Z činnosti

Z župního sletu v Hranicích 2012

22. listopadu 2015 v 17:35 | Pavel Zimek

Z domácího archivu

Dobrý den,

v poločase mezi konáním minulého a příštího župního sletu nabízím malou vzpomínku na župní slet 2012 v Hranicích a účast přerovských cvičenců ve skladbě Ať žijí duchové.
Video najdete a na adrese: https://youtu.be/1f-OGzB4P6Y
Pavel Zimek

17. listopad 2015 v Přerově

18. listopadu 2015 v 15:51 | Jaroslav Skopal, foto Vojtěch Podušel

Den boje za svobodu a demokracii

Vzpomínkové shromáždění se konalo večer u pamětní desky k odporu občanů proti komunistickému režimu, která je umístěna na přerovské radnici na náměstí TGM. Byly položeny kytice delegacemi města, spolků a senátorkou Jitkou Seitlovou.
Odezněly čtyři projevy, které státní svátek připomínaly z pohledu jeho původu v listopadu 1938, 1989, tří odbojů (o sokolu Rudolfu Lukaštíkovi) i hrozeb současnosti (z úst Vladimíra Hučína). Péčí zaměstnanců magistrátu města Přerova byly zapáleny svíčky, které delegace i občané položili nastolek pod pamětní deskou. Odezněla reprodukovaná dobová skladba a státní hymna. Moderátorka večera paní Lenka Chalupová poděkovala zúčastněným občanům, mezi nimiž byla i desítka přerovských sokolů, a všichni se spokojeně rozešli.

Fotoreportáž zachytil na svém aparátu pan Vojtěch Podušel, naleznete ji v galerii.

Přerovští sokolové na Dnu válečných veteránů

12. listopadu 2015 v 12:16 | Jaroslav Skopal, fota Vojtěch Podušel

Průběh a náplň vzpomínky zaujaly

V Přerově je připomínán Den válečných veteránů tradičně na náměstí Františka Rasche, oběti vzpoury námořníků v Boce Kotorské na začátku února 1918. František Rasch je přerovský rodák a proto má na stejnojmenném náměstí v Přerově i svůj památník.
Pietní vzpomínky zahájené v 11:11 hodin se zúčastnila Armáda ČR (z posádky v Lipníku nad Bečvou), Policie ČR se svým novým krajským praporem z Olomouce, Čsl. obec legionářská s několika příznivci v dobových uniformách, sokoli z místní tělocvičné jednoty, delegace KAN a dalších místních spolků.
Jako prví položili věnec k památníku představitelé města Přerova. Příspěvky k výročí konce I. světové války přednesli představitelé armády a Petr Sehnálek, historik Muzea Komenského v Přerově. Ten se zabýval širším pojetím vzpomínky Dne válečných veteránů, obdobně jako dnes chápeme i Den boje za svobodu a demokracii, který si budeme připomínat 17. listopadu. Jeden z delegace Policie ČR přednesl báseň amerického autora, účastníka války, motivovanou květy rudých vlčích máků, které vyrostly na místech hromadných hrobů vojenských obětí pohřbených ve Francii.
Trubač v dobové uniformě zatroubil melodii ze svého vojenského repertoáru. Pietním aktem provázela mluvčí města Přerova paní Lenka Chalupová. V závěru vzpomínky zazněly i výstřely z čestné salvy.
Večer pokračovala vzpomínka na přerovském zámku komorním koncertem Stupkova kvarteta, k němuž pozval účastníky aktu na nám. Fr. Rasche Per Sehnálek.
Další fotografie pana Vojtěcha Podušela najdete v galerii.

Vystoupil Divadelní klub Slušovice

9. listopadu 2015 v 20:19 | Miroslav Rozkošný

Dokonalou svatbu viděla stovka diváků

Také představení komédie Divadelního klubu Slušovice nazvané Dokonalá svatba v sobotu 7. listopadu v naší přerovské sokolovně předcházela otázka: " přijdou diváci ?" Důvodem k obavám byly nejméně dva. Za prve ve stejnou dobu se v Městském domě konal velký koncert ke stému výročí založení Základní umělecké školy a dále nějakým nedopatřením pozvánka na naše divadlo nevyšla v Přerovských listech. Nakonec ale všechno dopadlo dobře. Prodáno bylo v předprodeji a na místě 88 vstupenek, další diváci přišli na vstupenky, které vyhráli v Přerovském deníku a diváky byli i pořadatelé. Takže dohromady asi stovka.
Tedˇ ke slušovickému ztvárnění známé komedie už jen stručně. Na hercích byl znát talent a profesionální vedení, které, jak se také přiznali, je nešetří. Problém však byl a dále bude velký sál naší sokolovny a jeho špatná akustika. V tomto prostředí starším lidem unikala některá slova. Naštěstí však jen jim na rozdíl od mladších diváků, kteří rozuměli lépe a podle toho často a živě reagovali na herecké projevy. V rozhovoru se mnou si to herci velmi pochvalovali.
Již tradiční závěrečné posezení po představení v zaplněném předsálí tentokrát zpestřil hlavní pořadatel br. Peter Suja besedou herců s diváky. Herci přitom zodpovězeli řadu otázek. Mezi jinými jsme se dovědli, že nejsou jen ze Slušovic, ale z poměrně širokého okolí. Někteří původem i ze Slovenska, a také mají široký okruh svých divadelních představení. Hráli dokonce i v Brně. Rovněž mnoho a různé jsou místnosti kde zkouší. Od hospody až po bývalou kancelář také už bývalého ředitele Agrokombinátu Slušovice a dnes senátora Františka Čuby. Na závěr je třeba ještě pochválit, že řada diváků zůstala po představení posedět v předsálí sokolovny při country kapele Petera Suje. Poděkování proto patří i muzikantům.

Další obrázky Františka Hudečka najdete v galerii

28. říjen 2014 v Přerově za účasti sokolů

29. října 2015 v 12:31 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel (fota)

Důstojný průběh oslavy na náměstí TGM a u Gayerova památníku

Přerovští sokolové a Sokolská župa Středomoravská se tradičně v hojném počtu zúčastnili oslav 97. výročí vzniku samostatného československého státu.
Oslavy jako vždy organizuje město Přerov a sokolové se svou účastí v krojích a se sokoskými prapory podílejí na jejich průběhu. Po slavnostním aktu na náměstí TGM jsou kytice položeny i u nedalekého Gayerova památníku pod hradbami města. Tuto druhou část oslavy podporuje svou velkou účastí mj. i Čsl. obec legionářská a klub vojenské historie.

Bohatou fotodokumentaci z celých oslav od Vojtěcha Podušela najdete v galerii.

Vzpomínka na statečné sokoly

15. října 2015 v 19:00 | Miroslav Rozkošný

Památný sokolský den proběhl letos zvlášť důstojně

Před čtyřiasedmdesáti roky v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo německé gestapo 900 činovníků z ústředí České obce sokolské v Praze, žup a tělovičných jednot z celé republiky z nichž se skoro polovina z koncentračních táborů nevrátila. Podobně tomu bylo i v Přerově, kde bylo zatčeno sedmnáct členů Sokola.
Na památku těchto obětí vyhlásila Česká obec sokolská před třemi roky 8. říjen jako Památný sokolský den. Stejně tak už po třetí se sešli přerovští sokoli i s veřejností u pamětní desky na sokolovně, aby květinami a krátkým proslovem starosty jednoty br. Vladimíra Taberyho uctili jejich památku. Bohatý pietní program pak pokračoval v sále loutkového divadla, kde se svými příspěvky vystoupili ředitel Státního okresního archivu Jiří Lapáček, místopředseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků z svobodu Zdeněk Smiřický a historik Pavel Kopeček z Univerzity Palackého v Olomou ci. Za moderování ses. Marcely Haraštové měl celý program slavnostní a velmi důstojný průběh při němž přednášející historici a zejména mladí kytaristé i houslistky ze Základní umělecké školy v Přerově sklidili řadu potlesků. "Vystoupení hudebníků bylo příjemné a přednášky historiků poučné," zhodnotil program Památného sokolského dne starosta jednoty br. Vladimír Tabery. Bývalý vzdělavatel br. Bohumil Domanský dokonce vyzvedl letošní Památný sokolský den jako zatím ze všech tří ročníků nejzdařilejší. Spokojení byli i pořadatelé, poněvadž letošní 8. říjen překonal loňský rekord v návštěvnosti a blížil se k sedmdesátce účastníků.

Další obrázky Vojtěcha Podušela najdete v galerii.

Krajský závod Odznaku všestrannosti olympijských vítězů

13. října 2015 v 11:41 | Zbyněk Harašta, Irena Darmová, Jaroslav Skopal

se konal 10. října 2015 na stadionu Spartaku Přerov

Závodu se zúčastnila sokolská župní družstva všech čtyř žup Olomouckého kraje. Pořadatelem byla Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova. Soutěži řediteloval br. Zbyněk Harašta, který vydal ve velmi krátké době i úplné výsledky soutěže.
Soutěžní disciplíny byly upraveny tak, aby se vše dalo konat na stadionu:
  1. Běh na 60 m
  2. Hod 2kg medicinbalem obouruč přes hlavu
  3. Trojskok snožmo z místa
  4. Hod míčkem 150 g
  5. Skákání přes švihadlo po dobu 1 minuty dvěma způsoby
  6. Běh na 1000 m
Pro stanovení celkového pořadí zúčastněnných žup rozhodovalo bodování závodníků na prvých šesti místech, přičemž záleželo jen na pořadí. Samotné výkony se bdově nehodnotily.

Výsledky a počty viz galerie

Suverenně zvítězila Sokolská župa Prostějovská, která ve většině kategorií obsazovala prvá místa a také měla nejpočetnější výpravu. Za nimi s malým rozdílem ve výsledku skončily župa Středomoravská a Severomoravská. Olomoucké župě zbylo díky menšímu počtu závodníků čtvrté místo.

Z ohlasů na soutěž:
Dobrý večer a nazdar všem,
posílám výsledky letošního OVOV.
Děkuji všem závodníkům, rozhodčím, rodičům za předvedené výkony, účast, trpělivost, ...
Podmínky byly extrémní, ale snad to stálo za to.
Pořadatelům dalších ročníků krajských soutěží přeji minimálně o pět stupňů teplejší počasí :-) a vám všem ostatním pěkný zbytek víkendu.
Zbyněk Harašta
Děkuji za zaslání výsledků.
I já bych Vám chtěla poděkovat za dobrou organizaci a hlavně za nádherný
pohár pro vítěze:)
Jsem ráda, že jsme to všichni přežily a v neděli jsem děkovala za krásné
sobotní počasí. Protože v neděli bychom určitě zmrzli:(
Měj se hezky a užívej si klidu, tepla a pohody.
Lenka (Ireně)

Nazdar Irčo. Připravili jste soutěž , která měla jeden zádrhel...a to chladné
počasí. I přes malý kolektiv rozhodčích se to nakonec v dobrém čase zvládlo.
Diplomy a medaile výborné. Poděkuj všem co se na organizaci podíleli a hlavně
Zbyňkovi za počítačové zpracování. Jirka (Sobotík)

Několik málo fotografií najdete v galerii tohoto blogu. Kdo chce dát
k dispozici svá fota, pošlete je na jar.skopal@volny.cz
v redukované velikosti.

Ohlédnutí za týdnem v pohybu Sokola Přerov

9. října 2015 v 11:49 | Pavel Zimek, Miroslav Rozkošný

Dík patří oddílu Rope Skipping Sokola Přerov

Evropská akce v přerovské sokolovně

Týden v pohybu s mezinárodním názvem MOVE WEEK je celoevropskou akcí na které se podílí v naší republice také Česká obec sokolská a v rámci ní Tělocvičná jednota Sokol Přerov. Tato významná akce se konala v přerovské sokolovně poprve a pořadatelé se na ní proto pečlivě připravili. Včetně propagace v ulicích Přerova na které se podílely i na snímku členky oddílu rope skipping. V rámci programu Týdne v pohybu si mohli zájemci z řad veřejnosti celý týden od 21. do 26. září zdarma zacvičit a zasportovat v každém oddíle. Program Týdnu v pohybu vyvrcholil v sobotu odpoledne řadou soutěží a večerním posezením u táboráků na sokolské zahradě. Ve statistice této celoevropské akce v naší přerovské sokolovně, nahlášené vedení České obce sokolské v Praze je zaznamenáno, že se jí zúčastnilo 773 účastníků a z toho 35 pořadatelů a 100 diváků. Miroslav Rozkošný

Dokumentární snímek MOVE WEEK 2015 zachycující týden pohybu v Přerově je na světě. Přeji příjemnou podívanou.
Pavel Zimek

Adresa videa je: https://youtu.be/YM_KNWZYyVI

Noc sokoloven v Beňově – 18.9.2015

22. září 2015 v 22:26 | František Kubík

Děti se seznámily se sokolovnou i v noci

V pátek 18.9.2015 od 17 hodin začali do naší sokolovny přicházet první žáci a žačky naší jednoty i jejich kamarádi, aby se zúčastnili akce s názvem Noc sokoloven.
Cílem této celostátní akce bylo všem připomenout, že sokolovny existují již hodně dlouho a díky nemalému úsilí členů jednoty slouží nejen ke sportovnímu, ale i společenskému vyžití.
Pro zúčastněné byly kromě přespání v sokolovně připraveny různé hry, táborák, noční hra odvahy i promítání ze sokolských akcí. Zúčastnění byli spokojeni a ani trocha deště jin nepokazila dobrou náladu.
Poděkování patří všem, kteří se o účastníky starali (Lenka, Marcela,
Renata, Hanka, Zbyňa i všichni ostatní).Hodnocení Noci sokoloven v Přerově

14. září 2015 v 20:29 | Miroslav Rozkošný

Noc ukázala víc než sokolovnu

Nápad pořádat Noci sokoloven přijali naší členové různě, od nadšení, lhostejnosti až po odmítání. Také očekávání zájmu veřejnosti bylo od nich různé. Výsledek byl nakonec průměrný. První prohlídky v 19,00 hodin se zúčastnilo 60 zájemců, na druhou ve 20,00 hodin přišlo 15 a pod vedením náčelnice ses. Sedláčkové se večerního programu s táborákem a přespání v sokolovně zúčastnilo 14 dětí ze cvičení mladšího žactva a deset dětí z kategorie starší žactvo se svým cvičitelem Martinem Krejčířem. Opékání u táboráku si večer užili také sestry a bratři z Věrné gardy, i když počasí tomu zprvu nepřálo. Výsledný počet 110 účastníků nám pořadatelům proto ostudu před veřejností neudělal, ani před Televizí Přerov, která se naší Noci sokoloven velice věnovala. Díky jim za to.

Navíc v pořadí první naše Noc sokoloven ukázala, že alespoň zdravé jádro naší jednoty dokáže zabrat, když opravdu o něco jde. Hlavní tíha obou prohlídek ležela na starostovi jednoty br. Vladimíru Tabery, a ten ji zvládl víc než na sto procent. Jako průvodce v loutkovém divadle neměl chybu ani br. Jakub Navařík. Dobrou reklamu našemu loutkovému divadlu dělal také zaparkovaný autobus před sokolovnou s velkou reklamou na sté výročí jeho založení. Svůj úkol dobře splnila i naše mladá archivářka ses. Eva Nadrchalová. Všem odpovědným za jednotlivé úkoly pomáhalo i několik dalších našich členů, které však jmenovat nebudu, abych na někoho nezapomněl, nebo naopak nejmenoval někoho kdo si to pro svoji skromnost nepřeje. I takové členy v naší jednotě máme.
Autorem vloženého obrázku je br. František Hudeček.
Další obrázky Františka Hudečka najdete v galerii.

Symbolická Noc sokoloven v Lověšicích

14. září 2015 v 18:15 | Jaroslav Skopal

Základní zprovoznění obnoveného hlavního sálu proběhlo právě k 11. září 2015

V Tělocvičné jednotě Sokol Lověšice dokončila skupina členů a příznivců Sokola pod vedením br. Luďka Komárka základní zprovoznění sálu položením podlahy. Jak mi sdělila starostka jednoty sestra Zdenka Komárková, práce proběhly začátkem září a zúčastnila se jich pětičlenná skupina sokolů a příznivců. Jedním z nich byl i svatebčan, který si přál 11.září ve zrenovovaném sále uspořádat vlastní svatbu. Ani netušili, že toto datum odpovídá ústřední akci České obce sokolské nazvané Noc sokoloven. Práce se podařilo stihnout a plánovaná svatební hostina též úspěšně proběhla. Tím vlastně začalo využívání sálu pro společenské účely. Jsem přesvědčen, že jakmile se mezi místními sokoly najde zájemce(kyně) o organizování a vedení cvičebních jednotek, tak dojde i k obnovení někdejší sportovní a tělocvičné slávy Sokola Lověšice, který před a po druhé světové válce patřil k oporám sokolského hnutí v naší župě.

Několik čerstvých fotografií z archivu Sokola Lověšice, dokládajících postup prací a přípravu první společenské akce, naleznete v galerii.

Videosnímek z Noci sokoloven v Přerově

14. září 2015 v 11:28 | Pavel Zimek

Pátek 11. září 2015, přerovská sokolovna

Dobrý den,
malé připomenutí páteční úspěšné akce Noc sokoloven najdete na adrese https://youtu.be/JUuF0ZKZR80.
S pozdravem
Pavel Zimek

Noc přerovské sokolovny 11. září 2015

12. září 2015 v 12:09 | Jaroslav Skopal

Bylo co ukazovat a s čím seznamovat

Sám jsem se zúčastnil jen úvodní části Noci sokoloven, kterou připravil hlavně pro rodiče cvičenců a pro veřejnost výbor Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. Při mém příjezdu dorazil i jeden z autobusů městské hromadné dopravy, který jezdí po Přerově s upoutávkami na Loutkové divadlo Sokola Přerov. Byl velmi viditelným důkazem toho, že kolem sokolovny se v pátek večer a v noci má něco dít. Nejdříve jsem se zúčastnil malého posezení u ohně v sokolské zahradě, které si dohodli členové Věrné gardy s br. Petrem Sujou a ten také malý oheň připravil. Při opékání špekáčků čas rychle uběhl a po něm se přerovští sokolští senioři a hlavně seniorky odebrali k první organizované prohlídce sokolovny s výkladem. Ten poskytl starosta jednoty br. Vladimír Tabery.
Ještě předtím jsem využil otevřené dveře do venkovní objektu, který donedávna využívali házenkáři. Zatím tvoří jakési technické zázemí pro akce konané v prostoru za sokolovnou.
Během svých krátkých pochůzek po nižších partiích naší sokolovny jsem zaznamenal všude čilý ruch, protože cvičební jednotky, zejména u mládeže, probíhaly dle programu. Řada cvičitelů měla na sobě jednotná modrá trička, která jsou právě pro takové akce určena. Měl jsem dobrý pocit, všichni si uvědovali, že naše přerovská sokolovna není nic bezvýznamného.
Několik obrázků je umístěno v galerii. Současně se obracím na další autory, kteří jsou ochotni na tento blog také nějaká fota přidat, ať mi je pošlou na adresu jar.skopal@volny.cz .

Soutěž Rope skipping v přerovské sokolovně

23. června 2015 v 12:08 | Pavel Zimek

13. června 2015

Zdravím Vás přátelé,
s radostí Vám oznamuji, že nové video ze sokolského prostředí, tentokrát z prvé veřejné soutěže Rope skipping, konané dne 13. června 2015, je na světě. Najdete je na internetové adrese https://youtu.be/752dnZadZnc
Příjemnou zábavu Vám přeje autor videa Pavel Zimek.

Sokolská lehká atletika

18. června 2015 v 8:43 | Alois Košťálek

Převzato z Kokorských novin


Naše župa měla zastoupení na Sokolském Brnu 2015

11. června 2015 v 22:53 | Miroslav Rozkošný

Sokolské Brno z pohledu diváka

V neděli 7. června se konala jedna z největších sokolských republikových akcí Sokolské Brno 2015. Je tedy čas na její hodnocení a pro mě i na porovnání, protože před šesti lety jsem na této přehlídce hromadných skladeb také cvičil. Tenkrát cvičenci i diváci byli, lidově řečeno, skoro ztraceni ve velkém moderním vysokoškolském sportovním areálu. Letos na stadionu Sokola Brno I v Kounicově ulici bylo nás účastníků, alespoň v hledišti až moc. Část si našla místo k sezení na betonové tribuně a z nich téměř všichni si stěžovali si na otlačené zadky. Ostatní museli vzít zavděk sezení na trávníku s dalšími nevýhodami, nebo stání. Co však bylo stejné se Sokolským Brnem před šesti lety bylo občerstvení. Také letos, kdo si chtěl dát něco k pití, musel oželet shlédnutí alespoň jedné skladby, než si vystál frontu na pivo nebo limonádu. Mimochodem obojí bylo velice dobré. Stejná jako před šesti lety byla i letos propagace Sokolského Brna. Nikde v Brně jsme neviděli žádný plakát, a také nikdo z mých kolegů si nevzpomínal, že by ve sdělovacích prostředcích něco zaznamenal o konání této vrcholné sokolské akce. Přitom o akcích s daleko menším počtem účastníků se nejen v novinách píše, ale natáčí je také televize. Opět jsem proto musel dát za pravdu současnému primátorovi Přerova Vladimíru Puchalskému, který mi asi před dvěma nebo třemi měsíci řekl, že Sokol nikdy neuměl a neumí dělat propagaci. Přes uvedené nedostatky však nebyl snad nikdo, kdo odjížděl z letošního sokolského Brna zklamaný. Jako vždy při podobné sokolské sešlosti bylo nejpůsobivější její slavnostní zahájení. Tentokrát o něco jiné než jsme zvyklí, protože v čele průvodu pochodoval nejen sokol se šavlí, ale také se šavlí i sokolka. Další novinkou bylo, že na závěr celého programu byla při spouštění státní vlajky poprvé na Sokolském Brnu hrána vlastenecká píseň Moravo, Moravo, což jistě potěšilo srdce snad každého moravského patriota. Zvláště také proto, že byla výborně aranžovaná a nahraná.
Potěšeni mohli být i diváci během programu. Skladby byly po sobotním "pilování" dobře provedené a těžko bylo proto vybírat, která byla lepší. Každý, s kým jsem hovořil, proto tipoval jinou. Mně se nejvíc líbila skladba žen se stuhami a muži se svými efektními přehozy. Chlapi se velice snažili možná i proto, že mezi nimi cvičila řada mladých žen.

Tolik z mého pohledu diváka, který přijel do Brna nejen za pěknou sokolskou podívanou, ale také povzbudit cvičence z naší Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy a ostatní. Cvičenci a cvičenky budou mít jistě postřehů víc. Napište je. Můžete využit i možnost komentáře na tomto blogu. Možná se některé dostanou až k pořadatelům, kteří na základě nich připraví pátý ročník Sokolského Brna ještě lepší než byl ten letošní.

Několik fotografií Jana Faita najdete v galerii.

Z Věrné gardy Sokola Přerov

28. května 2015 v 11:03 | Jaroslav Skopal, obrázky Miroslav Rozkošný

Obě jubilantky jsou stále aktivní

Ve středu 27. května 2015 se sešlo 25 členů a členek odboru Věrné gardy Sokola Přerov. V úvodu jednání přednesl vzděavatel jednoty br. miroslav Rozkošný krátkou informaci o dění v jednotě a sestry Eva Tšponová a Blanka Zelingerová vzpomenuly na někdejšího činovníka jednoty a župy br. Miroslava Kozáka. Z jejich úst zazněly i verše br. Kozáka, což byl ne jediný umělecký projev této sokolské osobnosti z období obnovy Sokla Přerov po roce 1989.
Následovala malá oslava osmdesátin sestry Marie Navrátilové a devadesátin sestry Evy Zajícové. Jejich činnost pro Sokol ocenila mezi jinými i Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova.
Atmosféru, která vládla tomuto radostnému setkání nejlépe dokumentují obrázky br. Miroslava Rozkošného, jejichž hlavní část nejdete v galerii tohoto blogu.

Ukázková hodina Sokola Přerov na videu

24. května 2015 v 19:22 | Helena Sedláčková

Poděkování patří panu Pavlu Zimkovi


Posílám odkaz na video ze sokolské akce - Ukázková hodina. Video nahrál a upravil tatínek ml. žákyně p. Pavel Zimek.
Hezký den. HS
Zpráva pana P. Zimka:
Dobrý podvečer,
nahrál jsem vaši ukázkovou hodinu a zveřejmil ji. Pokud budete mít zájem o publikování videa na stránkách Sokola, nemám s tím problém.
Adresa finální verze je http://youtu.be/sVkafhe4pks
Hezký podvečer
Pavel Zimek

Ještě trochu podrobněji k závodu ve všestrannosti

22. května 2015 v 22:27 | Milan Geryk

Župní soutěž sokolské všestrannosti, Přerov 18. 4. 2015 - discipliny: gymnastika, šplh, plavání.

Účast 57 závodnic a závodníků:. Přerov Pr 28, Hranice Hr 15, Lipník Li 10, Brodek Br 4.
Každý se mohl zúčastnit více disciplin (g, š, p). Počítáme-li každého se všemi disciplinami, pak bylo závodníků 103. Z toho gymnastika 40, šplh35, plavání 28. Celkem 15 borců závodilo ve všech třech disciplinách. Bylo rozdáno celkem 80 diplomů borcům do 3. místa, což rozvádí přiložená tabulka. V závorce počet zúčastněných borců.
Gymnastika sama se skládá ze 3 nebo 4 subdisciplin. Každá je klasifikována podle mezinárodních tabulek na body, aby je bylo možno sčítat. Některé subdiscipliny vyžadují odcvičení sestavy, které je nutno nacvičit, vyžadují paměť. V porovnání s atletikou je to obtížnější a tedy účast je menší než v atletice.
Výsledky byly zpracovány na počítači br. Zbyňkem Haraštou. Nácvik vyžadoval houževnatost cvičenců a práci řady cvičitelů, je třeba jim za to poděkovat. Do všestrannosti se zahrnuje i atletika, župní závody v ní plánujeme na 31. května 2015
Gymnastika
Předškolní dívky (11) Předškolní chlapci (4)
1. Hr Tománková Anna 1. Hr Spilka Jan
2. Hr Maděryčová Eliška 2. Pr Spala David
3. Pr Herčíková Barbora 3. Pr Skřeček Pavel
Žákyně I. (4) Žáci I (6)
1. Li Štěpánová Jarmila 1. Pr Jakubec Yorick
2. Li Volná Blanka 2. Hr Tománek Jan
3. Hr Spilková Veronika 3. Pr Jelínek Jan

Žákyně II (3) Žáci II (2)
1. Li Štěpánová Barbora 1. Pr Krejčíř Mikuláš
2. Hr Horáková Anežka 2. Hr Spilka Miroslav
3. Li Siekliková Andrea
Žákyně III (3) Žáci III (3)
1. Pr Šmerdová Alexandra 1. Pr Harašta Jakub
2. Hr Trundová Michaela 2. Pr Poljak Darian
3. Pr Beňová Michaela 3. Hr Vystrčil Mikuláš
Žákyně IV (1)
1. Li Holubíková Tereza
Dorostenky (1) Dorostenci (2)
1. Hr Kálalová Klára 1. Hr Rýpar Jaroslav
2. Hr KalalJiří
Šplh
Předškolní dívky (3) Předškolní chlapci (1)
1. Li Tomková Alice 1. Hr Spilka Jan
2. Hr Tománková Anna
3. Hr Maděryčová Eliška
Žákyně I (4) Žáci I (6)
1. Hr Spilková Veronika 1. Hr Tománek Jan
2. Li Štěpánová Jarmila 2. Pr Jakubec Yorick
3. Pr Gajová Marie 3. Pr Jelínek Jan
Žákyně II (3) Žáci II (2)
1. Li Štěpánová Barbora 1. Pr Krejčíř Mikuláš
2. Li Siekliková Andrea 2. Hr Spilka Miroslav
3. Hr Horáková Anežka
Žákyně III (4) Žáci III (2)
1. Hr Trundová Michaela 1. Pr Harašta Jakub
2. Pr Němcová Andrea 2. Pr Poljak Darian
3. Pr Šmerdová Alexandra
Žákyně IV (1) Žáci IV (1)
1. Li Holubíková Tereza 1. Pr Zbořil Jan
Dorostenky (2) Dorostenci (2)
1. Pr Poljaková Andrea 1. Hr Rýpar Jaroslav
2. Hr Kálalová Klára 2. Hr Kálal Jiří
Žerny (2) Muži (2)
1. Pr Krejčířová Vlasta 1. Pr Krejčíř Martin
2. Hr Spilková Martina 2. Pr Harašta Zbyněk
Plavání
Žákyně I (4) Žáci I (3)
1. Li Mulidranová Vendula 1. Pr Jakubec Yorick
2. Li Štěpánová Jarmila 2. Pr Pohančeník Lukáš
3. Hr Spilková Veronika 3. Pr Jelínek Jan
Žákyně II (2) Žáci II (1)
1. Li Štěpánová Barbora 1. Pr Krejčíř Mikuláš
2. Li Siekliková Andrea
Žákyně III (2) Žáci III (2)
1. Pr Šmerdová Alexandra 1. Pr Harašta Jakub
2. Pr Beňová Michaela 2. Pr Poljak Darian
Žáci IV (1)
1. Pr Poljak Patrik Dorostenci
Dorostenky (1) (2) 1. Hr Kálal Jiří.
1. Hr Kálalová Klára 2. Hr Rýpar Jaroslav
Ženy (3.) Muži (7)
1. Li Hodinková Anna 1. Li Tomek Tomáš
2. Li Hodinková Irena 2. Br Kratocjvil Daniel
3. Hr Spilková Martina 3. Br Kratochvil Lukáš

Župní vzdělavatelé hodnotili svou práci 16. 5. 2015 v Praze

19. května 2015 v 14:19 | Miroslav Rozkošný

Z jarního zasedání vzdělavatelů žup

Českou obec sokolskou nejvíc tíží peníze. Zasedání župních vzdělavatelů v sobotu 16. května v Tyršově domě v Praze zahájil vzdělavatel br. docent Mička obšírně, ale přitom nijak nově, když hovořil o neudržitelném stavu financování ČOS po krachu Sazky a v současné době velmi omezeném přísunu peněz z hazardu.
Další průběh jednání byl již velmi rozmanitý a přinesl řadu informací. Zkratkovitě uvedu některé z nich. Zástupce vzdělavatele br. Gondík hovořil pochvalně o přehlídce sokolských divadelních souborů v Lázních Toušeň a zejména vyzval přítomné, aby soubory posílaly fotodokumentaci o své činnosti, což je nutná podmínka pro čerpání dotací. 4. října se bude konat v Divadle ABC poslední představení sokolské Prodané nevěsty. O této inscenaci výjde kniha a DVD.
Vzdělavatel br. doc. Mička hovořil o připravované Noci sokoloven, která se bude konat 11. září. Jejím cílem je propagovat činnost Sokola a získávat nové členy. Vzdělavatelský odbor ČOS připravuje k této akci propagační materiály. Podobně také hovořil o Památném dni Sokola, který připadá na 8. října.
V historickém sokolském kroji se přítomným představil velmi mladý a aktivní nový předseda společenské komise br. Lukáš Křemen, povoláním policista, který nahradil náhle zesnulého br. Drahońovského. Jeho zpráva byla zaměřena zejména na výsledky spolupráce s Hradní stráží při výcviku sokolů a vyzval k zajištění účasti na dalších. Mohou se ho zúčastnit i ženy. Historické kroje jim může zapůjčit ČOS. Dalším úkolem společenské komise je zaměřit se na modernizaci mužského i ženského sokolského kroje. Pokud se podaří ji zvládnout, komise tím potěší zejména členy naší T. J. Sokol Přerov ve věku do padesáti let, kteří si opakovaně stěžují na nemodernost sokolských krojů.
Po mém dotazu byla v diskuzi věnována největší pozornost soudnímu sporu mezi Bohuslavem Bubníkem a vedením ČOS. Podle vyjádření br. doc. Mičky soudní řízení dále trvá, zřejmě se protáhne a ve svém důsledku může přinést některé nepříjemné komplikace.
 
 

Reklama