Jan Masaryk v Přerově necelý měsíc před svou smrtí

25. října 2018 v 23:00 | Jaroslav Skopal |  Historie

Jan Masaryk v Přerově získal čestné občanství

Letos v létě jsem ukazoval fotografii s malým Fanouškem Stojanem z Přerova, jak vítá prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na přerovském nádraží 19. září 1921, přerovskému sokolovi a pamětníkovi br. Bohumilu Domanskému. Ten si přitom vzpomněl na projev ministra zahraničních věcí Jana Masaryka v přerovském Městském domě při slavnostním udělování čestného občanství města Přerova dne 14. února 1948. Ten projev sám neslyšel, ale znal jej z jeho písemné podoby. Zapamatoval si, že Jan Masaryk v něm vzpomínal, že Přerov zná již ze svých mladých let, když s otcem T. G. Masarykem při cestách na Moravu a Slovensko při přestupování často trávili nějaký čas na nádraží nebo v jeho okolí.

Projev ministra zahraničních věcí Jana Masaryka s ohledem na vážnost doby, kdy byl pronesen, obsahuje jak slova naděje, že nejbližší volby budou opět demokratické, tak i náznak skepse, že s ním samým nemusí vše dopadnout dobře. Stal se též součástí zápisu ze slavnostního zasedání pléna MNV v Přerově, při němž bylo Janu Masarykovi čestné občanství uděleno. Tento dokument je uložen v SOkA v Přerově. Uchovaný text jeho projevu nás zavádí k Jaroslavu Stojanovi, tehdejšímu zaměstnanci MNV Přerově, který svůj vlastní úřední stenografický záznam přepsal do běžné podoby. Byl to druhý syn Milady Muchové - Stojanové, o níž jsem už psal na jiném místě. Text projevu se šířil nejdříve mezi zaměstnanci MNV v Přerově, kteří si jej opisovali i ručně. Právě jednu takovou, rukou psanou kopii, má i br. Bohumil Domanský, který ji asi před dvaceti lety obdržel od sokolky ses. Boženy Netopilové pro publikování v sokolském zpravodaji Nazdar.

Jak dokládá zápis,celé slavnostní akce v Městském domě se tehdy jako hosté zúčastnili též zástupci úřadů, stran, spolků, korporací, závodů a občanstva. Řídil ji předseda MNV Vojtěch Černík a návrh rady pléna MNV k Masarykovu čestnému občanství, zahrnující i jeho zdůvodnění, přednesl I. místopředseda MNV Richard Bdinka. Ten Richard Bdinka, který byl za svou odbojovou činnost během Protektorátu vězněn nacisty a později od roku 1949 po vykonstruovaném procesu perzekvován i komunisty.

Ministr Jan Masaryk večer 14. února 1948 ještě navštívil ples letců v přerovské sokolovně a po něm i ples legionářů v Hranicích. V neděli 15. února 1948 dopoledne v přerovské sokolovně pak pronesl projev na akci Čsl. obce legionářské, navštívil pietní místa na hřbitově v Troubkách a v Ivani, která jsou spojena s padlými americkými letci a příslušníky Rudé armády a rumunské armády. Před odjezdem do Prahy poobědval v Grand hotelu Přerov na pozvání zahraničních letců.

Tato přerovská epizoda z života Jana Masaryka s jeho pozdějším tragickým koncem má jen potvrdit, že uplynulých sto let republiky bylo plné zvratů, za kterých uchování života nebylo samozřejmostí.
Další dokumenty a obrázky k článku najdete v galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama