Únor 2019

New York očima Jakuba Navaříka

4. února 2019 v 10:43 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Beseda o zážitcích z cest


Richard Drábek z Vinar mezi přerovskými sokoly

4. února 2019 v 10:35 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

"Mezi sokoly vždy omládnu,"

říká devadesátiletý Richard Drábek. Oslava devadesátých narozenin není mezi členy Věrné gardy Tělocvičné jednoty Sokol žádnou výjimkou. Oslava stejného výročí narozenin br. Richarda Drábka z Vinar však takovou výjimkou byla, protože se jednalo o čestného člena tohoto odboru Sokolu věrných členů. Bratr Richard Drábek se po celý život věnoval hlavně práci a malování obrazů.

Z toho důvodu ho do přerovské sokolovny přivedlo až před pěti lety moje pozvání, kdy na schůzi vzdělavatelského odboru přinesl svůj obraz původního přerovského Tyršova mostu, který tak dodnes visí v sokolovně, vedle dveří do malé zasedací místnosti. Další větší jeho obraz tohoto mostu pak přinesl později a ten visí ve velké zasedací místnosti, kde se br. Drábek několikrát zúčastnil pravidelných setkání Věrné gardy. "Tady vždy omládnu," chválí tato setkání čerstvý devadesátník. Dvakrát také pozval své přátele z Věrné gardy k sobě na zahradní posezení a vždy je bohatě pohostil. "Hlavně však pohyb a práci, " často opakuje br. Drábek. Je také členem místního spolku zahradkářů a nejvíc péče věnuje svým sadům. Ty se mu bohatě odměňují tak, že slivovice a meruňkovice má vždy dost pro sebe i své přátele. Sám je však spíš abstinent a pro sebe vyrábí různé ovocné a bylinné sirupy. Celou zimu, kdy není venku práce maluje obrazy. Nejméně desítky nebo spíš stovky svých obrazů už rozdal přátelům a známým, stejně jako ovocných stromků, které sám vypěstoval. V poslední době Richard Drábek popsal svůj na události bohatý život a nechává ho zapsat do volných stránek staré vinarské kroniky. Jak už to u lidí generace Richarda Drábka často bylo, není to vždy radostné povídání. V mládí přišel o svého otce, který za 2. světové války zahynul v německém koncentračním táboře. Mladý Richard Drábek jako politický vězeň zase v padesátých létech poznal komunistické vězení a práci v uranových a uhelných dolech, kde zůstal pracovat až do starobního důchodu. "Uvěznili mě za moji mladistvou prostořekost," říká br. Drábek s velkým nadhledem a humorem, který mu dodnes nechybí.
Další obrázky autora článku najdete v galerii.

Chyběly hrající ženy

1. února 2019 v 17:49 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Turnaj ve stolním tenisu s rekordní účastí.

Letošní 3. ročník turnaje ve stolním tenisu pořádaný 26. ledna skupinou seniorů z odboru všestrannosti T. J. Sokol Přerov pořadatele opět překvapil. Tentokrát naopak příjemně, dvojnásobnou účastí než vloni. Zejména žáci překvapili, přišlo jich 24. Muži zůstali na tradičním počtu osmi hráčů, ale oproti předcházejícím dvěma ročníkům se nezúčastnila ani jedna žena. Přišli nejen domácí sokolové, ale také účastníci z Olomouce, Domaželic a Lověšic. Hlavní pořadatelé u stolu rozhodčích bří Jindřich Šoupal a Milan Rozkošný měli proto co dělat. Nezastavil se ani Jan Haužvic, který řídil účastníky turnaje přímo mezi stoly a navíc se postaral o medaile a pěkné ceny pro nejlepší tři hráče v každé kategorii. Štěstí také bylo, že vedle tří připravených stolů se podařilo zprovoznit i dva starší náhradní, a tak ke spokojenosti účastníků i pořadatelů mohl být už hodinu po poledni turnaj ukončen.
V soutěži mužů zvítězil nejmladší hráč v této kategorii teprve sedmnáctiletý Filip Haužvic, před čtyřicátníky Antonínem Korduliakem a Michalem Tomiškou. První místo mezi žáky obhájil loňský vítěz Adam Suk z Lověšic. Za ním skončil David Janda a třetí byl bratr vítěze, Jan Suk.
Další obrázky autora článku najdete v galerii!