Pěkné připomenutí sestry Ludmily Chytilové

7. března 2018 v 17:34 | Jaroslav Skopal |  Historie

Z valné hromady T. J. Sokol Přerov

Na závěr prvé poloviny programu valné hromady Tělocvičné jednoty Sokol Přerov, konané 1. března 2018, zařadil výbor jednoty předání ocenění několika svým členům. Šlo o zcela novou formu tohoto ocenění, představovanou nedávno umělecky ztvárněnou medailí nesoucí jméno sestry Ludmily (Lídy) Chytilové s motivem přerovské sokolovny.

Tímto způsobem výbor chce vyjadřovat poděkování a uznání svým členům ve prospěch přerovské sokolské jednoty. Bratr Bohumil Domanský po obdržení medaile vyjádřil nad tím své velké uspokojení, protože se sestrou Lídou Chytilovou, jak byla běžně oslovována, v minulosti též činovnicky spolupracoval. Oceněný bratr Milan Geryk měl z udělené medaile též velkou radost, která byla čitelná i z výrazu jeho tváře. Podobně lze hovořit i dojmech oceněných sester Anně Bouchalové a Olze Fárkové.

Sám jsem byl potěšen tím, že nezapadly vzpomínky sestry Chytilové na Všesokolský slet z léta 1948. Sdělil jsem účastníkům valné hromady, že nedávno jsem v jedné relaci Českého rozhlasu slyšel nahrávku jednoho rozhovoru s ní, ve kterém ještě za svého života připomenula sletový průvod Prahou z léta 1948. Sokolské ženy během něho nevzdaly hold tehdejšímu prezidentovi Klementu Gottwaldovi při pochodu kolem slavnostní tribuny. Vedoucí ženského útvaru v průvodu totiž nezavelela "vpravo hleď", jak bylo předpokládáno, a tak ženy minuly tribunu s pohledem upřeným jen před sebe.
Sestra Ludmila Chytilová se narodila 17. září 1911 v Přerově. Cvičit začala v Sokole Přerov po skončení první světové války jako žačka. Všestranná sportovní orientace ji přivedla v roce 1927 i do nově založeného družstva házené dorostenek Sokola Přerov, v němž se záhy začala objevovat s kapitánskou hvězdou na dresu.

Zájem o cvičitelskou práci ji přivedl již v březnu roku 1930 do čtrnáctidenní cvičitelské školy Československé obce sokolské v Praze. Na získaném cvičitelském osvědčení, které je datováno 29. březnem 1930, má mj. i podpis jedné z československých sokolských legend Marie Provazníkové, která tehdy vystupovala v roli ředitelky ústřední cvičitelské školy. Sestře Provazníkové v té době bylo necelých čtyřicet let, absolventce Ludmile, za svobodna Barašíkové, devatenáct. Sestra Chytilová již od roku 1931 vedla dorostenky v Přerově a v roce 1932 jí bylo dokonce svěřeno vedení výpravy dorostenek na IX. všesokolském sletu v Praze. Na valné hromadě Sokola Přerov v roce 1935 byla zvolena náčelnicí a tuto funkci zastávala až do roku 1939. V roce 1938 vedla ženskou část na X. všesokolský slet v Praze. V období 1940 až 1941 byla místostarostkou Sokola Přerov.

V roce 1946 se stala župní náčelnicí a již v tomto roce organizovala a řídila poválečný župní slet v Přerově. Významné osobní setkání Ludmily Chytilové s Marií Provazníkovou se uskutečnilo v Přerově ještě na jaře 1948, kdy se v přerovské sokolovně konal vyřazovací závod žen před letními olympijskými hrami v Londýně. Sestra Chytilová se tehdy měla možnost dozvědět i problémy s činností akčních výborů v Československé obci sokolské, kdy jen díky velké solidaritě žen Sokola byla pozice ústřední náčelnice Sokola Marie Provazníkové udržena až do konání XI. všesokolského sletu na začátku léta 1948.

Sestra Ludmila Chytilová byla ze Sokola během činnosti komunisty iniciovaných akčních výborů v Přerově vyloučena. Další cestu Sokola, založenou na jeho nadirigované transformaci do tzv. sjednocené tělovýchovy, sledovala už jen z povzdálí. Byla též propuštěna ze zaměstnání, takže až do roku 1950 byla nuceně v domácnosti, než si našla další práci, a živil ji její manžel Bedřich Chytil.

Do činovnické sokolské práce se zapojila znovu po obnově Sokola v roce 1990. Dlouho pak působila jako vedoucí odboru Věrné garda Sokola Přerov. Před zahájením sokolského průvodu na krajském sletu žup Olomouckého kraje v Přerově dne 16. června 2012 přijala sestra Ludmila Chytilová nejvyšší sokolské ocenění z rukou starostky ČOS ses. Hany Moučkové za účasti tehdejšího primátora města Jiřího Lajtocha. Dožila se vysokého věku 103 let. Zemřela 23. října 2014. Sokol pro ni představoval vždy zájem číslo jedna. Sledovala vždy jeho výsledky, potíže i úspěchy. Její připomenutí mateřskou jednotou v roce 2018 dobře zapadá i do konceptu vzpomínkových akcí osmičkových výročí našeho státu, v Přerově pod názvem "100 letá Republika Přerov".

Autorem prvého snímku (nahoře) je Jakub Navařík. Druhý snímek je z archivu župy.

Den po valné hromadě se konal ples Sokola Přerov v rázu "první republika" a další den dětské šibřinky. Obě akce zdokumentoval pan Vojtěch Podušel, obrázky viz galerie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama