Kolik krojů je v jednotách a župách?

19. listopadu 2016 v 18:55 | Miroslav Rozkošný

Z podzimního zasedání vzdělavatelů sokolských žup

Na pravidelně konaném podzimním zasedání vzdělavatelů sokolských žup 12. listopadu v Tyršově domě v Praze bylo zastoupeno 25 žup ze 42 pozvaných. Na úvod zasedání sdělil vzdělavatel ČOS br. doc. Mička, že v tomto roce hospodaří vzdělavatelský odbor jen s jedním milionem korun oproti 1, 8 mil. v letech předcházejících, což se projevilo zejména v omezené podpoře souborů.
Pro příští rok má však odbor slíbenou finanční podporu v původní výši. V tomto roce ale přibudou vzdělavatelskému odboru další úkoly - propagace všesokolského sletu 2018 a oslav stého výročí vzniku Československé republiky. Vzdělavatelký odbor bude mít na zodpovědnost také všechna společenská setkání, která se v nastávajícím všesokolském sletu budou konat. Další jednání podzimního zasedání vzdělavatelů se zabývalo především stěžejními akcemi odboru, jejich vyhodnocením a přípravou pro příští rok. K nim pat ří Noc sokoloven, Památný den sokolstva, divadelní a pěvecké přehlídky a další. Vzdělavatelé byli při tomto jednáni požádáni, aby nahlásili vzdělavatelskému odboru ČOS elektronické adesy vzdělavatelů jednot a také počty krojů, které jsou ve vlastnictví členů a jednot.
Následující den 13. 11. se konalo v Armádním muzeu na Žižkově školení vzdělavatelů a činovníků v oblasti kultury a společenské činnosti. V rámci školení si účastníci prohlédli muzeum za odborného výkladu br. plk. Michala Buriana. Při školení se účastníci dověděli řadu zajímavých informací. Z těch negativních například, že ČOS ztrácí sokolovny z obavy tamních členů, že by jednoty o ně mohly přijít v případě finančního krachu ˇCeské obce sokolské. Z ČOS tak odešla z větších jednot T. J. Sokol Praha Smíchov. K tomu br. doc. Mička řekl "Sokol si relativně dobře žil, pokud byla Sazka, kdy dostával 13O mil. Kč ročně, dnes po jejím pádu dostává jen 8 mil. Kč.
Na tomto školení se mezi zkušenými vzdělavateli objevilo také několik nových mladých tváří. Mladí se nebáli diskutovat a kritizovat, a tak v diskuzi vzniklo několik nových podnětů. Některé z nich slíbil br. doc. Mička realizovat hned v následující pracovní den.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama