Bratru Janu Přidalovi byla na vřesovické sokolovně odhalena pamětní deska

3. září 2016 v 23:32 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Počet účastníků slavnosti odpovídal počtu před rokem na pohřbu Jana Přidala

Po roce a třech dnech od úmrtí bratra Jana Přidala se ve Vřesovicích u Prostějova dne 3. září 2016 opět sešel velký počet jeho někdejších sokolských přátel, příznivců, ale i obecních, okresních, ba i vyšších veřejných činitelů, aby sledovali slavnostní program spojený s odhalením pamětní desky právě jeho osobnosti. Od 14:00 byla sloužena mše svatá v Chrámu Páně sv. Petra a Pavla ve Vřesovicích, poté se všichni odebrali na přilehlý hřbitov k položení kytic na hrob bratra Jana Přidala.
Až po patnácté hodině se návštěvníci této slavnosti v čele s krojovanými sokoly nesoucími sokolské historické prapory dostali k vřesovické sokolovně, kde už bylo vše připraveno k závěrečné a hlavní části programu. Uváděl jej starosta Sokolské župy Prostějovské bratr Svatopluk Tesárek. Vyslechli jsme si krátký životopis bratra Jana Přidala, zahrnující jeho sokolskou, odbojovou i pracovní činnost, během níž mu bylo překonávat bezpočet překážek. Jeho pravnučky zarecitovaly něco z jeho veršů, mladí sokolíci v historických žákovských krojích přidali nacvičenou písničku a domácí sokolové i s těmi z okolí zapěli jednu z vlasteneckých sokolských písní. Státní hymnu naplno a s odvahou zazpívala do mikrofonu jedna místní sokolka.
Pamětní desku odhalil starosta místní sokolské jednoty bratr Martin Ondroušek. Tu pak posvětil i místní kněz. Vše bylo řádně secvičeno, fungovala reprodukční technika, přálo počasí a nedošlo k žádným rušivým událostem. Bratr župní starosta Tesárek poděkoval všem, kteří se podíleli na vytvoření obsahu a podoby pamětní desky a na financování jejího zhotovení. Za hojnou účast a zájem o sokolský odkaz bratra Jana Přidala poděkovaly dvě jeho přítomné dcery.
Na závěr byli účastníci slavnosti vyzváni, aby se přemístili do sálu sokolovny, kde pro ně bylo připraveno občerstvení. Bratr Tesárek připomenul, že tentokrát by slavnost měla být oslavou života, takže by závěrečné posezení mělo proběhnout v radostném sokolském ovzduší. Tak se i stalo. Opět došlo na zpěv, k němuž si jeho účastník br. Šrámek vzal do načas do ruky i mikrofon. Připravené občerstvení předčilo očekávání a víc než odpovídalo významu celé akce. Přespolní odjížděli s pocitem, že vřesovický a okolní Sokol žijí naplno a že to bude patrně i zásluhou jejich významného předchůdce, od něhož bylo co přejímat.
Obrázky z této akce najdete v galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama