Pokrok v gymnastice?

1. května 2019 v 9:37 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Postřehy z prvé části soutěže sokolské všestrannosti 28. dubna 2019 v Přerově

O poslední dubnové neděli jsem po několika letech opět v roli rozhodčího navštívil gymnastickou část župní soutěže sokolské všestrannosti. Na první pohled bylo vidět, že počet účastníků už neklesá a věková struktura se mění ve prospěch těch mladších kategorií. Převažoval dívčí živel. Z žáků přijeli v hojném počtu chlapci ze Sokola Rokytnice. A jejich vedoucí je dobře nejen vybrala, ale i připravila. Přítomný divák a bývalý závodník ve sportovní gymnastice br. Bohumil Domanský uznal, že sestava na kruzích je pro jejich kategorii docela obtížná a přitom ji téměř všichni docela slušně zvládali.
Vidět však byly hlavně žačky. Ty ze Sokola Lipník nad Bečvou přivedla na start závodu cvičitelka Martina Šromotová. Její děvčata úspěšně bojovala v přeskoku přes koně našíř se skrčkou nebo roznožkou. Roznožka má vyšší hodnocení a navíc se zvlášť dobře hodnotí vodorovný zášvih po odrazu z můstku v první přeskokové fázi. A tak došlo i na dotazy, jak to mají nacvičovat. Přítomný rozhodčí Vladimír Tabery jim hned na místě prvé rady poskytl, na jejich zažití však už bylo málo času. Všechny žákyně se vyžívaly v akrobacii, na kladince či na kladině, to podle věku. Jako by se v nich a v jejich cvičitelkách probouzela vzpomínka na kdysi úspěšnou českou olympioničku Věru Čáslavskou. Trochu zápolily s hrazdou.
Dík za účast patří i Sokolu Beňov, Hranice a samozřejmě domácí Tělocvičné jednotě Sokol Přerov. Teprve na fotgrafii ze šplhu jsem poznal, že z Lipníka přijel i starosta Sokola Lipník br. Martin John. Snad je můj výrok celý správný.
Do budoucna bych přál cvičitelkám a cvičitelům kvalitní župní seminář či sraz, na kterém by se probraly v terorii i praxi rozhodující prvky gymnastických sestav, tedy jejich techniky. Hlad po něčem takovém byl mezi účastnicemi patrný. Důležité je, že gymnastika se zase snaží dostat na bývalé sokolské výsluní.
Foto v článku je od jeho autora

Fota v galerii jsou od Františka Kubíka ze Sokola Beňov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama