Leden 2018

Blecha Cup 2018 v Novém Jičíně

30. ledna 2018 v 16:44 | Petra Holcová |  Z činnosti

Rope skippingový oddíl slavil úspěch na soutěži v Novém Jičíně

V sobotu 27. ledna se rope skippingový oddíl Sokola Přerov Mamut Skippers zúčastnil letošního ročníku soutěže s názvem Blecha Cup 2018 v Novém Jičíně. Stejně jako v loňském roce slavil úspěch a přivezl si domů několik medailových umístění. Jedenáct členek našeho oddílu zde získalo čtyři zlatá umístění, čtyři stříbrné pozice a dvě bronzová místa.
Všechny zlaté medaile získala naše nejúspěšnější skokanka Kristýna Buchtová. Vyhrála tak každou disciplínu, ve které startovala. V disciplíně 30 vteřin speed sice nepodala svůj nejlepší výkon, ale i tak to stačilo na zlatou příčku. Oprávněně pak získala zlatou medaili v disciplíně 3 minuty speed, kde skočila neuvěřitelných 363 skoků a pokořila tak svůj osobní rekord téměř o dvě desítky skoků. Další zlatou medaili získala společně s Alexandrou Koukalovou v disciplíně freestyle dvojic. Poslední zlatou medaili si vyskákala v disciplíně 30 vteřin dvojšvihů. Tuto disciplínu pak v kategorii seniorů ovládly členky našeho oddílu, kdy na první příčce stála Kristýna Buchtová, na druhém místě Silvie Rychlíková a na třetím Alexandra Koukalová.
Nádherné stříbrné umístění získala i Markéta Skřečková v disciplíně 3 minuty speed v kategorii junior. S počtem skoků 324 pokořila osobní rekord. Třetí stříbrné umístění si vyskákal tým našich nejmladších Mamutíků v disciplíně 30 vteřin speed štafeta ve složení Ema Kalabusová, Eliška Řeháková, Klára Švorčíková a Rozálie Mohaplová. Čtvrtou stříbrnou medaili získala Silvie Rychlíková v disciplíně 30 vteřin speed.
Poslední medailovou bronzovou pozici pak získaly naše nejmenší členky Ema Kalabusová s Eliškou Řehákovou v disciplíně 30 vteřin dvojšvihy dvojic.
Velkým úspěchem vzhledem k vysoké konkurenci pak byla i dvě čtvrtá místa v disciplíně freestyle dvojic. Nicol Svozilové a Vendule Voldánové tak unikla medaile jen o pár bodů. Ema Kalabusová a Klára Švorčíková navíc startovaly v této disciplíně úplně poprvé, tudíž je jejich získané čtvrté umístění velmi cenné.

Děvčatům se na soutěži v Novém Jičíně dařilo podobně, jako při naší loňské účasti. Dovezly si domů několik cenných kovů a spoustu ještě cennějších zkušeností, které jistě zužitkují na následující soutěži, kterou bude pořádat náš rope skippingový oddíl Sokola Přerov Mamut Skippers. První ročník Mamut Cupu 2018 proběhne v přerovské sokolovně v sobotu 10. března a již nyní očekáváme stovku účastníků z České i Slovenské republiky!

100 let od smrti Františka Rasche

22. ledna 2018 v 16:24 | zaslala Pavla Roubalíková |  Organizační

Pozvánka na vzpomínkové akce v Přerově

Starosta Sokola Přerov obdržel pozvánku z Kanceláře primátora, v níž se praví:
"Dovolte, abych Vás a Vaše členy pozvala na vzpomínkovou akci věnovanou 100. výročí úmrtí Františka Rasche, které se uskuteční v neděli 11. února 2018 v 10 hodin v Přerově.

Bližší informace naleznete v příloze."


Také nabídla sokolům zajištění čestné stráže.

I sokolové navšívili vernisáž výstavy o konci selského stavu

11. ledna 2018 v 15:55 | Jaroslav Skopal |  Historie

ve Výstavní síni Pasáž v Přerově dne 10. ledna 2018

Výstava, za jejíž přípravou a konečnou podobou stojí Post bellum a Ústav pro studium totalitních režimů byla včera v podvečerních hodinách zahájena v Přerově v městské Výstavní síni Pasáž a hned při svém zahájení se těšila velkému zájmu návštěvníků. Výstava je putovní, v Přerově se její panely zdrží do 7. února a pak poputují na další místo. Ač to nemá v názvu zakotveno, její téma souvisí s důsledky převzetí moci komunisty v naší zemi v únoru 1948. Čeští a moravští sedláci patřili k těm, kteří záhy poznali, co to jsou ztráta půdy po léta obdělávané, vyhnání z míst, kde byl jejich rod zakořeněn a v některých případech i tvrdé potrestání pobytem ve vězení či na nucených pracech.
To, jak selský stav vznikal, jak se tvrdou prací na půdě udržoval a jak z rozkazu totalitní moci zanikal, to ukazuje názorně formou dobových obrázků, textů, map i odkazů na četné knihy, touto problematikou se zabývající, právě tato výstava. Již před deseti až dvaceti lety se touto problematikou zabýval potomek ze selské rodiny v nedalekých Vřesovic u Prostějova, přerovským sokolům dobře známý bratr Jan Přidal, který zemřel v létě 2015. Na jednu jeho útlou knihu pod názvem Konec selského stavu na Prostějovsku, jejíž druhé vydání vyšlo v roe 2007, výstava neopomenula na jednom panelu vzpomenout.
Nad přerovskou instalací výstavy přijali záštitu senátorka za Přerovsko Jitka Seitlová a poslanec Marian Jurečka. Obě jmenované osoby se byly nakonec nuceny omluvit. Senátorku omluvila její asistentka z důvodu náhlého odcestování do zahraničí. Poslanec Marian Jurečka ve stejnou dobu plnil svou povinnost účasti na zasedíní Poslanecké sněmovny v Praze. Oba však měli hodnotné zástupce. Z Olomouce přijel a krátce i promluvil nedávno zvolený senátor za Olomoucko pan Lumír Kantor, primář Novorozeneckého oddělení FN v Olomouci, a též přijela nová senátorka za Kroměřížsko paní Šárka Jelínková, ředitelka Domova pro seniory v Bystřici pod Hostýnem.
Vernisáž svou přítomností prosvětlila i přítomnost Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, který též několika slovy ocenil význam zahajované výstavy v městě Přerově. Jsme-li u osobností nezapomeňme uvést i přítomnost zastupitele Jiřího Lapáčka, ředitele Střední školy zemedělské Radovana Rašťáka a s menším zpožděním se dostavivšího primátora Vladimíra Puchalského, jeho náměstka Pavla Košutka a přerovského válečného veterána Vladimíra Hučína. Těch známých osob bylo víc, takže nechť další prominou, že je nejmenuji.
Těšilo mne, že mezi návštěvníky bylo i několik členů Přerovského Sokola.
Vernisáž uvedla a nad jejím průběhem bděla kurátorka výstav v přerovské výstavní síni paní Marta Jandová.
Obrázkovou reportáž z vernisáže, jejímž autorem je fotograf pan Vojtěch Podušel, uvádím v galerii tohoto blogu.

Pozvánka na výstavu

4. ledna 2018 v 20:13 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Rozkulačeno


Této problematice se věnoval za svého života i bratr Jan Přidal z Vřesovic na Prostějovsku, který se narodil v rolnické rodině. Napsal např. knížku "Konec selského stavu na Prostějovsku".