Připomenutí Památného dne sokolstva v Přerově

17. října 2016 v 17:13 | Miroslav Rozkošný, foto Vojtěch Podušel |  Historie

Čelní sokolové mezi oběťmi gestapa v roce 1941

Sokoli uctili památku obětí 2. světové války V roce 2012 vyhlásila Česká obec sokolská 8. říjen jako Památný den sokolstva. Tento den připomíná tragickou událost z roku 1941, kdy gestapo zatklo téměř všechny sokolské činovníky z vedení České obce sokolské a řádění gestapa nezůstali ušetřeni ani činovníci ze sokolských žup a větších tělocvičných jednot. V Přerově bylo zatčeno sedmnáct členů Sokola a v Kojetíně sedm. Z přerovských sokolů se z koncentračních táborů nevrátilo šest členů a dva z Kojetína.
Členové Tělocvičné jednoty Sokol Přerov, zástupci Sokolské župy Středomoravské - Kratochvílovy, přerovská veřejnost a hosté uctili památku obětí umučených bratrů a sester již v podvečer památného dne v pátek 7. října položením květin u pamětní desky obětí 2. světové války na zdi přerovské sokolovny. Program dále pokračoval v sále loutkového divadla, kde členové jednoty vzpomněli odbojovou činnost významných osobností své sokolské jednoty, Silvestra Plevy, Jana Polácha a Rudolfa Lukaštíka. V programu vystoupil jako host místopředseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu Zdeněk Smiřický, který přítomné seznámil s tragickým osudem málo známého odbojáře, řídícího učitele Emila Forýtka. O hudební část programu se postarali žáci houslového a kytarového oddělení Základní umělecké školy Bedřicha Kozánka v Přerově s panem učitelem Michalem Blaťákem.

V galerii najdete další fota Vojtěcha Podušela
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dina | Web | 21. července 2017 v 2:43 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone5C. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobností WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama