organizované prohlídce sokolovny s výkladem. Ten poskytl starosta jednoty br. Vladimír Tabery.
Ještě předtím jsem využil otevřené dveře do venkovní objektu, který donedávna využívali házenkáři. Zatím tvoří jakési technické zázemí pro akce konané v prostoru za sokolovnou.
Během svých krátkých pochůzek po nižších partiích naší sokolovny jsem zaznamenal všude čilý ruch, protože cvičební jednotky, zejména u mládeže, probíhaly dle programu. Řada cvičitelů měla na sobě jednotná modrá trička, která jsou právě pro takové akce určena. Měl jsem dobrý pocit, všichni si uvědovali, že naše přerovská sokolovna není nic bezvýznamného.
Několik obrázků je umístěno v galerii. Současně se obracím na další autory, kteří jsou ochotni na tento blog také nějaká fota přidat, ať mi je pošlou na adresu jar.skopal@volny.cz .

Soutěž Rope skipping v přerovské sokolovně

23. června 2015 v 12:08 | Pavel Zimek

13. června 2015

Zdravím Vás přátelé,
s radostí Vám oznamuji, že nové video ze sokolského prostředí, tentokrát z prvé veřejné soutěže Rope skipping, konané dne 13. června 2015, je na světě. Najdete je na internetové adrese https://youtu.be/752dnZadZnc
Příjemnou zábavu Vám přeje autor videa Pavel Zimek.

Sokolská lehká atletika

18. června 2015 v 8:43 | Alois Košťálek

Převzato z Kokorských novin


Naše župa měla zastoupení na Sokolském Brnu 2015

11. června 2015 v 22:53 | Miroslav Rozkošný

Sokolské Brno z pohledu diváka

V neděli 7. června se konala jedna z největších sokolských republikových akcí Sokolské Brno 2015. Je tedy čas na její hodnocení a pro mě i na porovnání, protože před šesti lety jsem na této přehlídce hromadných skladeb také cvičil. Tenkrát cvičenci i diváci byli, lidově řečeno, skoro ztraceni ve velkém moderním vysokoškolském sportovním areálu. Letos na stadionu Sokola Brno I v Kounicově ulici bylo nás účastníků, alespoň v hledišti až moc. Část si našla místo k sezení na betonové tribuně a z nich téměř všichni si stěžovali si na otlačené zadky. Ostatní museli vzít zavděk sezení na trávníku s dalšími nevýhodami, nebo stání. Co však bylo stejné se Sokolským Brnem před šesti lety bylo občerstvení. Také letos, kdo si chtěl dát něco k pití, musel oželet shlédnutí alespoň jedné skladby, než si vystál frontu na pivo nebo limonádu. Mimochodem obojí bylo velice dobré. Stejná jako před šesti lety byla i letos propagace Sokolského Brna. Nikde v Brně jsme neviděli žádný plakát, a také nikdo z mých kolegů si nevzpomínal, že by ve sdělovacích prostředcích něco zaznamenal o konání této vrcholné sokolské akce. Přitom o akcích s daleko menším počtem účastníků se nejen v novinách píše, ale natáčí je také televize. Opět jsem proto musel dát za pravdu současnému primátorovi Přerova Vladimíru Puchalskému, který mi asi před dvěma nebo třemi měsíci řekl, že Sokol nikdy neuměl a neumí dělat propagaci. Přes uvedené nedostatky však nebyl snad nikdo, kdo odjížděl z letošního sokolského Brna zklamaný. Jako vždy při podobné sokolské sešlosti bylo nejpůsobivější její slavnostní zahájení. Tentokrát o něco jiné než jsme zvyklí, protože v čele průvodu pochodoval nejen sokol se šavlí, ale také se šavlí i sokolka. Další novinkou bylo, že na závěr celého programu byla při spouštění státní vlajky poprvé na Sokolském Brnu hrána vlastenecká píseň Moravo, Moravo, což jistě potěšilo srdce snad každého moravského patriota. Zvláště také proto, že byla výborně aranžovaná a nahraná.
Potěšeni mohli být i diváci během programu. Skladby byly po sobotním "pilování" dobře provedené a těžko bylo proto vybírat, která byla lepší. Každý, s kým jsem hovořil, proto tipoval jinou. Mně se nejvíc líbila skladba žen se stuhami a muži se svými efektními přehozy. Chlapi se velice snažili možná i proto, že mezi nimi cvičila řada mladých žen.

Tolik z mého pohledu diváka, který přijel do Brna nejen za pěknou sokolskou podívanou, ale také povzbudit cvičence z naší Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy a ostatní. Cvičenci a cvičenky budou mít jistě postřehů víc. Napište je. Můžete využit i možnost komentáře na tomto blogu. Možná se některé dostanou až k pořadatelům, kteří na základě nich připraví pátý ročník Sokolského Brna ještě lepší než byl ten letošní.

Několik fotografií Jana Faita najdete v galerii.

Z Věrné gardy Sokola Přerov

28. května 2015 v 11:03 | Jaroslav Skopal, obrázky Miroslav Rozkošný

Obě jubilantky jsou stále aktivní

Ve středu 27. května 2015 se sešlo 25 členů a členek odboru Věrné gardy Sokola Přerov. V úvodu jednání přednesl vzděavatel jednoty br. miroslav Rozkošný krátkou informaci o dění v jednotě a sestry Eva Tšponová a Blanka Zelingerová vzpomenuly na někdejšího činovníka jednoty a župy br. Miroslava Kozáka. Z jejich úst zazněly i verše br. Kozáka, což byl ne jediný umělecký projev této sokolské osobnosti z období obnovy Sokla Přerov po roce 1989.
Následovala malá oslava osmdesátin sestry Marie Navrátilové a devadesátin sestry Evy Zajícové. Jejich činnost pro Sokol ocenila mezi jinými i Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova.
Atmosféru, která vládla tomuto radostnému setkání nejlépe dokumentují obrázky br. Miroslava Rozkošného, jejichž hlavní část nejdete v galerii tohoto blogu.

Ukázková hodina Sokola Přerov na videu

24. května 2015 v 19:22 | Helena Sedláčková

Poděkování patří panu Pavlu Zimkovi


Posílám odkaz na video ze sokolské akce - Ukázková hodina. Video nahrál a upravil tatínek ml. žákyně p. Pavel Zimek.
Hezký den. HS
Zpráva pana P. Zimka:
Dobrý podvečer,
nahrál jsem vaši ukázkovou hodinu a zveřejmil ji. Pokud budete mít zájem o publikování videa na stránkách Sokola, nemám s tím problém.
Adresa finální verze je http://youtu.be/sVkafhe4pks
Hezký podvečer
Pavel Zimek

Ještě trochu podrobněji k závodu ve všestrannosti

22. května 2015 v 22:27 | Milan Geryk

Župní soutěž sokolské všestrannosti, Přerov 18. 4. 2015 - discipliny: gymnastika, šplh, plavání.

Účast 57 závodnic a závodníků:. Přerov Pr 28, Hranice Hr 15, Lipník Li 10, Brodek Br 4.
Každý se mohl zúčastnit více disciplin (g, š, p). Počítáme-li každého se všemi disciplinami, pak bylo závodníků 103. Z toho gymnastika 40, šplh35, plavání 28. Celkem 15 borců závodilo ve všech třech disciplinách. Bylo rozdáno celkem 80 diplomů borcům do 3. místa, což rozvádí přiložená tabulka. V závorce počet zúčastněných borců.
Gymnastika sama se skládá ze 3 nebo 4 subdisciplin. Každá je klasifikována podle mezinárodních tabulek na body, aby je bylo možno sčítat. Některé subdiscipliny vyžadují odcvičení sestavy, které je nutno nacvičit, vyžadují paměť. V porovnání s atletikou je to obtížnější a tedy účast je menší než v atletice.
Výsledky byly zpracovány na počítači br. Zbyňkem Haraštou. Nácvik vyžadoval houževnatost cvičenců a práci řady cvičitelů, je třeba jim za to poděkovat. Do všestrannosti se zahrnuje i atletika, župní závody v ní plánujeme na 31. května 2015
Gymnastika
Předškolní dívky (11) Předškolní chlapci (4)
1. Hr Tománková Anna 1. Hr Spilka Jan
2. Hr Maděryčová Eliška 2. Pr Spala David
3. Pr Herčíková Barbora 3. Pr Skřeček Pavel
Žákyně I. (4) Žáci I (6)
1. Li Štěpánová Jarmila 1. Pr Jakubec Yorick
2. Li Volná Blanka 2. Hr Tománek Jan
3. Hr Spilková Veronika 3. Pr Jelínek Jan

Žákyně II (3) Žáci II (2)
1. Li Štěpánová Barbora 1. Pr Krejčíř Mikuláš
2. Hr Horáková Anežka 2. Hr Spilka Miroslav
3. Li Siekliková Andrea
Žákyně III (3) Žáci III (3)
1. Pr Šmerdová Alexandra 1. Pr Harašta Jakub
2. Hr Trundová Michaela 2. Pr Poljak Darian
3. Pr Beňová Michaela 3. Hr Vystrčil Mikuláš
Žákyně IV (1)
1. Li Holubíková Tereza
Dorostenky (1) Dorostenci (2)
1. Hr Kálalová Klára 1. Hr Rýpar Jaroslav
2. Hr KalalJiří
Šplh
Předškolní dívky (3) Předškolní chlapci (1)
1. Li Tomková Alice 1. Hr Spilka Jan
2. Hr Tománková Anna
3. Hr Maděryčová Eliška
Žákyně I (4) Žáci I (6)
1. Hr Spilková Veronika 1. Hr Tománek Jan
2. Li Štěpánová Jarmila 2. Pr Jakubec Yorick
3. Pr Gajová Marie 3. Pr Jelínek Jan
Žákyně II (3) Žáci II (2)
1. Li Štěpánová Barbora 1. Pr Krejčíř Mikuláš
2. Li Siekliková Andrea 2. Hr Spilka Miroslav
3. Hr Horáková Anežka
Žákyně III (4) Žáci III (2)
1. Hr Trundová Michaela 1. Pr Harašta Jakub
2. Pr Němcová Andrea 2. Pr Poljak Darian
3. Pr Šmerdová Alexandra
Žákyně IV (1) Žáci IV (1)
1. Li Holubíková Tereza 1. Pr Zbořil Jan
Dorostenky (2) Dorostenci (2)
1. Pr Poljaková Andrea 1. Hr Rýpar Jaroslav
2. Hr Kálalová Klára 2. Hr Kálal Jiří
Žerny (2) Muži (2)
1. Pr Krejčířová Vlasta 1. Pr Krejčíř Martin
2. Hr Spilková Martina 2. Pr Harašta Zbyněk
Plavání
Žákyně I (4) Žáci I (3)
1. Li Mulidranová Vendula 1. Pr Jakubec Yorick
2. Li Štěpánová Jarmila 2. Pr Pohančeník Lukáš
3. Hr Spilková Veronika 3. Pr Jelínek Jan
Žákyně II (2) Žáci II (1)
1. Li Štěpánová Barbora 1. Pr Krejčíř Mikuláš
2. Li Siekliková Andrea
Žákyně III (2) Žáci III (2)
1. Pr Šmerdová Alexandra 1. Pr Harašta Jakub
2. Pr Beňová Michaela 2. Pr Poljak Darian
Žáci IV (1)
1. Pr Poljak Patrik Dorostenci
Dorostenky (1) (2) 1. Hr Kálal Jiří.
1. Hr Kálalová Klára 2. Hr Rýpar Jaroslav
Ženy (3.) Muži (7)
1. Li Hodinková Anna 1. Li Tomek Tomáš
2. Li Hodinková Irena 2. Br Kratocjvil Daniel
3. Hr Spilková Martina 3. Br Kratochvil Lukáš

Župní vzdělavatelé hodnotili svou práci 16. 5. 2015 v Praze

19. května 2015 v 14:19 | Miroslav Rozkošný

Z jarního zasedání vzdělavatelů žup

Českou obec sokolskou nejvíc tíží peníze. Zasedání župních vzdělavatelů v sobotu 16. května v Tyršově domě v Praze zahájil vzdělavatel br. docent Mička obšírně, ale přitom nijak nově, když hovořil o neudržitelném stavu financování ČOS po krachu Sazky a v současné době velmi omezeném přísunu peněz z hazardu.
Další průběh jednání byl již velmi rozmanitý a přinesl řadu informací. Zkratkovitě uvedu některé z nich. Zástupce vzdělavatele br. Gondík hovořil pochvalně o přehlídce sokolských divadelních souborů v Lázních Toušeň a zejména vyzval přítomné, aby soubory posílaly fotodokumentaci o své činnosti, což je nutná podmínka pro čerpání dotací. 4. října se bude konat v Divadle ABC poslední představení sokolské Prodané nevěsty. O této inscenaci výjde kniha a DVD.
Vzdělavatel br. doc. Mička hovořil o připravované Noci sokoloven, která se bude konat 11. září. Jejím cílem je propagovat činnost Sokola a získávat nové členy. Vzdělavatelský odbor ČOS připravuje k této akci propagační materiály. Podobně také hovořil o Památném dni Sokola, který připadá na 8. října.
V historickém sokolském kroji se přítomným představil velmi mladý a aktivní nový předseda společenské komise br. Lukáš Křemen, povoláním policista, který nahradil náhle zesnulého br. Drahońovského. Jeho zpráva byla zaměřena zejména na výsledky spolupráce s Hradní stráží při výcviku sokolů a vyzval k zajištění účasti na dalších. Mohou se ho zúčastnit i ženy. Historické kroje jim může zapůjčit ČOS. Dalším úkolem společenské komise je zaměřit se na modernizaci mužského i ženského sokolského kroje. Pokud se podaří ji zvládnout, komise tím potěší zejména členy naší T. J. Sokol Přerov ve věku do padesáti let, kteří si opakovaně stěžují na nemodernost sokolských krojů.
Po mém dotazu byla v diskuzi věnována největší pozornost soudnímu sporu mezi Bohuslavem Bubníkem a vedením ČOS. Podle vyjádření br. doc. Mičky soudní řízení dále trvá, zřejmě se protáhne a ve svém důsledku může přinést některé nepříjemné komplikace.

K prezentaci odboru všestrannosti Sokola Přerov

19. května 2015 v 13:58 | Miroslav Rozkošný

Ukázková cvičební hodina se vydařila


Pod názvem 25 let spolu se konala ve čtvrtek 14. května Veřejná cvičební hodina T. J. Sokol Přerov. Letos možná na vyšší úrovni než v letech předcházejících a byla proto důstojnou připomínkou 25. výročí obnovení činnosti České obce sokolské a stého výročí založení sokolského loutkového divadla v Přerově . Od několika přítomných jsem proto vyslechl dotazy typu proč tu není televize, byla by to výborná propagace Sokola. Úspěchem celého programu byla jeho pestrost, která některé diváky velmi překvapila. Se svým programem zde vystoupili rodiče s dětmi, žactvo, gymnasté, děvčata z Rope skipingu, tanečníci, Brake dance, loutkové divadlo, zdravotní cvičení a diváci už zde mohli také vidět, s čím naše ženy a muži v červnu vystoupí na přehlídce Sokolské Brno 2015.
Kladně lze hodnotit také počet cvičenců. Například v kategorii nejmladšího žactva vystoupilo pod vedením ses. Milady Havlíčkové 34 dětí. Ukázka se dětem zdařila a rodiče při přebírání dětí nešetřili chválou. Hodně bylo i diváků, alespoň v první půli programu. Postupně však rodiče s malými dětmi začaly odcházet. Vcelku se však veřejná cvičební hodina velmi vydařila. Náčelnice naší sokolské jednoty ses. Helena Sedláčková proto děkuje všem, kteří se na její přípravě podíleli a doufá, že její program přiláká další děti a dospělé, kteří se budou věnovat pravidelnému cvičení a sportu. Nejlépe v naší T.J. Sokol Přerov.

Další obrázky Miroslava Rozkošného najdete v galerii

Pochod svobody se stává tradicí

19. dubna 2015 v 20:04 | Miroslav Rozkošný

Do Tršic a Zákřova

Před několika vyzvala Česká obec sokolská své župy a jednoty ke spolupráci s dalšími společenskými organizacemi a z nich zejména s Českým svazem bojovníků za svobodu. Na tuto výzvu reagovala T.J. Sokol Přerov a ve spolupráci s okresní organizací zmíněného svazu, Gymnáziem Jana Blahoslava a Střední pedagogickou školou v Přerově začala pořádat Pochody svobody do Tršic a Zákřova po stopách zde za 2. světové války ukrývané židovské rodiny Wolfových. Letos 15. dubna se konal již čtvrtý ročník tohoto pochodu. Měl však trochu netradiční program. Jako vždy jsme ho zahájili prohlídkou místního kostela. Obvykle následující návštěvu obecního muzea jsme však letos museli vynechat z důvodu jeho rekonstrukce.
Místo ní jsme poprvé navštívili tršický hřbitov a u společného hrobu obětí zákřovské tragédie jsme uctili památku zavražděných. Cestou zpět jsme se zastavili u pomníčku na návsi, který věnovali američtí studenti obětem holokaustu a lidem, kteří za války Židům pomáhali. Odtud vedla naše cesta na Zákřov k památníku tragédie, kdy v této vesnici bylo 18. dubna 1945 zatčeno 23 mužů a 20. dubna z nich 19 bestiálně zavražděno. Z nich i tři chlapci patnácti a šestnáctiletí. Poslední naší zastávkou po stopách rodiny Wolfových byl pomník na místě jejich lesního úkrytu v lese Bělá, rovněž věnovaný americkými studenty. Zde se Wolfovi za války ukrývali ve dnech kdy úkryt v domech odvážných a obětavých obyvatel Tršic a Zákřova nebyl ani trochu bezpečný.

O významu Tršic a Zákřova v dějinách holocaustu svědčí, že již několik let navštěvují tyto hanácké vesnice studenti ze Spojených států amerických. Letos shodou okolností přijeli do Tršic ve stejný den, kdy se uskutečnil náš Pochod svobody.
Další fota Miroslava Rozkošného naleznete v galerii

Taneční večer Open Dance Class

31. března 2015 v 11:51 | Tereza Zapletalová

podruhé v přerovské sokolovně

Dne 14.3.2015 od 19 hodin proběhl taneční večer pod názvem Open Dance Class v prostorách přerovské sokolovny. Tentokrát byl večer laděn do maškarní tematiky "světa filmu". Tuto akci pořádal Klub sportovního tance Fénix pod záštitou Sokola Přerov.
Co se vlastně ten osudný večer dělo? Návštěvníci měli zlevněné vstupné, pokud přišli ve filmové masce nebo alespoň se škraboškou, a přispěli tak do atmosféry filmového večera. Program byl opravdu bohatý. Na programu byly dvě taneční lekce, a to svižného jivu a charismatického tanga. Na své si přišli úplní začátečníci i pokročilí. Po celou dobu byl k dispozici otevřený bar s občerstvením.
O zábavu večera se postarali tanečníci z KST Fénix, jejichž vystoupení byla laděna do světa filmu. Ke zhlédnutí byla vystoupení mladých tanečníků k filmu "Maska" či danceshow "Fantom opery".
Mimo vystoupení a taneční lekce zde měli návštěvníci možnost se vyfotografovat ve fotokoutku. Fotografové zde byly hned dva, a to Lukáš Pohanka a Bearfoto.Trůny byly přichystány pro krále a královnu tanečního parketu a ocenění získaly i filmové masky a nejkrásnější škraboška. Návštěvníci večera se rovněž bavili nad filmovou soutěží, ze které si odnášeli vtipné ceny a dary.
Ačkoli bylo vše velice pečlivě připraveno, vyzdobeno a vyladěno, návštěvnost nebyla tak vysoká, jak jsme předpokládali. Nebylo lehké konkurovat již tradičním plesům pořádaným v tento večer, nicméně ti, kteří mezi nás zavítali, si večer náležitě užili a prožili zde příjemné taneční chvilky.
Naším přáním by bylo, aby se Open Dance Class stala, stejně tak jako jiné akce, tradičním pojmem, aby veřejnost věděla, že členové Sokola Přerov jsou aktivní, činní a hlavně, že jsou tu pro ni.

Měli jsme možnost sledovat mladé tanečníky s vystoupením Maska.

Dalším vystoupením byl i romanticky laděn Fantom opery.

Překvapením večera bylo neobvyklé vystoupení laděné do Burlesque.

Jak můžete posoudit dámy i páni si přišli na své, jak dokazují níže přiložené fotografie.


Mimo vystoupení a taneční lekce zde měli návštěvníci možnost se i vyfotografovat ve fotokoutku. Fotografové zde byly hnedka dva a to Lukáš Pohanka a Bearfoto. Trůny byly přichystány pro krále a královnu tanečního parketu a ocenění získaly i masky a nejkrásnější škraboška. Dalším programem byla vtipná soutěž o ceny.

Doufáme, že jste si všichni přítomní tento večer náležitě užili a prožili zde příjemné taneční chvilky. Budeme se těšit na další večer, který pro vás již chystáme. Můžete se těšit na opět bohatý program
a vtipné ceny.Fotografie z akce z aparátu pana Vojtěcha Podušela najdete v galerii

Z nácviku na Sokolské Brno 2015

24. března 2015 v 20:54 | Miroslav Rozkošný

Přerovská sokolovna ožila nácvikem na Sokolské Brno

V polovině března skončila uzávěrka přihlášek na již tradiční akci v mezidobí mezi všesokolskými slety, oblastní slet s názvem Sokolské Brno 2015, který se letos bude konat 5. až 7. června. Tentokrát s podtitulem 25 let znovu pospolu, který připomíná významné výročí polistopadové obnovy České obce sokolské. Do nácviku v přerovské sokolovně se na Sokolské Brno 2015 zapojili muži, ženy i Věrná garda.
Starostu přerovské jednoty Vladimíra Taberyho překvapili zejména muži. "Vzhledem k tomu, kolik nás chodí na pravidelná cvičení, jsem ani tolik aktivních zájemců o veřejné vystoupení nečekal. Jsem příjemně překvapen," hodnotil Tabery účast mužů na nácviku. Celkem z celé Župy Středomoravské - Kratochvílovy nacvičuje skladbu Sportuj s námi autorů Zdeňky a Petra Šafářových 19 mužů. Z toho 12 z Přerova, čtyři z Hranic, dva z Dřevohostice a jeden ze Sušic. Skladbu muži nacvičují pod vedením br. Vladimíra Taberyho každé druhé úterý v měsíci od 18.30 do 20.30 hodin.
Sedmnáct žen pod vedením cvičitelky Zory Horákové nacvičuje skladbu Marie Frantové nazvanou Pro radost. Nácvik se koná každý pátek od 19,00 do 20,00 hodin. S nácvikem ani letos nezůstaly pozadu cvičenky z Věrné gardy pod vedením Zdeny Koluchové. Jejich skladbou je už známá Waldemariána cvičená s trekingovými holemi. K nácviku seniorky využívají volných termínů, které jsou v přerovské sokolovně dopoledne.

A kdo se do nácviku skladeb nezapojil, možná by stálo za to domluvit se a společně zajet do Brna naše cvičence povzbudit v úsilí, co dělají pro sebe i pro druhé. Co tomu říkáte? Místo na velké brněnské tribuně by se pro nás určitě našlo.
Více fotografií nejen z nácviku mužů, ale i žen, pro Sokolské Brno najdete v galerii.

Rozhovor s cvičitelkou sestrou Zorou Horákovou

21. března 2015 v 18:33 | Zora Horáková, Eva Hanečková
Jako malá chtěla být letuškou, řízkem se jí nezavděčíte a její srdeční záležitostí je cvičení rodičů s dětmi, zároveň je to nová tvář v hodinách kondičního cvičení pro ženy. Sestra Z. H., která mi připomněla, jak málo se známe v Sokole mezi sebou. Není to škoda? A jak vznikl nápad napsat rozhovor? Slovo dalo slovo při zametání podlahy po dětských šibřinkách.Popiš Tvůj první kontakt s tělovýchovou a se Sokolem
Můj první kontakt s T. J. SOKOL Přerov je podrobně popsán na blogu. Nechci se opakovat, takže to stručně shrnu. Bylo to v roce 1993 při nácviku sletové skladby s kužely na XII. Všesokolský slet. Při nácviku skladby Výlet s aerobikem na XIV. Všesokolský slet jsem, ani nevím jak, najednou vedla nácvik. A byla jsem lapena coby cvičitelka. V tom roce jsem zůstala na výpomoc v oddíle rodičů s dětmi. O dva roky později jsem složila zkoušky cvičitele III. třídy. Několik let se nic nedělo a potom přišla krize v oddíle aerobiku. Jednou týdně jsem vedla hodinu. A protože nerada dělám věci jen tak napůl, s kamarádkou jsme se vrhly do získání licence na cvičitelku aerobiku. V T. J. SOKOL Přerov je zoufalý nedostatek cvičitelů všestrannosti. Proto se od loňského září střídám s Olgou Fárkovou a Evou Hanečkovou v hodině starších žen.
Mou srdeční záležitostí zůstává oddíl rodičů s dětmi. Hodina je živá a i když mám cvičební jednotku nachystanou, v reálu je jiná než na papíru. A roli nehrají jen děti, kvůli kterým se scházíme. Rodiče dokáží velmi překvapit. Většinou příjemně.

Co Tě jako cvičitelku nejvíc překvapilo?
Že někdo přijde na mou hodinu (smích). Ne vážně - v rodičích s dětmi mě překvapí rodič, který je stínem svého dítěte a nechá ho dělat, co si zamane. Dítě se neúčastní společných her, nezapojí se do jediné řízené aktivity. Ve své podstatě to není cvičení rodiče s dítětem, ale cvičení dítěte rodičem.
Převládají ovšem příjemná překvapení. Když rodiče spontánně vymyslí pokračování hry, nebo přijdou s novou honičkou, provedou cvičební prvek jinak. Dětem se líbí, když reaguji na jejich podněty. Někteří caparti mají ve cvičení starší sourozence. Ti mají znalosti ze školky, a když se nebojí předvést třeba taneček je to fajn. Potom se ho naučíme všichni.
V hodinách dospělých mě překvapuje vitalita cvičenek ve cvičení starších žen. Není to tak dávno, co mě poprvé v životě zaskočila bolest v bederní oblasti. Uvědomila jsem si zdravotní limity žen, které chodí na mé hodiny. Někdy si tak přemýšlím, jak na tom budu pohybově v jejich věku. Touto cestou se jim chci omluvit za koncipování cvičební jednotky. Není vždy postavená jen pro ženy seniorky. Na druhou stranu tuto hodinu navštěvují i mladší ženy, které se chtějí protáhnout víc. Zastávám názor, že na značce si každý cvičenec může odpočinout nebo cvik ošidit podle svého momentálního fyzického stavu.

Čím jsi chtěla být jako dítě?
Jednoznačná odpověď - letuškou. Ale to byl sen. Bylo tu druhé povolání. Vyrůstala jsem v rodině účetních. Někdy se stalo, že jsem musela být s mámou v práci. Dodnes vzpomínám na výbornou omalovánku - pokladní doklad. Tolik volných čtverečků!!! Jednou za rok se u nás doma objevila paní, která milovala bramboráky. Dnes už vím, že paní byla kontrolorka z ministerstva financí. Seděla jsem a poslouchala. Nerozuměla jsem diskusím, které vedli s tátou, ale věděla jsem, že chci být aktérem takovýchto debat. O souvztažnostech, o zákonech, o možnostech financování atd. Svět účtů a tabulek mi učaroval. Po maturitě na Střední ekonomické škole jsem vystudovala Ekonomickou fakultu VŠB TU Ostrava. Pracuji ve školské příspěvkové organizaci. Ze srandy říkám, že jsem 3 v 1 - účetní, ekonom a hospodář v jedné osobě. Považuji za dar chodit do práce, která mě baví.

Jsi na sladké nebo na maso?
Ráda peču. Pro své blízké upeču dorty, zákusky, řezy, rolády, cukroví na Vánoce. Ve vrcholně vypjatých obdobích nepohrdnu ani čokoládou. Ano, jsem na sladké.
S masem je to jinak. Dlouholetým sledováním sebe sama jsem došla k závěru, že nemám ráda biftek. Teď se omlouvám všem mužům, ale opravdu nechápu pointu. A když mě pozvete na slavnostní oběd, kde budete podávat řízky, tak ten pro mě vám určitě zůstane.
Co nejraději čteš a posloucháš? .
Nemám vyloženě žánr, kterému dávám přednost před ostatními. Pár autorů mě neoslovilo, a nečtu knihy z oblasti science fiction.
Hudbu poslouchám podle nálady. Nepustím si hip hop a rep.

Jsi ranní ptáče nebo sova?
Patřím ke skřivanům s pomalým startem. Nevydržím ráno dlouho spát, ale nejsem typ, co vyskočí z postele a lítá hned od rána. Budík mi zvoní 20 min před vstáváním. Probouzím se velmi, velmi pomalu. Sama sobě jsem si naordinovala večerku v jedenáct. Většinou ji nedodržím.

Při čem si nejvíce odpočineš?
Rozdělme si čas na čas strávený v práci a volný čas. Když připustíme, že volný čas bude čas, kdy se budeme věnovat odpočinku, potom ho můžeme definovat jako dodu, kdy konáme činnosti podle své vůle takovou intenzitou, abychom si odpočinuli, bez záměru produktivity ve prospěch společnosti. Z toho plyne, že si odpočinu u všech činností, při kterých prudce nestoupá HDP státu.
Teď vážně: turistika, lyže, kolečkové brusle, plavání, pokecání s kamarádkami, ruční práce, návštěva divadla, koncertu.

Co bys popřála T. J. SOKOL Přerov?
Co nejvíce stále se vracejících cvičenců a k nim dobrou partu cvičitelů. A abychom všichni, kterým záleží na budoucí existenci celého sokolského hnutí, dokázali původní myšlenky zasadit do dnešní doby. Sokol není pouze cvičení a sportovní činnost. Ale také snaha o vzdělání a duševní rozvoj. To je ovšem téma k jiné debatě.
Zakončeme tento rozhovor optimisticky. Jaro klepe na dveře, tak ho pusťme k sobě domů a do životů. Přeji nám všem, aby jarní vánek přivál nové začátky, a odfoukl starosti.

Se Zorou Horákovou si povídala Eva Hanečková

Z valné hromady Sokola Přerov 19. února 2015

25. února 2015 v 22:33 | Miroslav Rozkošný

Sokolům přibývají sportovní oddíly

Výsledky uplynulého roku 2014 ve své činnosti hodnotila 20. února valná hromada Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. V jejím úvodu byla vyhodnocena soutěž ve sběru starého papíru, která už druhý rok sokolům přináší nezanedbatelný příspěvek pro jejich sportovní a společenskou činnost. V soutěži zvítězila Kristýna Zinková, která nasbírala 403 kg papíru a jako jediná překonala čtyř metrákovou hranici. Na dalších místech se umístilo hned několik dalších členů jednoty s více než třemi sty kilogramy nasbíraného papíru.
V úvodní zprávě valné hromady starosta jednoty br. Ing. Vladimír Tabery konstatoval, že oproti předcházejícímu roku se počet členů jednoty zvýšil o patnáct. Stále však zůstává hlavní náplní práce výboru ekonomika, a to i přesto, že loňský rok nepatřil v hospodaření jednoty k těm nejhorším. Stalo se tak zejména zásluhou podpory Magistrátu města Přerova a Krajského úřadu Olomouc, že přerovští sokoli mohli uzavřít své loňské hospodaření s mírnou ztrátou teprve po odpisu základních prostředků. Přitom cvičitelé stále vedou své oddíly bez nároku na finanční odměnu. To je zřejmě také jeden z důvodů proč situace s cvičiteli je v jednotě tak vážná. "Chybí cvičitelé téměř ve všech oddílech," řekl na schůzi starosta br. Tabery.

Vedle nárůstu počtu členů je v T.J. Sokol Přerov pozitivní zejména nárůst počtu sportovních oddílů v posledních létech. Největší rozmach činnosti a nárůst počtu členů zaznamenal v minulém roce taneční oddíl Fénix. Dobře si vedly i některé sportovní oddíly jako například oddíl boxu. Jiné, jako oddíl gymnastiky, volají po nových členech z řad žactva. Ve sportovních oddílech stále platí, že jejich zástupci neumí nebo nechtějí svoje úspěchy propagovat na veřejnosti, jak bylo na valné hromadě kritizováno.

Fota br. Hudečka najdete v galerii.

Děti se vyřádily

23. února 2015 v 16:23 | Miroslav Rozkošný

Sokolské dětské šibřinky slavily u návštěvníků úspěch

Nárust dětských i dospělých návštěvníků zaznamenaly letošní dětské šibřinky T. J. Sokol Přerov, které se uskutečnily v sobotu 21. února. Už před jejich začátkem byl sál sokolovny zaplněn roztomilými princeznami, beruškami, udatnými rytíři, mušketýry a dalšími pestrými maskami. Další návštěvníci se pak trousili ještě i po zahájení programu.

"Každý rok je o něco větší účast," pochvalovali si pořadatelé. Podle odhadu přišlo na letošní šibřinky asi o pětinu návštěvníků víc než vloni. Odhadu proto, že pokladně chyběly vstupenky, podle kterých by se dal přesný počet účastníků spočítat. Také vdolečky a zákusky v bufetu byly brzy vyprodané, stejně jako lístky do tomboly a někteří zájemci proto museli odejít s prázdnou.
Na náladě to však návštěvníkům neubralo. "Chodíme tu pravdidelně každý rok. Moc se nám tato akce líbí. Je tu bezvadná atmosféra, která nám připomíná vesnické šibřinky," řekla maminka šestileté Anežky Jana Zatloukalová. Zkušené cvičitelky, z nichž některé jsou také pedagogickými pracovnicemi, připravily pro pobavení dětí i dospělých bohatý program od nástupu masek až po závěrečné "sněžení", při kterém se děti skutečně vyřádily. V programu vystoupily děti z přerovských mateřských škol a z tanečního oddílu Sokola Přerov. Pořadatelé připravili pro děti i několik soutěží.

Fota Dagmar Rozkošná

V galerii naleznete složku 36 obrázků Dity Šmerdové z téže akce

K roku sokolské architektury

14. února 2015 v 17:42 | Miroslav Rozkošný

Vznikne elektronická databáze sokoloven

V počtu ohlášených a opět odvolaných návštěv v naší T. J. Sokol Přerov zřejmě drží rekord místostarosta T. J. Sokol Brno 1, br. Michal Doležel, který byl ještě před třemi týdny členem Vzdělavatelského odboru České obce sokolské. Z něho však vystoupil pro názorové neshody především se staršími členy tohoto odboru.
Bratra Michala Doležela i s doprovodem sestry z jeho mateřské jednoty jsme se s archivářkou ses. Evou Nadrchalovou nakonec dočkali v pátek 13. února. Cílem jeho přerovské návštěvy bylo odvézt si od nás kopie fotografií a plánů ze stavby naší sokolovny. Ty potřebuje k vytvoření elektronické databáze osmi set sokoloven a dalších sokolských staveb, kterou chce vytvořit. Z nich by pak chtěl tři sta nejlepších zařadit do samostatné knižní publikace, do které by patřila i naše sokolovna. Podle jeho názoru proto, že se jedná o poměrně rozsáhlou a přitom čistě funkcionalistick ou stavbu. Problém je však v tom, že vydání této publikace by podle názoru br. Doležela přišlo na dva miliony korun a za současné situace, kdy tvorbu datábáze financuje pouze jeho mateřská sokolská jednota a z části také autor sám, je jeho kniha zatím v nedohlednu.
A co říká br. Michal Doležel na náš sokolský archiv? Prý je bohatý, ale podobně obsáhlé a zachovalé jsou i archivy dalších sokolských jednot. S br. Doleželem jsme se shodli v názoru, že dobrý stav sokolských archivů odpovídá tomu, jak jsou sokoli zahleděni do své významné minulosti. "Někdy až moc," dodal mladý sokolský činovník br. Michal Doležel.
Zde je propagační spot:

Sešlost Věrné gardy Sokola Přerov 28. ledna 2015

30. ledna 2015 v 20:39 | Miroslav Rozkošnýl

Věrná garda na lednovém setkání slavila

Bohatý program i velkou účast členů mělo lednové setkání Věrné gardy Sokola Přerov. A protože se setkání tentokrát výjimečně konalo v bufetu sokolovny, ani jsme se tam všichni nevešli. Další stůl proto pořadatelé museli přidat za otevřené dveře do předsálí. Na setkání přišlo osmadvacet členů a jeden host. Tím byl hospodář jednoty a od nového roku také zaměstnanec ve funkci projektového manažéra, br. Peter Suja.
Na úvod programu si připravil br. Domanský příspěvek, který ještě zapadá do loňského stého výročí začátku 1. světové války. Jeho námětem byla Česká družina v Rusku. V dalším příspěvku vzdělavatel br. Rozkošný seznámil přítomné s výsledky jednání lednové schůze výboru jednoty. Jeho zprávu doplnil br. Suja. Během jejich vystoupení přítomní svými dotazy a připomínkami projevovali velký zájem o dění v naší jednotě. Mimo jiné zde vznikl návrh, aby při akcích pro veřejnost obsluhovaly v bufetu mladší sestry. "Bude to tak lepší, když přítomní uvidí mladší tváře," míní starší členky Věrné gardy. Zařídit se to pokusí na schůzi cvičitelů br. Suja.
Vrcholem setkání byla gratulace dvěma zasloužilým členům naší jednoty - br. Zdeňku Funkovi k osmdesátinám a br. Františku Jemelkovi k sedmdesátce. Gratulace to nebyla jen tak obyčejná, ale měla vysokou kulturní úroveň. O tu se tradičně postarala ses. Marie Navrátilová svými vtipnými verši "šitými" oběma gratulantúm přímo na tělo.
Po této gratulaci a přípitku se vyznamenaly hlavně naše sestry kuchařky. Jejich koláčky, mrkvánky a zákusky neměly chybu a při velké účasti přítomných bylo jich dost. Tekuté přilepšení oslav přinesli i oba jubilanti. Zejména pravá valašská slivovice, kterou br. Jemelka přivezl z Valašského Meziříčí, by s úspěchem obstála na každém slivkoštu. Také br. Funk se vytáhl. Bez jeho harmoniky by žádná oslava na Věrné gardě nebyla ta pravá. Díky ní, zpěvu a veselému vyprávění vydržela větší polovina členů na oslavě až do šesti večerních hodin.

Další fota Miroslava Rozkošného najdete v Galerii

V Sokole Přerov se bude sbírat starý papír i v roce 2015

22. ledna 2015 v 10:47 | Peter Suja

GRATULUJEME NEJLEPŠÍM SBĚRAČŮM I. ETAPY SOUTĚŽE VE SBĚRU PAPÍRU

Dne 10. 1. 2015 byla ukončena I. etapa naší soutěže ve sběru papíru pro rok 2014/2015.
Do I. etapy soutěže se zapojilo 73 členů naši jednoty.
Vysbíralo se 5 605 kg.
Nasbíraný papír se dotřídil a zpracoval pro další využití.
Ze sběrového papíru se takto v recyklačním procesu dostane zpět do domácnosti i škol zejména toaletní papír, hygienické utěrky a ubrousky nebo i sešity.
Děkujeme všem zúčastněným, děkujeme za spolupráci a těšíme se na II. etapu soutěže, která začala 11.1 2015 a končí 10. 6. 2015.

Peter SUJA
Předseda komise Soutěže

Jak nově v Sokole Přerov

13. ledna 2015 v 17:30 | Miroslav Rozkošný

Rozhovor s br. Peterem Sujou, projektovým manažerem T. J. Sokol Přerov

Cítím nedostatek zainteresovanosti z řad našich mladších členů

Od 1. ledna letošního roku nastoupil do nově zřízené funkce projektového manažéra T. J. Sokol Přerov br. Peter Suja. Dosud za poměrně krátkou dobu své činnosti ve funkci hospodáře jednoty prokázal nejen své schopnosti, ale i nadšení pro činovnickou práci v Sokole. Funkce projektového manažéra je však v naší jednotě nová, a proto jsem br. Sujovi položil několik otázek.

Co je náplní funkce projektového manažéra a za jakých podmínek jsi do této funkce nastoupil ?
Náplň je široká a rozmanitá. Od vytváření projektového týmu, který se vytváří interně nebo externě za účelem realizace daného projektu až po zajištění finančních prostředků.
Podmínky? Vzhledem k tomu, že je to v naši jednotě nové, podmínky nejsou úplně specifikované.
Jaké cíle chceš dosáhnout v této funkci?
Činnost v Sokole je postavená na dobrovolnosti a v této chvílí cítím nedostatek zainteresovanosti z řad našich členů, myslím spíš mladšího fyzického věku. Čest výjimkám. Chce to změnu.
"Odtajnit" samotnou existenci naši jednoty ve městě a vrátit T. J. SOKOL Přerov na místo, které mu patří v hierarchii spolků a organizaci ve městě.
Pro dosažení svých cílů máš určitě zkušenosti. Nejen v práci v Sokole, ale i v jiných organizacích ? Mohl bys nám říct, kde jsi předtím s mládeží pracoval ?
Spolupráce začala ještě v minulém století. Je to už hodně dávno. Bylo to už na střední škole.
No a tady v Přerově jsou začátky mojí spolupráce se ZŠ Za Mlýnem Přerov na dětských táborech a s mládeží byla moje práce intenzivní v Klubu mladých na Terase.
Jako oddílový, programový a nakonec i hlavní vedoucí na zimních a letních táborech pro děti a mládež a organizátor akcí pro rodiče s dětmi jsem pracoval pod hlavičkou organizace DUHA Klubu DLAŽKA Přerov.
V roce 2000 spolu s pár přáteli pak zakládám vlastní dětskou organizaci DUHA 7 KOSTKA Přerov. No a pak 9 let sbírám zkušenosti jako člen statutárního orgánu v různých funkcích od člena až po viceprezidenta celorepublikové organizace DUHA, sdružení dětí a mládeže pro volný čas, přírodu a recesi.
Jako zaměstnanec naší Tělocvičné jednoty, mohl bys svými zkušenostmi pomoci i jiným jednotám v rámci župy? Pokud ano, v čem?
Ono je spíš otázka, zda jiné jednoty vůbec potřebují a chtějí nějakou pomoc?
A na otázku v čem, nejspíš asi radou či inspiraci. Myslím si, že u nás bude tolik práce, že nebude moc času otáčet se jinam.
Naopak jak by mohli členové Sokola ti pomoci ve tvé práci?
Nejde jen o moji práci, ale spíš o jednotu jako celek.
Kdyby se všichni víc otevřeli společnému dialogu a spolu mluvili o všem k činnosti a potřebám v jednotě.
Kdyby spolu víc komunikovali napříč všemi věkovým kategoriemi, všemi oddíly všestrannosti či sportu.
Aby pomáhali s propagací všech akcí a činnosti v jednotě.
Aby se navzájem podporovali a pomáhali si nejen v jednotě.
Aby všichni táhli za jeden provaz.
Pokud by tě chtěl někdo kontaktovat. Jakým způsobem je to možné?
Osobně kdekoliv a kdykoliv, když se potkáme. Ve dveřích tělocvičny po a před cvičením moc času není. Podle závažnosti řešeného tématu buď se domluvíme na místě anebo si dohodneme termín schůzky v kanceláři jednoty. Tam to pak budeme spolu řešit.
nebo telefonem: 777 217 797
Děkuji za rozhovor Miroslav Rozkošný

Sokolské sváteční pozdravy

23. prosince 2014 v 22:56 | Vlasta Krejčířová, Marie Šturmová

z Přerova a Hranic

Aby ten příští rok nebyl vzhůru nohama ani postavený na hlavu
přejí

Krejčířovi

Nazdar,
všem sokolům krásné a pohodové Vánoce a do nového roku 2015 hodně zdraví, spokojenosti a energie
přejí Sokolové z Hranic

 
 

Reklama
Reklama