Duben 2018

K průběhu křtu knihy o generálu Františku Moravcovi

30. dubna 2018 v 23:46 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Město Přerov podpořila akci, která proběhla pod hlavičkou Tělocvičné jednoty Sokol Přerov

Vynikající prostředí Slavnostní síně přerovského zámku, dostatečná návštěva lidí se vztahem k tématu, účast potomků z více míst ČR a dokonce i generálovy vnučky Anity Moravec Gard až z USA, zájem regionálních médií, to jsou další faktory, které přispěly k úspěšnému průběhu křtu knihy Generál František Moravec, jeho boj, rodina, vzpomínky, který proběhl 28. dubna 2018 dopoledne v Přerově. Ostatně, podívejte se:
Fotografickou reportáž připravil pan Vojtěch Podušel, naleznete ji v galerii tohoto blogu.

V Přerově lze knihu zakoupit v pokladně Muzea Komenského, v pobočce Knihkupectví Kosmas v přerovské Obchodní galerii a v knihkupectví Mezi Světy v Palackého ulici.

7. ročník Pochodu svobody

28. dubna 2018 v 19:57 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Pochod svobody zatím s největší účastí

Ve čtvrtek 19. dubna uspořádala T. J. Sokol Přerov, Okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu, Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově už sedmý ročník Pochodu svobody po stopách čtyřčlenné židovské rodiny Wolfových, která byla tři roky ukrývaná za 2. světové války v Tršicích a Zákřově. Náš pochod se konal zhruba týden po tom, kdy Tršice navštívila velká skupina amerických studentů, kteří tuto obec každoročně zahrnují do své pravidelné evropské trasy - Berlín, Buchenwald, Praha, Lidice, Osvětim.
Letos poprvé jsme šli bez spoluzakladatele této akce prof. Michaela Tesaře, kterého nahradila prof. Olga Blažková.
Paní profesorka s sebou přivedla dosud největší skupinu účastníků z řad studentů - celkem šestadvacet, což je zhruba o deset víc než dosud bylo obvyklé. Tradičně také letos pochod nevynechal další jeho spoluzakladatel, Mgr. Zdeněk Smiřický z Českého svazu bojovníků za svobodu. Poprvé se tohoto pochodu zúčastnila ses. Marie Hudečková, která s sebou přivedla tři kamarádky. Se mnou tedy počet účastníků narostl na zatím rekordních třiatřicet. Pochod jsme tradičně zahájili prohlídkou obecního muzea s poutavýma a zasvěceným výkladem jeho správkyně paní Lenky Svrčkové. Vynechat jsme nemohli ani oba pomníčky věnované pronásledovaným Židům a jejich zachráncům - jeden v lese a další na návsi. Krátce jsme se zastavili také u velkého pomníku v Zákřově, který je věnovaný obětem tragické události téměř na konci války. Z obvyklé trase jsme však vynechali hřbitov a přehradu, abychom stihli odjezd linkového autobusu do Přerova ve 14,05 hodin. Nakonec všechno dobře dopadlo a ještě zbyla skoro hodina na odpočinek na návsi a občerstvení v restauraci Na Radnici.

Další obrázky najdete v galerii.

Z jarního zasedání Sboru vzdělavatelů České obce sokolské

18. dubna 2018 v 16:21 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Hudby budou pravidelně rozmístěny

Zasedání se konalo 14. dubna v Tyršově domě v Praze za přítomnosti 28 vzdělavatelů nebo jejich zástupců ze 42 pozvaných. Jednání Sboru úvodem označil vzdělavatel ČOS br. doc. Zdeněk Mička za více pracovní než jiná.
Důvodem byl připravovaný XVI. všesokolský slet, při kterém má vzdělavatelský odbor řadu náročných úkolů. Mezi nimi také zabezpečení sletového průvodu Prahou při němž bude třeba padesát dobrovolníků jako pořádková služba. Budou proto požádány župy, aby každá vypomohla jedním až dvěma dobrovolníky. Velmi diskutovanou záležitostí na tomto zasedání byly také dechové hudby v průvodu. Oproti minulému sletu, kdy v prvn&ia cute; české části průvodu šlo dost dechovek a v moravské části skoro žádná, takže lidé na chodníku volali na cvičence: "Kde máte dechovku ?", dojde letos ke změně. Ve dva a půl kilometru dlouhém průvodu bude pravidelně zhruba po dvou stech metrech rozděleno třináct dechovek. Bez větších problémů se zatím jeví kulturní část sletu zejména díky dobré spolupráci Vzdělavatelské odboru ČOS a vedení Národního divadla. Po přidělení menší části vstupenek VIP hostům a zahraničím delegacím budou ostatní vstupenky zdarma přiděleny župám. Přihlédnuto při tom bude k jejich zásluhám. Vzdělavatelský odbor se také bude snažit zajistit přístup zájemců z řad cvičenců na stadion po dobu zkoušek, jak si přejí účastníci zasedání. Méně uspokojivě odpověděl br. doc. Mička na moji otázku zda se nebude opakovat situace z minulého sletu, kdy vstupenky byly vyprodané a řada sedadel zůstala prázdná. Vzdělavatel br. doc. Mička slíbil, že můj dotaz bude tlumočit na sboru náčelníků, poněvadž se jedná o jejich záležitost. " Situace se může opakovat. Náčelníci nepřijímají kritiku," vysvětlil Mička. Na závěr dopoledního jednání přítomní delegáti vyjádřili přání, aby letošní podzimní zasedání se konalo jako výjezdní. Nejlépe někde na Moravě.

Pozvání na ukázkovou hodinu

16. dubna 2018 v 12:29 | Helena Sedláčková |  Organizační

ke stému výročí vzniku Československa


Kniha o gen. Františku Moravcovi

13. dubna 2018 v 22:41 | Jaroslav Skopal

Pozvánka


Pochod svobody 2018

13. dubna 2018 v 22:28 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

a další zprávy

Tělocvičná jednota Sokol Přerov, Svaz bojovníků za svobodu, Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola v Přerově pořádají 19. dubna Pochod svobody po stopách židovské rodiny Wolfových ukrývané za 2. světové války v Tršicích.
Odjezd linkových autobusem do Tršic v 9,00 hodin z autobusového nádraží zastávka č. 13. Možnost přistoupení na dalších zastávkách. Pravděpodobný návrat asi ve 14,00 hodin.

Některé sdělovací prostředky jsou v letošním sletovém roce více nakloněny sokolům. Z novin například Deník, který nedávno uveřejnil velký článek o naší přerovské sokolovně. Česká televize na stanici Sport již v minulém měsíci pravidelně začala vysílat Sokolský zpravodaj. V nejbližší době to bude 12. dubna v 11,55 hodin, 16. dubna v 11,55 hodin a 19. dubna ve 13,40 hodin. Ve všech případech se jedná o krátké desetiminutové pořady. Najděte si tu trochu času.

Spolupráce armády a Sokola

4. dubna 2018 v 19:26 | zaslal Vladimír Tabery |  Z činnosti

V mysli vlast, v paži sílu!

03.04.2018 10:27

Čím více se rota plk.gšt. Vladimíra Taláška rozrůstá, tím více zjišťujeme, jaké zajímavé osobnosti jsou v naší jednotce. Určitě za povšimnutí stojí velitel čety logistiky, npor. Vladimír Tabery, který je členem Sokola a jak sám říká, vliv na jeho kladný vztah k této významné organizaci měl jeho otec, přátelé a vůbec všichni členové Sokola. Působí v řídících strukturách Tělocvičné jednoty Sokol Přerov a pracuje už přes dvacet let přes kontrolní komisi a hospodáře až po současného starostu, kterého dělá třetí volební období. Kromě toho je v obci starostou Tělocvičné jednoty Sokol Sušice. Samostatnou kapitolou jsou nácviky hromadných skladeb na spartakiády a posléze všesokolské slety. Motto Sokola? "Za základní by se dala považovat Tyršova TUŽME SE!, V ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH!, od nich odvozené PAŽE TUŽ, VLASTI SLUŽ! Vzhledem k vývoji společnosti v posledních letech se ústředním krédem mého konání stalo Tyršovo NI ZISK, NI SLÁVU!, říká významný člen Sokola a npor. Vladimír Tabery.

Úspěšná mise krojovaných sokolů

4. dubna 2018 v 19:23 | Miroslav Rozkošný |  Historie

Přerovští sokoli navštívili výstavu v Hranicích

Letošní sletový rok je také výzvou pro sokolské jednoty, aby různými akcemi připomněly svoji minulost i současnost. Sokoli z Hranic ve spolupráci s městem to udělali výstavou Pod praporem Sokola. Její vernisáž se konala ve čtvrtek 29. března a pozvání na ní přijalo také nás pět krojovaných členů T.J. Sokol Přerov.
Tím jsme počet domácích krojovaných členů, kteří nás velice srdečně vítali, zvýšili nejméně na dvojnásobek. Bez přehnaných slov chvály je třeba říct, že profesionální pracovníci města ve spolupráci s místním Sokolem odvedli při přípravě výstavy kus kvalitní poctivé práce. Na jednotlivých vkusně graficky provedených panelech pořadatelé připomněli založení České obce sokolské v roce 1862, vznik sokolské jednoty v Hranicích o pětadvacet let později a všechny slavné i méně radostné události v životě hranických sokolů. Víc než šest desítek účastníků vernisáže se řadu informací v úvodních proslovech dovědělo také od pořadatelů výstavy. Velmi obsáhlou zprávu si pro vernisáž této výstavy připravil bývalý starosta hranického Sokola br. Pavel Vývoda. Pořadateli a některými návštěvníky byl proto vyzván, aby na téma Sokol v Hranicích vystoupil na samostatné přednášce pro zájemce z řad veřejnosti. Z jeho informací vzpomenu alespoň tragikomickou událost, kterou přinesla stavba místní sokolovny. Na její postavení se musela Tělocvičná jednota Sokol Hranice velice zadlužit. Povinnosti splácet dluh však místní sokolská jednota nebyla zbavena ani ani za války, kdy nacisté činnost Sokola zrušili. Dluh se podařilo po válce splatit, ale brzy na to po roce 1948 byl dalším totalitním režimem Sokol zrušen.