Květen 2017

Boxovat chci dále, co mi tělo bude sloužit

26. května 2017 v 20:17 | Miroslav Rozkošný

Rozhovor s vedoucím a trenérem oddílu boxu, profesionálním boxerem br. Jiřím Svačinou

Naše T.J. Sokol Přerov má v řadách svých členů také jednoho profesionálního sportovce. Je vedoucím a trenérem poměrně početného oddílu boxu. Bohužel málo se o tomto našem členu ví. Proto jsem položil br. Svačinovi několik otázek.

Jakých úspěchů jsi dosáhl v profesionálním boxu ?

Získal jsem čtyři interkontinentální tituly a mám za sebou čtyřicet utkání s bilancí napůl úspěšnou.

Můžeš nám říct něco o svém soukromém životě ?

Můj soukromý život je hlavně o sportu, dětech a životních starostech. Pocházím z Přerova, kde se mi vcelku líbí až na kouření na veřejných prostranstvích, třeba na dětských hřištích.

Prozraď nám něco o tvých začátcích.
Začínal jsem v Lipníku nad Bečvou a po pár letech jsem začal trénovat v přerovské sokolovně pod vedením trenéra Martinčíka.
Jaké máš cíle ve své profesionální dráze ?

Můj nejbližší cíl je 9. června porazit českou jedničku v těžké váze a dostat se na pozici nejvyšší. Dále pak boxovat co mi tělo bude sloužit a k tomu mi sokolovna v Přerově dává ideální podmínky.

Jak dlouho jsi členem naší T. J. Sokol a jak ti toto členství vyhovuje ?

Oficálním členem jsem asi dvanáct let, a jak již jsem řekl, až na pár maličkostí, mi členství vyhovuje.

O oddílu boxu se často hovoří na schůzích výboru naší jednoty. Někdy také kriticky kvůli placení členských známek a podobně. Mohl bys tyto kritické hlasy nějak vyvrátit ?

Kritické hlasy nemám zapotřebí, od toho jsou jiní. Pokud má někdo problém, atˇ se dotyčného zeptá, kde má zaplacenou průkazku. Veškeré doklady mám u sebe a tajemnice Tovaryšová si je řádně vede ve svém počítači. Co se týče mého ranního občasného tréninku na boxárně, kde si občas pozvu sparing-partnera, třeba z Brna, Znojma nebo z Ostravy, to je vyřešeno tím, že za něho zaplatím padesát korun.

Naše zejména starší členy těší zprávy o úspěších našich sportovců na různých soutěžích. Jak jsou na tom v tomto směru členové oddílu boxu ?

Na soutěže jezdím se svými svěřenci celkem zřídka. Jde hlavně o čas a toho moc nemám.

Děkuji za rozhovor Miroslav Rozkošný

Mamut Skippers přivezli z Mistrovství České republiky čtyři zlaté a dvě bronzové medaile

15. května 2017 v 12:09 | Petra Holcová

Žádná skokanka nepřijela s prázdnou

V sobotu 13. května proběhlo v Praze historicky první Mistrovství České republiky v rope skippingu. Tým Sokola Přerov Mamut Skippers zde nemohl chybět a domů se vrátil s úspěchem. Mistrovství se zúčastnilo deset týmů z celé České republiky a náš rope skippingový oddíl patřil mezi ty nejlepší. Domů jsme dovezli 6 sad drahých kovů.
Obrovským úspěchem byla bronzová medaile Markéty Skřečkové v disciplíně 30 vteřin speed (střídnonož) ve věkové kategorii 9 - 11 let. Markéta zaskákala svůj dosavadní rekord a dosáhla tak na nádherné třetí místo. Další bronzovou medaili získala Kristýna Buchtová ve stejné disciplíně ve věkové kategorii 12 - 14 let. I přes chyby zvládla uhájit místo na stupních vítězů a dokázala tak, že patří mezi nejrychlejší skokany v naší republice. I zbytek děvčat si vedl v této disciplíně výborně, v první desítce v kategorii 9-11 let se udržely Aneta Pongráczová (9.) a Gabriela Rédrová (10.), Alexandra Koukalová byla v kategorii 12-14 let pátá. Páté místo obsadila i Silvie Rychlíková v kategorii 15-17 let.
Nádherné první místo pak získal náš nejmladší tým ve složení Markéta Střečková, Gabriela Rédrová, Aneta Pongráczová a Adéla Navrátilová v kategorii 9 až 11 let v disciplíně single rope speed relay (štafeta) a mohou se tak pyšnit titulem mistrů republiky v dané disciplíně a věkové kategorii. Zlaté umístění ve stejné disciplíně v kategorii mix věků pak získaly i Kristýna Buchtová, Alexandra Koukalová, Nicol Svozilová a Silvie Rychlíková.
Kromě medailí za rychlostní disciplíny pak oddíl rozšířil sbírku i o dvě zlaté medaile za freestyle. Tým Duo Alki v podání Kristýny Buchtové a Alexandry Koukalové vyhrál single rope freestyle párů juniorské kategorie (do 15 let) a trenérský tým ve složení Petra Holcová, Kristýna Holcová, Lenka Hostašová doplněné Kristýnou Buchtovou se podělily o první místo s týmem Hedgehogs Jihlava v kategorii seniorů.
Kristýna Buchtová zároveň jako jediná reprezentantka České republiky na Mistrovství Evropy, které se uskuteční na konci července v portugalské Braze, předvedla všem závodníkům a divákům svou rozpracovanou single rope freestyle sestavu a svým výkonem sklidila velký úspěch u publika.

Rope skippingový oddíl Sokola Přerov se v Praze úspěšně postavil necelé stovce soupeřů a hrdě se držel na prvních příčkách ve všech disciplínách a věkových kategoriích, ve kterých startoval. Každý z našich skokanů si nakonec domů dovezl minimálně jednu medaili a nikdo nepřijel s prázdnou.
Záběry ze soutěže naleznete v galerii

Pozvánka na přehlídku sokolských loutkářských souborů

11. května 2017 v 14:05 | Marie Veřmiřovská |  Organizační

ve dnech 12. - 14. května 2017, přerovská sokolovna


Den vítězství 2017 v Přerově

10. května 2017 v 11:18 | Miroslav Rozkošný

Čestná stráž sokolů

Letošní oslava státního svátku Dne vítězství 8. května byla v Přerově nejméně v jednom směru výjimečná. Už na schůzce pořadatelů se přítomní dověděli, že se této památeční události nezúčastní armáda. Zřejmě poprvé v historii města. Prý její roli čestné stráže převezme městská policie. Pár dnů před konáním i policisté svoji účast odřekli. Úplně volný prostor ke svému zviditelnění před přerovskou veřejností proto dostali členové Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. Ti nejenže nezklamali, ale plně ji také využili.
Tři vesměs mladé ženy a tři muži v sokolských historických krojích sami se státní vlajkou stáli čestnou stráž u pomníku letců na tř. Generála Janouška, na městském hřbitově u hrobu popravených obětí přerovského povstání a u pomníku rudoarmějce na Želátovské ulici. Přitom dost ostatních krojovaných sokolů zbylo i na položení květinových darů. A kdo v kroji nepřišel, také byl spokojený. "Jsem ráda, že u pomníku byl i můj kroj," řekla ses. R. Domanská, která po mnohaletém užívání kroje, ten svůj předala mladší sokolské sestře Zoře Zahradové.
Obrázek sokolské stráže u Pomníku letců je od Vojtěcha Podušela.
Letošní oslava státního svátku Dne vítězství v Přerově se vydařila. Jako vždy vyhrávala dechová hudba Moravská Veselka. Vystoupení dětských tanečních souborů přilákalo hodně rodičů a přátel. Děti zase nejvíc zaujalo vystoupení policejních psovodů a jejich čtyřnohých přátel. Tradičně k vidění byla i historická vojenská technika. A co bylo také důležité, že v letošním nevlídném jarním počasí se právě 8.května krásně vyčasilo. Bez toho by oslava státního svátku Dne vítězství nebyla až tak vydařená.
Fotoreportáž z celé akce od br. Františka Hudečka je v galerii tohoto blogu.
Seriál obrázků pana Vojtěcha Podušela z této akce najdete v galerii blogu skopal-jaroslav.blog.cz

Oddíl rope skippingu přidal do sbírky další dvě medaile

9. května 2017 v 17:14 | Petra Holcová |  Z činnosti

Sbírají mezinárodní zkušenosti

O víkendu 29. -30. dubna se rope skippingový oddíl zúčastnil mezinárodní soutěže v Bratislavě s názvem Bratislava rope skipping Cup 2017. V mezinárodní konkurenci děvčata obstála na výbornou. Mezi Slováky, Čechy, Rakušany a Maďary si Kristýna Buchtová vyskákala velmi cennou bronzovou příčku v disciplíně 30 vteřin trojšvihy. S hrdostí se tak mohla postavit vedle zkušenějších skokanů.
Společně s Alexandrou Koukalovou pak ještě získaly druhou medaili do sbírky za druhé místo v disciplíně Freestyle párů. V disciplíně 30 vteřin speed se umístily obě naše skokanky v první desítce nejlepších, Kristýna byla osmá a Alexandra devátá. Krásné deváté místo si pak Kristýna vyskákala v disciplíně dvojšvihů, Alexandra pak obsadila 12. - 14. pozici. Ve speed vytrvalosti na tři minuty Kristýna vyskákala 13. místo a Alexandra 23.

Oddíl se soutěže zúčastnil v menším počtu, ale to nám nebránilo v úspěchu. Nejcennější z celé soutěže pak byla hlavně ta zkušenost z naší první mezinárodní soutěže, kde je laťka pro úspěch nastavena mnohem výš, než je zvykem na národních soutěžích a děvčata se s ní zvládla velmi dobře popasovat.

Ohlédnutí za pietní vzpomínkou v Olomouci - Lazcích

4. května 2017 v 16:32 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Bylo málo krojovaných

Letošní účast na uctění památky popravených účastníků přerovského povstání 2. května v Olomouci Lazcích, i když v autobuse odjíždějícím z Přerova bylo vidět několik úplně nových tváří. K malé účasti přispělo dost nevlídné počasí, na závět programu i s deštěm. Také nás členů přerovského Sokola nebylo mnoho. Pět mužů a jedna žena v kroji. Tím se potvrdil trend z poslední doby, že zejména našich krojovaných žen na podobných akcích ubývá. Letos poprvé jsme také pokládali kytičku u památníků místo tří jen dva - br. Štec a já. Ostatní se omluvili kvůli problémům s chůzí. Za této situace si zaslouží velikou pochvalu br. Tomáš Labounek ze Sokola Hodolany, který si na uctění památky popravených Přerovanů vzal ze zaměstnání dovolenou a v sokolském historickém kroji a se sokolským praporem pomohl zviditelnit účast Sokolů na letošní pietní akci v Olomouci - Lazcích.
Foto: Pavla Roubalíková
Seriál obrázků br. Františka Hudečka najdete v galerii

Bratře, kup si levně kroj (společenský)

4. května 2017 v 16:21 | Miroslav Rozkošný

Inzerát k mužskému kroji

Prodám současný sokolský kroj na výšku 17O cm a po rozehnutí nohavic až 18O cm. Cena dohodou. Bližší informace na telefonním čísle 732762O55.

Ilustrační obrázek z piety v Lazcích je od Františka Hudečka:

Sokoli soutěžili ve všestrannosti 22.4. 2017

2. května 2017 v 16:20 | Milan Geryk, Zbyněk Harašta |  Z činnosti

Výsledky přerovských závodníků

Župní soutěž sokolské všestrannosti, Přerov 22. 4. 2017 - discipliny: gymnastika, šplh, plavání.
Účast 142 závodnic a závodníků:. Přerov Pr 70, Hranice Hr 27, Lipník Li 31, Kokory Ko 6, Vlkoš Vl 8 ..Každý se mohl zúčastnit více disciplin (g, š, p). Počítáme-li každého se všemi disciplinami, pak bylo závodníků 142. Z toho gymnastika 47,, šplh 45, plavání 50. Celkem 25 borců závodilo ve všech třech disciplinách. Bylo rozdáno celkem 81 diplomů borcům do 3. místa, což rozvádí přiložená tabulka. V závorce počet zúčastněných borců.
Gymnastika sama se skládá ze 3 nebo 4 subdisciplin. Každá je klasifikována podle mezinárodních tabulek na body, aby je bylo možno sčítat. Některé subdiscipliny vyžadují odcvičení sestavy, které je nutno nacvičit, vyžadují paměť. V porovnání s atletikou je to obtížnější a tedy účast je menší než v atletice.
Výsledky byly zpracovány na počítači br. Zbyňkem Haraštou. Nácvik vyžadoval houževnatost cvičenců a práci řady cvičitelů, podle potřeby i v neděli, je třeba jim za to poděkovat. Do všestrannosti se zahrnuje i atletika, župní závody v ní se uskuteční 20. května 2017.
Tato publikační verze obsahuje jen účastníky z Přerova.
Gymnastika
Předškolní dívky (7) Předškolní chlapci (11) 2011 a ml.
1 .Pěkná Tereza 1. Koňařík David
3..Macfeldová Lucie 2. Rybníček Max
4.Hamplová Eliška 3. Berger Max
Žákyně I. (7) Žáci I (5) 2008-2010
1. Kubíková Veronika 1. Dostál Sebastian
7. Viktorová Laura 2. Harašta Matěj
4. Poljak Kristian
Žákyně II (7) Žáci II (5) 2006-2007
1. Gájová Marie 1. Jelínek Jan
3.Viktorová Karolina 2. Pohančeník Lukáš
4. Majerová Karolína 3. Poljak Lucian
6. Macháčková Aneta 4. Hubáček Tomáš

Žákyně III (4) Žáci III (3) 2004-2005
1. Poljaková Lenka 1. Krejčíř Mikuláš
Žékyně IV (3) Žáci IV (2) 2002-2003
2. Beňová Michaela 1. Harašta Jakub
2. Poljak Darian
Šplh
Předškolní děti (2)
Žákyně I (8) Žáci I (6)
4. Kubíková Veronika 2.-3. Poljak Kristian
7. Dvořáková Markéta 2.-3. Dostál Radim
4. Harašta Matěj
8. Dostál Sebastian
Žákyně II (7) Žáci II (5)
2..Majerová Karolina 1. Jelínek Jan
3. Gájová Marie 2. Pohančeník Lukáš
4. Viktorová Karolína 3. Hubáček Tomáš
4. Poljak Lucian
Žákyně III (5) Žáci III (4)
5. Poljaková Lenka 1. Krejčíř Mikuláš
3. Polívka Jan
Žákyně IV (3) Žáci IV (2)
2. Beňová Michaela 1. Harašta Jakub
2. Poljak Darian
Dorostenky (1) Dorostenci (0) 1999-2001
1.. Poljaková Andrea
Ženy (2) Muži (2) 1998 a st.
1. Krejčířová Vlasta 1. Harašta Zbyněk
2. Krejčíř Martin
Plavání
Žákyně I (8) Žáci I (3)
4. Kubíková Veronika 3. Harašta Matěj
6. Dvořáková Markéta
.
Žákyně II (11) Žáci II 6)
5. Majerová Karolína 2. Jelínek Janš
6. Viktorová Karolína 3. Pohančeník Lukáš
8. Macháčková Aneta 5. Hubáček Tomáš
9. Gájová Marie
Žákyně III (5) Žáci III (5)
1. Polívka Jan
2.Krejčíř Mikuláš
Žákyně IV (3) Žáci IV (2)
2. Beňová Michaela 1. Harašta Jakub
2. Poljak Darian
Dorostenky (0) Dorostenci (1) .
1. Poljak Patrik
Ženy (3.) Muži (3)
1 Krejčířová Vlasta 2.Harašta Zbyněk
3. Zahradová Zora 3. Krejčíř Martin.

Milan Geryk. , Zbyněk Harašta