13. Loutkáské letnice v Přerově

25. června 2018 v 17:11 | Marie Veřmiřovská |  Z činnosti

11., 12. a 13. 5. 2018


LOUTKOVÉ DIVADLO SOKOLA PŘEROV


Celostátní přehlídka amatérských loutkových divadel se konala již po třinácté tak jako vždy se sešli loutkáři z celé republiky na dvou místech a to nejdříve v Rakovníku, kde hrálo celkem pět souborůa u nás v Přerově, kde se přehlídka pravidelně pořádá již od roku 2002. U nás si zahrálo celkem 9 souborů.

V pátek jsme uvítali u nás vzácné hosty Mirku a Matěje Kopeckého a též Pavla Maška se Sońou Maškovou, kteří jsou uznávanými a známými výrobci loutek v České republice.

Prvním představením naší přehlídky v pátek byla pohádka KAŠPÁREK, PRINCEZNA A DRAK. Toto představení si u nás zahrál soubor loutkového divadla" PRONITKA" Sokola Prostějov.

Soubor se ve své hře snažil zahrát veselou pohádku s marionetami, které jsou velmi těžké na vodění a tady má soubor jistě ještě rezervy a my se jim snažíme v tomto pomoci. Odměnou jim jistě byl velký potlesk a reakce dětského publika, které se skládalo převážně z žáků ZŠ ze školních družin jejich spontální reakce přesvědčila naše hosty, že jejich pohádka zaujala vtipem i textem.

Večerním představením pro dospělé publikum byla komediální vtipná hříčka v hanáckém nářečí s názvem. "O ZHNILÝM LOJZKOVI aneb PRVNÍ HANÁCKÉ KOSMONAUT". Tu si u nás zahráli KAŠPÁRKOVI KAMARÁDI-soubor loutkového divadla Sokola Olšany u Prostějova.

Tato vtipná hříčka si získala od začátku velkou pozornost diváků. Její pojetí a vyjádření netradičního děje i ztřeštěné nápady využití známých ruských častušek a neobvyklá spojení životních situací si zaslouží pochvalu. Marionety z Olšan diváky rozesmály, rozezpívaly a potěšili i svým neobvyklým podáním v hanáckém jazyce.

Sobotní ráno se vždy jeví jako vhodný čas k slavnostnímu oficiálnímu zahájení přehlídky, kterého se účastní zástupci města, kraje, Sokola Přerov i Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy, Nipos Artamy a pozdrav nám od paní senátorky Jitky Seitlové přinesla i její asistentka.

Prvního sobotního představení se pak ujal náš domácí soubor "PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK" loutkového divadla sokolaPřerov. Divákům jsme zahráli letošní premiéru O CHYTRÉ PRINCEZNĚ.

Pohádku jsme zahráli s marionetami z dílny pana Maška, které byli pro tuto pohádku dle našeho přání speciálně zhotoveny. Podobají se řezbovaným loutkám s detaily v obličejové části a ladilo i oblečení loutek dle našich speciálních požadavků. Soubor si zahrál inscenaci pro menší děti s chutí i s nadšením.

Novým souborem, který se u nás představil, byl loutkový soubor "KLUBÍČKO " ze ZÁBŘEHU na Moravě. Přivezli k nám pohádkový pořad O LOUTKÁCH.

Tento pak pojali jako naučný program s představováním typů loutek, se kterými se v loutkových divadlech můžeme setkat. Toto představování pak prokládali živými pohádkovými výstupy s písničkami. Představení zaujalo, mělo spád a také diváci odměnily interpretky velkým potleskem.

Soubor z Rakovníka "PŘED BRANOU" přivezl pohádku KAŠPÁREK A ČERTI.

Tak jako vždy k nám rakovničtí přivezli skvělou zábavu s živáčky, marionetami a vtipným textem i písněmi naživo. A také jako vždy se bylo na co dívat. Mnohé soubory si můžou od nich načerpat také velkou inspiraci pro svá představení.

S varietním vystoupením za námi přijel soubor "ŠPALÍČEK"z Plzně.

Posledním vystoupením sobotního dne bylo varietní vystoupení našich přátel z Plzně.

Viděli jsme to, co loutky dovedou aniž by promluvily. Kašpárek pak vtipně spojoval všechna vystoupení a bylo se na co dívat. A také se zde ukázalo vodičské umění marionet v neobvyklém projevu. Jedním z nejhezčích vystoupení byl tanec baletky, ale smích vzbudili i klauni a obdiv patřil všem loutkám a jejich vodičům.

Večer jsme vyplnili zajímavostmi z historie všech hrajících souborů a besedou o rodu Matěje Kopeckého samotnou legendou a našim dlouholetým kamarádem Matějem. Dále jsme souborům promítly pak filmovou vzpomínkou na vystoupení našeho souboru v senátu v Praze před deseti lety.

Později večer se nám vydařilo přátelské posezení a popovídání u táboráku.

Loutkové divadlo souboru pražská "JISKRA" si u nás zahrálo tradičně netradiční pohádkovou POPELKU .

Loutkový koncert předvedla pak v neděli ráno Jiskra z Prahy. Popelka byla ukázkou vyspělého vodičského umění i hereckého mluveného projevu. V textu se objevily komické situace, zajímavé a překvapivé prvky i dvojrole v hereckém řeči. Hezkou a nezvyklou atmosféru utvářely i masky na obličejích herců a postava víly živáčka, která posouvala děj a pomáhala nejen Popelce. A tak kamarádům z Prahy musíme za jejich výkon i vtipné a vynikající představení poděkovat.

Loutkový soubor KACAFÍREK z CHRUDIMI k nám přivezl zajímavé představení TŘI /NE/ZNÁMÉ BAJKY.

Jednoduchou a zároveň působivou inscenaci přivezli chrudimští. Maňásky a loutky i kreslená verze pohádky to vše spojovalo toto pěkné a poučné představení. Bylo důmyslně připraveno a s živými herci ve spojení s loutkami se to vše chrudimským podařilo příjemně skloubit. Publikum se podařilo zaujmout i poučit a potlesk nás všech si právem zasloužili.

Poslední vystoupení se odehrálo v režii souboru "SRDÍČKO" z VYSOKÉHO MÝTA s názvem JAKKAŠPÁREK VYLÉČIL LUCIFERA.

Přehlídku pak uzavíral soubor z Vysokého Mýta. Ten hraje s marionety a jejich předností jsou velmi pěkné kulisy od jejich člena Viktora Čápa, které pohádce dodávají tu nezaměnitelnou pohádkovou atmosféru. Soubor si pak s chutí sobě vlastní zahrál pohádku, která se právem dětem líbila.

A na závěr se můžu přidat zajímavost-skoro ve všech pohádkách se letos nám objevili čerti zlí, líní i hloupí, ale vždy všechno dobře dopadlo. Kašpárek a dobré pohádkové bytosti si vždy s nimi poradily.

A pokud se ve hrách čerti neobjevili, vždy se bojovalo s drakem s lidskou pýchou a také s hloupostí si poradili i naši zvířecí kamarádi a umění též vodičské se ukázalo jako nezbytná součást všech nejen varietních vystoupení.

Tak skončily 13.LL .

Tentokrát byla divácká účast menší, protože se v Přerově souběžně konaly další dvě velké akce pro děti a také nádherné počasí lákalo do přírody. Přesto však bylo divadlo zaplněno nejen účastníky přehlídky ale i našimi věrnými příznivci z řad dětí i dospělých.

Závěrem bilance-jako vždy se setkalo na naší přehlídce kolem 12O amatérských loutkářů z celé republiky.

Přehlídka opět splnila vše, co loutkáři potřebují. To je výměnu zkušeností, další inspirace herní činnosti s možnosti porovnání si toho co hrajeme na svých vlastních scénách s tím, co hrají naši přátelé z amatérských loutkových divadel v celé naší zemi.

A tak se už se všichni těšíme na příští rok, kde se zase setkáme se sokolskými loutkovými soubory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama