Z činnosti

Dětské šibřinky v Sokole Přerov

10. března 2018 v 20:23 | Vlasta Krejčířová

se konaly 3. března 2018

Tak jako každý rok následuje po sokolském plese rejdění pro děti - sokolské šibřinky. Letos tomu nebylo jinak. Před třetí hodinou odpolední se v tělocvičně sešly desítky převlečených dětiček. K tradičním maskám princezen, víl, Karkulek, rytířů, pirátů, indiánů, kouzelníků a čertů přibyl voják, mimoň, muchomůrka, kostlivec, Mat či Spiderman. Kouzelní byli Křemílek a Vochomůrka, přičemž jeden z nich ještě neuměl ani chodit J. Nechyběla ani zvířata: tučňák, opička, tygr, zajíček, beruška nebo dokonce drak či jednorožec. Prostě bylo na co koukat.
Masky si mohly mezi sebou zasoutěžit v různých disciplínách, a protože jsme v tělocvičně, byly to většinou disciplíny sportovní. Když je to přestalo bavit, mohly si zatančit mazurku nebo Hlava, ramena…, zajezdit vláčkem a nechyběl ani ptačí tanec.
Program obohatily děti z MŠ Dvořákova, s kterými krásné vystoupení nacvičila paní učitelka Dudová. Jak se dá už v raném věku krásně tančit, nám ukázal devítiletý Alex a sedmiletá Katka z místního oddílu společenského tance KST Fenix. A se svou troškou do mlýna přispěchal i dvanáctiletý bubeník Mikuláš.
Na úplný závěr ani letos nechybělo tradiční papírové koulování.
Mockrát děkujeme vedoucím předškolního žactva a vedoucím cvičení rodičů a dětí za zábavné dvě hodiny. Všem ostatním organizátorům přejeme do dalších let dostatek elánu a další rozzářené obličeje nejmenších cvičenců.

Fotografie Vojtěcha Podušela z této akce najdete v galerii.

Opožděná gratulace

21. února 2018 v 11:54 | Jaroslav Skopal

br. Miroslavu Rozkošnému

Na konec října 2017 připadly členu výboru a vzdělavateli Tělocvičné jednoty Sokol Přerov sedmdesáté narozeniny. Připomínaly se na několikrát, ale u té hlavní oslavy jsem být nemohl. A tak alespoň opožděně to napravuji několika obrázky z archivu sokolských snímků.
Jako vzdělavatel zajišťuje mj. účast sokolů na oslavách a vzpomínkových akcích.
Věnuje se i propagaci sportovně-rekreačních akcí seniorů a také se jich aktivně zúčastňuje.
Také, pokud mu to okolnosti dovolí, navštěvuje cvičení seniorů mužů v rámci oddílu mužů sokolské všestrannosti.
Přeji mu dodatečně touto elektronickou cestou hodně zdraví a též, aby všechny své další aktivity dokázal časově optimalizovat a Sokol přitom nepřišel zkrátka.

Z oddílu karate Sokola Přerov

12. února 2018 v 23:04 | Vladimír Futák

Oddíl Kyokushin karate hledá nové možnosti svého rozvoje


V uplynulém roce 2017 jsme se v našem oddíle Kyokushin karate zaměřili na zvyšování technických dovedností našich členů účastí na seminářích věnovaných jak rozvoji sportovního zápasu ta i na zdokonalení kata (sestav). Mezi nejdůležitější akce kterých jsme se účastnili patří bezesporu letní soustředění ČOKK, které vedl dvojnásobný mistr světa bez rozdílu vah Hitoshi Kiama, zimní soustředění pod vedením mistra Evropy Pawlem Bisczakem a kata seminář pod vedenímshihana Maneckeho. Nabité zkušenosti se pak zúčastnění pokoušeli předat ostatním členům oddílu. V loňském roce jsme navázali spolupráci s Přerovským oddílem taekwondo, se kterým se při vzájemných návštěvách tréninků obohacujeme o cenné zkušenosti do sportovního zápasu. Jediným naším výraznějším sportovním výsledkem bylo mé získání titulu mistra ČR v kategorii masters. Doufám, tedy že v letošním roce bude zájem o účast na sportovních kláních mezi našimi členy větší a že se nám bude dařit důstojně reprezentovat naši jednotu.

Blecha Cup 2018 v Novém Jičíně

30. ledna 2018 v 16:44 | Petra Holcová

Rope skippingový oddíl slavil úspěch na soutěži v Novém Jičíně

V sobotu 27. ledna se rope skippingový oddíl Sokola Přerov Mamut Skippers zúčastnil letošního ročníku soutěže s názvem Blecha Cup 2018 v Novém Jičíně. Stejně jako v loňském roce slavil úspěch a přivezl si domů několik medailových umístění. Jedenáct členek našeho oddílu zde získalo čtyři zlatá umístění, čtyři stříbrné pozice a dvě bronzová místa.
Všechny zlaté medaile získala naše nejúspěšnější skokanka Kristýna Buchtová. Vyhrála tak každou disciplínu, ve které startovala. V disciplíně 30 vteřin speed sice nepodala svůj nejlepší výkon, ale i tak to stačilo na zlatou příčku. Oprávněně pak získala zlatou medaili v disciplíně 3 minuty speed, kde skočila neuvěřitelných 363 skoků a pokořila tak svůj osobní rekord téměř o dvě desítky skoků. Další zlatou medaili získala společně s Alexandrou Koukalovou v disciplíně freestyle dvojic. Poslední zlatou medaili si vyskákala v disciplíně 30 vteřin dvojšvihů. Tuto disciplínu pak v kategorii seniorů ovládly členky našeho oddílu, kdy na první příčce stála Kristýna Buchtová, na druhém místě Silvie Rychlíková a na třetím Alexandra Koukalová.
Nádherné stříbrné umístění získala i Markéta Skřečková v disciplíně 3 minuty speed v kategorii junior. S počtem skoků 324 pokořila osobní rekord. Třetí stříbrné umístění si vyskákal tým našich nejmladších Mamutíků v disciplíně 30 vteřin speed štafeta ve složení Ema Kalabusová, Eliška Řeháková, Klára Švorčíková a Rozálie Mohaplová. Čtvrtou stříbrnou medaili získala Silvie Rychlíková v disciplíně 30 vteřin speed.
Poslední medailovou bronzovou pozici pak získaly naše nejmenší členky Ema Kalabusová s Eliškou Řehákovou v disciplíně 30 vteřin dvojšvihy dvojic.
Velkým úspěchem vzhledem k vysoké konkurenci pak byla i dvě čtvrtá místa v disciplíně freestyle dvojic. Nicol Svozilové a Vendule Voldánové tak unikla medaile jen o pár bodů. Ema Kalabusová a Klára Švorčíková navíc startovaly v této disciplíně úplně poprvé, tudíž je jejich získané čtvrté umístění velmi cenné.

Děvčatům se na soutěži v Novém Jičíně dařilo podobně, jako při naší loňské účasti. Dovezly si domů několik cenných kovů a spoustu ještě cennějších zkušeností, které jistě zužitkují na následující soutěži, kterou bude pořádat náš rope skippingový oddíl Sokola Přerov Mamut Skippers. První ročník Mamut Cupu 2018 proběhne v přerovské sokolovně v sobotu 10. března a již nyní očekáváme stovku účastníků z České i Slovenské republiky!

Vánoční večírek Sokola Přerov

19. prosince 2017 v 15:54 | Miroslav Rozkošný, Marie Hudečková

Vánoční posezení s generační obměnou

Tradiční program mělo také letošní vánoční posezení T.J. Sokol Přerov. Pořadatel, kterým byl cvičitelský sbor, pozval 15. prosince 2017 na tuto akci všechny členy Sokola a jejich přátele. Sešlo se nás asi padesát a cen do tomboly ještě víc. Dlouhé losování však nikoho nenudilo, protože ho doprovázel potlesk a smích, zvláště, když někdo si šel pro cenu už potřetí. Tak to obvykle na těchto vánočních posezeních bývá. Jednu změnu jsem zde však zaznamenal. Chyběla početná skupina členek Věrné gardy. Jediná přítomná z nich , ses. Radmila Domanská, mně jejich nepřítomnost vysvětlila slovy: "Už to není ono." (Rozuměj jako dřív). Naštěstí sestry z Věrné gardy nahradila na tomto večírku zhruba stejně početná skupina cvičenek středního věku. Při country hudbě br. Petera Suje, tentokrát v neobvyklém složení: basa, jedna kytara a dvoje housle, se dobře bavily. Stejně jako při losování, které pořadatelé označili za zlatý hřeb programu. Doufám, že v blízké době také dobře nahradí ve Věrné gardě a vzdělavatelském odboru dnešní osmdesátileté a starší.
Miroslav Rozkošný, vzdělavatel

Několik dalších obrázků ses. Marie Hudečkové najdete v galerii

Turnaj ve stolním tenisu v Sokole Beňov

28. listopadu 2017 v 12:26 | zaslal František Kubík

Turnaj ve stolním tenise - Beňov 2016

Letos již v tradičním termínu v pátek 17.listopadu 2017 upořádala naše T.J. turnaj ve stolním tenise, přičemž jsme se pokusili využít tento sváteční den ke sportování. Zájem z řad našich členů bohužel příliš velký nebyl, ale díky "přespolním účastníkům" byla nakonec celková účast slušná.

V kategorii mládeže do 18 let jsme bohužel neměli žádného zástupce a tak tuto kategorii odehráli mezi sebou pozvaní hráči z Dřevohostic. Byli celkem čtyři a bylo na nich vidět, že jsou slušně rozehraní a podle toho to také dopadlo. Kluci hráli na 2 kola systémem každý z každým a nelze říct, že by mezi nimi byl absolutní favorit. Po sečtení výsledků bylo v kategorii "Mládež do 18 let" následující pořadí:

1.místo - DOSTÁL Filip (Dřevohostice)

2.místo - ZMEŠKAL Oldřich (Dřevohostice)

3.místo - NEDĚLA Petr (Dřevohostice)

4. místo - DOSTÁL Adam (Dřevohostice)


V kategorii dospělých se nakonec sešlo 11 hráčů a 3 hráčky, kteří byli rozlosováni do 2 kvalifikačních skupin. V jednotlivých skupinách se hrálo systémem každý s každým a z každé skupiny postoupili hráči na prvních 4 místech do finálové skupiny, kde se hrálo již vyřazovacím způsobem. Ostatní hráči si pak ještě zahráli o konečné umístění ve skupině o 9. až 14. místo.
V kategorii žen, která byla vyhodnocena samostatně , zvítězila Daniela Šnajdarová, před Lenkou Martinákovou a Violou Sehnalovou.

Všichni účastníci byli oceněni diplomy a získali na památku reflexní pásek s logem odboru všestrannosti ČOS. Hráči na stupních vítězů byli navíc oceněni drobnými věcnými cenami.
Věříme, že žádný z účastníků nelitoval, že strávil sváteční dopoledne v pohybu.

V Beňově 17.11.2017 Zapsal: F.K.
Další obrázky jsou v galerii

Svátek 17. listopad Den boje za svobodu a demokracii

17. listopadu 2017 v 23:38 | Jaroslav Skopal

uctili i Přerované v roce 2017

Vzpomínání zůstalo co do pestrosti dění i účasti poněkud za dřívějšími roky. Že jde o státní svátek zvýraznila přítomnost sokolské stráže se státní vlajkou u pamětní desky vsazené do zdi radnice na náměsti TGM.

Na obrázku z Deníku.cz od Zuzany Krybusové sokolové drží čestnou stráž u pamětní desky na náměstí TGM v Přerově
Přítomní občané vyslechli projevy náměstka primátora Petra Měřínského, senátorky Jitky Seitlové, představitelky Svazu bojovníků za svobodu Kamily Svobodové a zástupce Konfederace politických vězňů a válečného veterána Vladimíra Hučína. Každý z řečníků přistoupil k odkazu historie, spojené se svátkem, ze svého pohledu a dle svých prožitků. Nejostřejší byl tradičně projev Vladimíra Hučína, který se dotkl současných politických poměrů u nás a též neopomenul zmínit, podle jeho názoru, zbytečnost hladovky držené jeho "názorovým" odpůrcem Tomášem Hradílkem z LIpníka nad Bečvou. Běžnému čtenáři je však skryta hloubka sporu mezi Tomášem Hradílkem a Vladimírem Hučínem, který měl už i několik kol u Krajského soudu v Ostravě. Časem se to snad dozvíme. Psát o tom jen kusé informace by nebylo férové.

Několik snímků autora článku ze Dne válečných veteránů 11. 11. 2017 a ze vzpomínky na 17.l istopad v Přerově najdete v Galerii.

Více o obou akcích přináší:

Opět na náměstí TGM a u památníku Jana Gayera

30. října 2017 v 15:28 | Jaroslav Skopal

k připomenutí 99. výročí vzniku Československa

Představitelé Sokolské župy Středomoravské - Kratochvlovy a Tělocvičné jednoty Sokol Přerov se opět v krojích i v civilním oblečení zúčastnili vzpomínky na vznik republiky.
Stalo se tak přesně 99 let poté, kdy byla společná republika Čechů a Slováků vyhlášena a začala být uváděna do života, tedy 28. října. Mala krojovaná skupina přerovských sokolů v předvečer výročí zajela na pozvání města Lipník nad Bečvou do Lipníka, kde se zúčastnila stráže u jejich památníku i položení kytice k němu.
Pietní akt v Přerově oživila přítomnost lipnických skautů, kteří v počtu osmi a ve skautských krojích přijeli rovněž do Přerova. Nejdříve jsme mysleli, že je to na oplátku účasti našich sokolů v Lipníku. Jak v roli reportérky zjistila Dagmar Rozkošná, byli k účasti vyzvání Českou obcí legionářskou, která v Přerově zajistila i přítomnost členů klubu vojenské historie, kteří strážili u pamětních desek TGM i Jana Gayera.
Účast občanů v Přerově na této oslavě se postupně trochu zvyšuje. Snad se podaří dosáhnout jejich vysoké účasti příští rok, kdy výročí vzpomínané historické události bude stoleté.

Několik obrázků Dagmar Rozkošné najdete v galerii a též na
https://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/prerovane-si-pripomneli-den-vzniku-samostatneho-ceskoslovenska-20171029.html

K Památnému dni Sokolstva 8. října

9. října 2017 v 17:25 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel (fota)

Sokolové i s částí veřejnosti si jej připomenuli i v Přerově dne 6. října 2017

Památný den Sokolstva připadá na 8. října a v posledních letech si jej připomínají v řadě tělocvičných jednot i v samém ústředí ČOS v Praze. V Přerově se letošní vzpomínka konala již 6. října večer. Nejdříve představitelé přerovské jednoty a župy položili kytice k pamětní desce sokolských obětí z naší jednoty u zdi přerovské sokolovny. Kytici za senátorku Jitku Seitlovou položila její asistentka Alžběta Guryčová. Dalším hostem, kterého mohl starosta T.J. Sokol Přerov br. Vladimír Tabery uvítat, byl starosta sousední Sokolské župy Prostějovské br. Svatopluk Tesárek.
Následovala krátká symbolická akce pro sokolské žactvo, ke které její aktivní účastníci museli sestoupit k břehu řeky Bečvy. Děti měly sebou miniaturní lodičky z ořechových skořápek s krátkými hořícími svíčkami. Lodičky vypustily na hladinu řeky a pozorovaly, jak se od nich pomalu vzdalují. Symboliku tohoto aktu vysvětlila již dříve autorka námětu někdejší dlouholetá náčelnice ČOS ses. Jarina Žitná z Liberce. Každá lodička s plamínkem svíčky může představovat jednu dušičky z obětí připomínaného období německé okupace.

Zbývající program v sále loutkového divadla Sokola Přerov měl kulturní část, kterou obstarala hudební skupina CODEX z Hudebního centra Olgy Lukešové, a část vzpomínkovou. V ní si přerovští sokolové tentokrát připomenuli účastníka sokolského odboje JINDRA br. Jana Přidala z Vřesovic u Prostějova. Ten často za svého života jezdil do Přerova. Měl zde i přednášku o odboji na besedě s Věrnou gardou v lednu 2011. Naposledy navštívil Přerov 22. listopadu 2014, kdy se zúčastnil na přerovském hřbitově pietní vzpomínky ke 100. výročí odsouzení a popravy slavného přerovského sokola Slavomíra Kratochvila, první civilní oběti domácího odboje za první světové války. Bratr Jan Přidal se dožil 94 let, zemřel dne 31. srpna 2015 a je pohřben ve Vřesovicích.

Obrázky pana Vojtěcha Podušela z této akce najdete v galerii.

Potlesk už během besedy

4. října 2017 v 19:20 | Miroslav Rozkošný

Sokol si cení úspěchu z mistrovství Evropy


Mít svého reprezentanta na mistrovství Evropy je pro členy T.J. Sokol Přerov stále nevšední událostí. Letos se to podařilo v posledním červencovém týdnu, kdy se ses. Kristýna Buchtová, členka oddílu Mamut Skippers, jako jediná z České republiky zúčastnila mistrovství v rope skippingu v portugalské Braze. S ní a jejími trenérkami ses. Petrou Holcovou a ses. Kristýnou Holcovou se konala v 27. září v sále loutkového divadla přerovské sokolovny zajímavá beseda, která se setkala s velkým zájmem zejména starších členů jednoty, ale nechyběli zde ani mladí a přerovská veřejnost. Celkem 40 účastníků. Hlavní slovo zde měla trenérka a vedoucí oddílu Mamut Skippers ses. Petra Holcová. S velkým zaujetím zde přiblížila přítomným účastníkům besedy průběh mistrovství, výsledky naší reprezentantky i úroveň soutěžících z jednotlivých států, kde rope skipping má podstatně delší tradici než u nás v Přerově. Podělila se také se svými dojmy z města Braga a břehů oceánu, kam pořadatelé účastníky také zavezli. Svůj výklad doprovázela řadou fotografií a na závěr krátkým videozáznamem. Její výklad přítomní několikrát ocenili potleskem už během besedy. Největšího potlesku se však dostalo všem účastnicím mistrovství až po skončení besedy, kdy starosta Sokolské župy Středomoravské - Kratochvílovy br. Petr Douda předal ses. Buchtové čestné uznání župy a za domácí tělocvičnou jednotu Sokol Přerov stejné ocenění náčelnice ses. Helena Sedláčková.
Další obrázky autora jsou uvedeny v galerii.

Členka Mamut Skippers Sokola Přerov uspěla na Mistrovství Evropy v rope skippingu

15. srpna 2017 v 14:23 | Petra Holcová

Věříme v další úspěchy

Rope skippingový oddíl T.J. Sokol Přerov Mamut Skippers ukončil letošní soutěžní sezónu účastí na Mistrovství Evropy v rope skippingu v portugalské Braze v termínu od 25. do 31. července. Členka našeho oddílu Kristýna Buchtová jako jediná závodnice reprezentovala Českou republiku a získala zde krásné umístění. V celkovém pořadí složeném ze tří disciplín si mezi juniorskými závodnicemi vybojovala 21. místo. Největší úspěch pak měla v disciplíně Single rope freestyle (sestava se švihadlem), kde se umístila 16. z 34 závodnic. Právě freestylové sestavy jsou její silnou stránkou. V rychlostní disciplíně 30 vteřin speed (skok střídnonož) překonala svůj osobní rekord, který ovšem na nejrychlejší evropské závodnice nestačil a zajistil jí 30. příčku. Podobně dopadla i ve vytrvalostní disciplíně 3 minuty speed, kde rovněž pokořila osobní rekord, ale ten stačil pouze na 32. místo z 36 závodnic.
Pro čtrnáctiletou závodnici, která se tomuto sportu věnuje teprve třetím rokem, je to ovšem obrovský úspěch. Její soupeřky totiž z pravidla pocházely ze zemí, kde je rope skipping mnohem více rozšířen a děvčata trénují od útlého věku. I tak se Kristýně podařilo nechat mnohá z nich na místech pod sebou a sklidit tak velký úspěch ne jen u diváků, ale i rozhodčích a ostatních soutěžících, kteří byli jejím výkonem mile překvapeni. Kristýna si tak může na konto k zlatým umístěním z letošního Mistrovství České republiky v rope skippingu rovněž připsat úspěchy na Mistrovství Evropy a bez pochyby ji další krásná umístění teprve čekají.

Velký úspěch to pak byl především i pro rope skippingový oddíl Sokola Přerov, který se takto významné soutěže ve své pětileté existenci účastnil poprvé. V České republice navíc nepatří k nejstarším rope skippingovým klubům a musel si své jméno dlouhá léta budovat. Již nyní však oddíl plánuje účast na podobných soutěžích a příprava pro následující sezónu právě začala. Pevně věříme, že tento úspěch nebude naším jediným a posledním.

Setkání s potomky gen. Františka Moravce v Přerově

9. srpna 2017 v 20:47 | Jaroslav Skopal

Hosté byli přijati na radnici a v loutkovém divadle debatovali s účastníky besedy

V rámci své návštěvy České republiky na začátku srpna 2017 navštívily Přerov vnučka brigádního generála Fr. Moravce paní Anita Moravec Gard a pravnučka Alicia Carter z USA. Doprovázeli je vnučka generálova bratra Václava Moravce paní Marta Šenkapounová z Chotusic, vnuk generálova bratra Václava Moravce pan Ivan Moravec s manželkou Věrou, oba z Brna, a jejich rodinná přítelkyně a tlumočnice Eliška Tomsová.
Přijetí hostů vedením města bylo velmi srdečné a hosté je po skončení návštěvy vysoce hodnotili.
Odpoledne patřilo besedě o generálu F. Moravcovi, o jeho rodině, zejména manželce Vlastě a dcerách Haně Tatianě. Ty všechny našly nový domov v USA, protože gen. Moravec byl nucen pod hrozbou zatýkačů po únoru 1948 uprchnout do svého již tetího exilu. Zde shodou okolností se na na jejich přechodu přes západní hranici podílel i Zdeněk Lukaštík, někdejší člen Sokola Přerov.
Na přípravě besedy se podíleli sokolští činovníci Jakub a Eva Nadrchalovi, kteří technicky zajistili promítnutí třiceti obrázků z připravované publikace o generálově boji, osudech členů jeho širší rodiny a vzpomínkách jeho bývalých spolupracovníků. Besedu zahájil a řídil starosta Sokola Přerov br. Vladimír Tabery.
Po besedě následovalo neformální rozloučení v sokolské hospodě, která je nově vytapetována s využitím sokolských motivů a díky nekouření a dobré přístupnosti se stává vhodným prostředím i pro jiná sokolská setkání.

Hlavním mým cílem je cesta do Japonska

24. července 2017 v 11:51 | Miroslav Rozkošný, Vladimír Futák

Rozhovor s br. Vladimírem Futákem, vedoucím sportu, oddílu a trenérem kyokushin karate

__________________________________________________________________
Naše členy vždy potěší zprávy o úspěchu některého z našich členů nebo kolektivu ve vyšších soutěžích. Nedávno se s takovým úspěchem vrátil br. Vladimír Futák z Hostinného v Podkrkonoší, kde se konalo místrovství České republiky ve stylu karate nazvaném kyokushin, které bylo otevřené i karatistům z ostatních stylů. Reprezentant naší T. J. Sokol Přerov zde obsadil první místo.

Bratře Futáku, karate je nám všem už dost známé, ale jen málo lidí ví, co je to kyokushin. Mohl bys nám tento styl nějak přiblížit ?
Kuokushin je plnokontaktní styl, ve kterém se zápasí bez chráničů. Ve většině ostatních stylů zápasí kartisté kontaktně, nebo s lehkým kontaktem a používají protektory.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jak dlouho se tomuto sportu věnuješ a co se ti na něm líbí ?
Kyokushin cvičím asi patnáct let a líbí se mi na něm, že díky plnému kontaktu, v něm nebývá mnoho sporných výsledků a rozhodčí nemohou výsledky ovlivnit natolik jako v jiných sportech. Také pravidla tohoto sportu dokážou člověka připravit na krizové životní situace a díky filosofii karate tento sport nevychovává z lidi rváče, ale psychicky odolné jedince.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Jakou tradici má tento sport v České republice a v naší jednotě ?
V České republice je kyokushin mladým sportem s asi dvacetiletou tradicí. Díky tomu, že u nás působí Jan Soukup, který patří ke světové špičce v kontaktních bojových sportech a je mistrem Evropy, vicemistrem světa a mistrem Japonska, je kyokushin i za tak krátkou dobu mezi ostatními styly karate značně populární.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Jakými dalšími úspěchy se můžeš pochlubit v tomto sportu ?
Mimo letošního umístění na mistrovství republiky jsem byl před mnoha lety dvakrát třetí na mezinárodním mistrovství Slovenska. Posledních sedm let jsem nezápasil a pouze jsem se účastnil soutěží jako rozhodčí.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Máš nějaké další cíle v kyokushin karate ?
Vzhledem ke svému věku si nekladu žádné sportovní cíle, ale určitě bych si rád ještě zazápasil, takže hlavním mým cílem je cesta do Japonska a pár týdnu tréninku v zemi, kde kyokushin karate vzniklo.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
Znám tě jako člověka velice zaměstnaného. Co ještě stihneš vedle své sportovní, trenérské a činovnické práce v naší jednotě ?
No, řeknu spíše co se snažím stihnout. V zaměstnání trávím v průměru dvaačtyřicet hodin týdně a vedle toho učím šest hodin karate. Sám trénuji čtrnáct hodin za týden. Máme několikahektarové hopodářství, chováme koně, ovce a psy. Mimo karate občas běhám i nějaké ultraběhy. Poslední rok však neběhám kvůli zranění. Učím se japonštinu a snažím se věnovat pěstování starých odrůd jabloní. Občas také přednáším o vegetariánské potravě ve sportu.
______________________________________________________________________________________________________________________________________

Děkuji za rozhovor Miroslav Rozkošný

Skupina seniorů soutěžila

29. června 2017 v 14:33 | Miroslav Rozkošný

Pétanque má už třetího vítěze


Nová francouzká hra pétanque, zapustila své kořeny také v naší T.J. Sokol Přerov.
Skupina seniorů, která tuto hru v naší jednotě provozuje, se schází pravidelně každé úterý v 10,00 hodin v sokolské zahradě, střídavě v počtu až osmi hráčů. Zásluhou neúnavného a zapáleného organizátora br. Zdeňka Vylíčila se zde každoročně koná také soutěž v této hře. Letos už potřetí. Vítězem letošního ročníku se stal br. Jindřich Šoupal, který má v porovnání se svými soupeři také nejdelší zkušenosti s touto hrou. Druhé místo obsadil br. Milan Rozkošný, který se v této soutěži zatím vždy umístnil do třetího místa, a třetí skončil br. Rudolf Švéda. Diplomy a ceny, které věnovala jednota a zčásti také sami hráči, předal třem nejlepším hráčům br. Vylíčil na posledním jejich předprázdninovém setkání 27. června. Na fotografiích chybí vítěz soutěže br. Šoupal, který se kvůli zaneprázdnění omluvil.
Obrázky autora článku z vyhlášení vítězů naleznete v galerii

Návštěva Věrné gardy u pana Richarda Drábka ve Vinarech

19. června 2017 v 17:50 | Bohumil Domanský

Tři příjemně strávené hodiny

Pravidelných schůzek naší VG se vloni začal zúčastňovat příznivec Sokola "pan bratr" Richard Drábek z Vinar, původem zemědělec, který prožil nelehký, ale velmi zajímavý život.
Již před několika lety věnoval Sokolu obraz původního Tyršova mostu, který jako malíř - amatér sám namaloval. Koncem roku 2016 nám věnoval další svůj obraz a od té doby naše setkání Věrné gardy navštěvuje. Při jedné schůzi nás pozval na návštěvu do Vinar, která se uskutečnila ve středu 7 června 2017. V přízemí jeho velké vily, kde má vystavena svá díla, jsme si projlédli desítky až stovky jeho obrazů.
Následovala beseda na jeho zahradě, kde se na úvod zmínil o svém životě:
  • otec zahynul v koncentračním táboře za druhé světové války
  • ve třinácti letevh převzal vedení rodinného statku
  • z politických důvodů byl po roce 1948 žalářován a jako vězeň pracoval v uranových dolech
  • vojenská služba v pracovním táboře u Pomocných technických praporů
  • dlouholetá práce v Ostravsko-Karvinských dolech až do starobního důchodu
Řekl nám, že vždy pracoval jako na svém, proto tak pracoval i v OKD a byl vedením velmi dobře hodnocen. Překvapením zde byla pro nás přítomnost sympatické neteře pana Drábka a její dospívající dcery Moniky, které přijely do Vinar na několikadenní návštěvu z Ameriky. Přestože dcera se narodila v Americe, zásluhou matky, velice dobře hovoří česky, za což je obě chválily zejména přítomné sokolky.
V rámci této návštěvy proběhla také krátká schůzka našeho vzdělavatelského sboru. Mimo jiné jsme přijali předběžné pozvání br. ing. Jaroslava Skopala na připravované setkání s vnučkou generála naší zpravodajské služby Františka Moravce, paní Anitou Moravec Gard, jeho pravnučkou Alicií Carter, oběma z USA, dále praneteří generála paní Martou Šenkapounovou z Čáslavi a jejím synem Pavlem Šenkapounem. V knize br. Skopala "Zápasy s totalitou a útěky za svobodou", kterou vydala naše sokolská župa, je uvedeno, že syn br. Rudolfa Lukaštíka - Zdeněk Lukaštík převáděl po únorovém převratu v r.1948 do zahraničí naše ohrožené občany a mezi nimi také generála Františka Moravce. Tato informace a později i kniha se dostaly do rukou paní Šenkapounové a v návaznosti nato došlo i k jednání o návštěvě výše uváděných osob v Přerově během jejich plánované cesty po naší republice. Návštěva Přerova je předběžně domlouvána na 4. srpna 2017, beseda v Loutkovém divadle Sokola Přerov by měla začít ve 13:30 hod.
Na závěr zpět do Vinar, kde jsme byli bohatě pohoštěni rodinou br. Drábka, zazpívali několik písní a po tříhodinové návštěvě se srdečně rozloučili. Návštěvy se celkem zúčastnilo 21 členů a členek odboru Věrná garda.

Návštěva u Richarda Drábka ve Vinarech

14. června 2017 v 12:08 | Jaroslav Skopal

dne 7. června 2017

O vydařeném výletu, organizovaném Věrnou gardou Sokola Přerov, připravuje článek bratr Bohumil Domanský.
Zatím si můžete prohlédnout obrázky z fotoaparátu br. Miroslava Rozkošného, které jsou umístěny v galerii tohoto blogu.

Oddíl rope skippingu přidal do sbírky další dvě medaile

9. května 2017 v 17:14 | Petra Holcová

Sbírají mezinárodní zkušenosti

O víkendu 29. -30. dubna se rope skippingový oddíl zúčastnil mezinárodní soutěže v Bratislavě s názvem Bratislava rope skipping Cup 2017. V mezinárodní konkurenci děvčata obstála na výbornou. Mezi Slováky, Čechy, Rakušany a Maďary si Kristýna Buchtová vyskákala velmi cennou bronzovou příčku v disciplíně 30 vteřin trojšvihy. S hrdostí se tak mohla postavit vedle zkušenějších skokanů.
Společně s Alexandrou Koukalovou pak ještě získaly druhou medaili do sbírky za druhé místo v disciplíně Freestyle párů. V disciplíně 30 vteřin speed se umístily obě naše skokanky v první desítce nejlepších, Kristýna byla osmá a Alexandra devátá. Krásné deváté místo si pak Kristýna vyskákala v disciplíně dvojšvihů, Alexandra pak obsadila 12. - 14. pozici. Ve speed vytrvalosti na tři minuty Kristýna vyskákala 13. místo a Alexandra 23.

Oddíl se soutěže zúčastnil v menším počtu, ale to nám nebránilo v úspěchu. Nejcennější z celé soutěže pak byla hlavně ta zkušenost z naší první mezinárodní soutěže, kde je laťka pro úspěch nastavena mnohem výš, než je zvykem na národních soutěžích a děvčata se s ní zvládla velmi dobře popasovat.

Ohlédnutí za pietní vzpomínkou v Olomouci - Lazcích

4. května 2017 v 16:32 | Miroslav Rozkošný

Bylo málo krojovaných

Letošní účast na uctění památky popravených účastníků přerovského povstání 2. května v Olomouci Lazcích, i když v autobuse odjíždějícím z Přerova bylo vidět několik úplně nových tváří. K malé účasti přispělo dost nevlídné počasí, na závět programu i s deštěm. Také nás členů přerovského Sokola nebylo mnoho. Pět mužů a jedna žena v kroji. Tím se potvrdil trend z poslední doby, že zejména našich krojovaných žen na podobných akcích ubývá. Letos poprvé jsme také pokládali kytičku u památníků místo tří jen dva - br. Štec a já. Ostatní se omluvili kvůli problémům s chůzí. Za této situace si zaslouží velikou pochvalu br. Tomáš Labounek ze Sokola Hodolany, který si na uctění památky popravených Přerovanů vzal ze zaměstnání dovolenou a v sokolském historickém kroji a se sokolským praporem pomohl zviditelnit účast Sokolů na letošní pietní akci v Olomouci - Lazcích.
Foto: Pavla Roubalíková
Seriál obrázků br. Františka Hudečka najdete v galerii

Sokoli soutěžili ve všestrannosti 22.4. 2017

2. května 2017 v 16:20 | Milan Geryk, Zbyněk Harašta

Výsledky přerovských závodníků

Župní soutěž sokolské všestrannosti, Přerov 22. 4. 2017 - discipliny: gymnastika, šplh, plavání.
Účast 142 závodnic a závodníků:. Přerov Pr 70, Hranice Hr 27, Lipník Li 31, Kokory Ko 6, Vlkoš Vl 8 ..Každý se mohl zúčastnit více disciplin (g, š, p). Počítáme-li každého se všemi disciplinami, pak bylo závodníků 142. Z toho gymnastika 47,, šplh 45, plavání 50. Celkem 25 borců závodilo ve všech třech disciplinách. Bylo rozdáno celkem 81 diplomů borcům do 3. místa, což rozvádí přiložená tabulka. V závorce počet zúčastněných borců.
Gymnastika sama se skládá ze 3 nebo 4 subdisciplin. Každá je klasifikována podle mezinárodních tabulek na body, aby je bylo možno sčítat. Některé subdiscipliny vyžadují odcvičení sestavy, které je nutno nacvičit, vyžadují paměť. V porovnání s atletikou je to obtížnější a tedy účast je menší než v atletice.
Výsledky byly zpracovány na počítači br. Zbyňkem Haraštou. Nácvik vyžadoval houževnatost cvičenců a práci řady cvičitelů, podle potřeby i v neděli, je třeba jim za to poděkovat. Do všestrannosti se zahrnuje i atletika, župní závody v ní se uskuteční 20. května 2017.
Tato publikační verze obsahuje jen účastníky z Přerova.
Gymnastika
Předškolní dívky (7) Předškolní chlapci (11) 2011 a ml.
1 .Pěkná Tereza 1. Koňařík David
3..Macfeldová Lucie 2. Rybníček Max
4.Hamplová Eliška 3. Berger Max
Žákyně I. (7) Žáci I (5) 2008-2010
1. Kubíková Veronika 1. Dostál Sebastian
7. Viktorová Laura 2. Harašta Matěj
4. Poljak Kristian
Žákyně II (7) Žáci II (5) 2006-2007
1. Gájová Marie 1. Jelínek Jan
3.Viktorová Karolina 2. Pohančeník Lukáš
4. Majerová Karolína 3. Poljak Lucian
6. Macháčková Aneta 4. Hubáček Tomáš

Žákyně III (4) Žáci III (3) 2004-2005
1. Poljaková Lenka 1. Krejčíř Mikuláš
Žékyně IV (3) Žáci IV (2) 2002-2003
2. Beňová Michaela 1. Harašta Jakub
2. Poljak Darian
Šplh
Předškolní děti (2)
Žákyně I (8) Žáci I (6)
4. Kubíková Veronika 2.-3. Poljak Kristian
7. Dvořáková Markéta 2.-3. Dostál Radim
4. Harašta Matěj
8. Dostál Sebastian
Žákyně II (7) Žáci II (5)
2..Majerová Karolina 1. Jelínek Jan
3. Gájová Marie 2. Pohančeník Lukáš
4. Viktorová Karolína 3. Hubáček Tomáš
4. Poljak Lucian
Žákyně III (5) Žáci III (4)
5. Poljaková Lenka 1. Krejčíř Mikuláš
3. Polívka Jan
Žákyně IV (3) Žáci IV (2)
2. Beňová Michaela 1. Harašta Jakub
2. Poljak Darian
Dorostenky (1) Dorostenci (0) 1999-2001
1.. Poljaková Andrea
Ženy (2) Muži (2) 1998 a st.
1. Krejčířová Vlasta 1. Harašta Zbyněk
2. Krejčíř Martin
Plavání
Žákyně I (8) Žáci I (3)
4. Kubíková Veronika 3. Harašta Matěj
6. Dvořáková Markéta
.
Žákyně II (11) Žáci II 6)
5. Majerová Karolína 2. Jelínek Janš
6. Viktorová Karolína 3. Pohančeník Lukáš
8. Macháčková Aneta 5. Hubáček Tomáš
9. Gájová Marie
Žákyně III (5) Žáci III (5)
1. Polívka Jan
2.Krejčíř Mikuláš
Žákyně IV (3) Žáci IV (2)
2. Beňová Michaela 1. Harašta Jakub
2. Poljak Darian
Dorostenky (0) Dorostenci (1) .
1. Poljak Patrik
Ženy (3.) Muži (3)
1 Krejčířová Vlasta 2.Harašta Zbyněk
3. Zahradová Zora 3. Krejčíř Martin.

Milan Geryk. , Zbyněk Harašta

Nejen o Tyrkysovém oku

25. dubna 2017 v 11:33 | Blanka Zelingerová

Autorské čtení

Členové našeho Sokola se nesetkávají jen při cvičení v tělocvičně, ale také společně navštěvují různé kulturní akce. Proto s myšlenkou "nejen pohybem je sokol živ" jsme v úterý 18. dubna pozvali mezi nás spisovatelku, přerovskou rodačku a patriotku, Lenku Chalupovou. Dříve pracovala jako novinářka v týdeníku, deníku i televizi. V současné době je tiskovou mluvčí magistrátu města.
Byli jsme všichni zvědaví na její povídání a čtení z posledního románu Tyrkysové oko, který vyšel v září loňského roku. Napsala již 6 knih a jak sama říkala, chystá k vydání další. Její přednes byl velmi poutavý, z ukázek jsme se seznámili s hlavními hrdinkami i závěrečným rozuzlením detektivní zápletky. Pak jsme se ptali na její začátky, kde hledá témata ,zda by se psaním uživila/to prý určitě ne/ a mnoho dalších. Hovořila také o zatím nejprodávanější knize- Pomněnkové matky, jejíž děj zasadila do Přerova. Ulice, domy, známá místa i okolí Přerova jsou autentické, ale všechny její postavy zcela vymyšlené. Každou knihou prolíná detektivní zápletka a dodala, že sama je někdy překvapená,jak příběh její knížky skončí. Pochlubila se i svými sokolskými začátky a příhodami, na které ráda vzpomíná. Tak bychom mohli v příjemné atmosféře besedovat ještě dlouho, ale čas vypršel a my jsme se museli rozloučit.
Závěrem bych chtěla ocitovat část recenze a hodnocení jejího díla: "V Lence Chalupové získal český knižní trh spolehlivého tvůrce. V průběhu 10 let její autorské dráhy se jí podařilo vyšvihnout na pomyslný vrchol lákavého odvětví psychologické detektivky a romance." A tak buďme pyšní na to, že máme v Přerově další významnou osobnost.
Vydaná díla: Utopená, Neříkej mi už vůbec nic, Vosí hnízda, Pomněnkové matky, Ledové střepy, Tyrkysové oko
V galerii naleznete několik dalších obrázků Miroslava Rozkošného.
 
 

Reklama
Reklama