Z loutkářského svátku v přerovské sokolovně

7. června 2016 v 17:17 | Marie Veřmiřovská |  Z činnosti

12. LOUTKÁŘSKÉ LETNICE PŘEROV


Ve dnech 13,14 .a 15 května 2016 se v Přerově sešlo na 12. loutkářských letnicích celkem 10 souborů.
Tento loutkářský svátek se nesl v duchu pohádek,které si soubory připravily na tyto tři dny .

13.5 v pátek se uskutečnilo první představení naší přehlídky,které dětem i dospělým předvedlo jak si můžete zahrát divadlo doma .A tak domácí loutkové divadlo dvou nadšených herců s názvem "JITŘENKA"ze Šternberka přineslo dětem pásmo známých titulů s názvem "MALÉ POHÁDKY"a byly to klasiky jako je Červená Karkulka ,Perníková chaloupka nebo Šípková Růženka .To vše pak bylo spojeno s exkurzí škol a školek i přerovské veřejnosti do zákulisí našeho loutkového divadla.
Odpoledne pak pozvání využili školáci přerovských družin, pro které sehrálo loutkové divadlo "PŘED BRANOU" z Rakovníka pohádku "TŘI ČUNÍCI". Děti odcházeli s nadšením,smích se ozýval po celou dobu představení a herci si dokázali jak je zajímavé pracovat i se staršími dětmi a pro nás amatéry pozitivní i mile překvapivé jak tyto děti z 1-3 třídy pohádku nadšeně přijaly.
Pro účastníky přehlídky i pro laickou veřejnost jsme připravili seminář s názvem "JAK SE VODÍ LOUTKY".Seminářem nás provedli dva významní představitelé dokonalého vodění loutek pan Jaroslava Vidlař a Matěj Kopecký. Všichni jsme se seznámili se zákonitostmi i detaily a hlavně praktickými ukázkami techniky vedení loutek.Pan Vidlař si vzal na starost maňásky a Matěj Kopecký doprovodil tyto vědomosti o správné vedení marionet Šíře tohoto tématu nám dovolila jen jakýsi základní náhled. Bylo to poučné pro všechny zúčastněné a velké díky patří oběma přednášejícím .Zvláštní poděkování patří manželům Vinařovým za filmovou ukázku z představení černého divadla.
14,5. sobota. Zde začalo oficiální zahájení letnic,kdy pan primátor našeho města Přerova Vladimír Puchalský a předseda SALU-/skupina amatérských loutkářů při svazu českých divadelních ochotníků /Aleš Pop a též zástupci sokola společně dali všemu dalšímu dění "zelenou" .Ve svých projevech také odhalili zásluhy našeho stoletého divadla pro přerovské publikum.A tak jen něco málo pro připomenutí našeho stoletého "Kašpárka".
Loňské roku při příležitosti 100 výročí jsme v roce 2015 získali první ocenění a to cenu Olomouckého kraje "Za kulturní počin roku 2014".Letos v březnu ji doplnilo významné ocenění a to "Medaile Jana Amose Komenského".Tuto cenu města Přerova jsme obdrželi u příležitosti 760 ti letům od založení města.Na této přehlídce jsme z rukou předsedy SALu pana Aleše Popa převzali nejvýznamnější amatérské ocenění v české republice a byla to "Cena Jindřicha Veselého".
Po tomto slavnostním úvodu začal další program.
V tento den se hrála 4. představení a večer byl zakončen filmovými vzpomínkami,kdy se promítaly filmové ukázky z našeho archívu,Nejstarší byla ze zájezdu do Německa -NDR -tehdejší v 70 letech.Byly to zajímavé filmové vzpomínky a také jsme si připomněli i doby nedávné,když jsme hráli např. v senátu na pozvání pana senátora a bývalého primátora našeho města Ing.Jiřího Lajtocha v prostorách Valdštejnské zahrady.Také zajímavé představení jsme sehráli pro děti hráli na poutním místě na Velehradě. Snímek,na kterém bylo naše divadlo po povodni docela zamrazil.Všichni přítomní pak s náhodným budoucím pokračováním filmových vzpomínek nadšeně souhlasili.
Na zahájení jsme si připravili upravenou pohádku ve zkrácené verzi od pana Josefa Kainara, přerovského básníka,jeho veršovaný text pohádky "ZLATOVLÁSKA " Pohádku sehrál domácí soubor,loutkového divadla Sokola Přerov"PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK".
Z pera JUDr Petra Slunečka,který nás nečekaně opustil/ a víme všichni,že se k nám na přehlídku velice těšil/ sehrálo loutkové divadlo "JISKRA"z Prahy Kobylis poslední jeho autorské dílko a to pohádku o "O MLUVÍCÍM PSU"ve které měl i jako autor zahrát .
Na jeho počest jsme v malé chvilce připomněli všem,kdo byli v sále jeho zásluhy v amatérské činnosti pro loutková divadla .Jeho soubor pak s velkou úctou a noblesou dílko předvedl.
Loutkové divadlo "SRDÍČKO " z Vysokého Mýta pak /shodou náhod/ předvedlo pohádku s názvem" KDYŽ PÁN BŮH SE SVATÝM PETREM PO ZEMI CHODILI"rovněž z pera JUDr Petra Slunečka. Jejich provedení klasickými marionetami a s tradičně půvabnou dekorací,zanechalo v divácích pěkný dojem.
Poslední hrou tohoto odpoledne byla pohádka loutkového divadla Sokola Uherské Hradiště s názvem "PRINCEZNA ŽÁBA "doplněním tohoto divadelního představení bylo i chvilka cvičení o přestávkách,tak jak je dlouholetou tradicí tohoto sokolského divadla.Klasika marionetové hry a nadšení loutkářů spojeným s herním projevem se dětem líbilo.

15. května -neděle. Třetí a poslední den přehlídky doplnila další pohádková představení z nichž první a poslední byla s maňásky.
První představení sehrálo divadlo "FRYDOLÍN " z Prahy Hostivaře. Pohádku s názvem "DVĚ POHÁDKY O KAŠPÁRKOVI " tak jak jsme od hostivařských zvyklí bylo vtipné,
s lehkou nadsázkou a dětem velmi blízké.Nejen že děti velice pobavilo,ale vtáhlo je do
i děje také hlavně tím,jak pomáhali Kašpárkovi radit.
Zajímavou pohádku přineslo divadlo z Prostějova "PRONITKA",Toho divadlo se svým představením " JAK KAŠPÁREK S HONZOU VYZRÁLI NA ČERTA "od autorky a zároveň principálky Lucie Hlačíkové přineslo dětem klasiku boje o dobro.Pohádku hráli prostějovští rovněž marionetami a je potřeba ocenit snahu a zápal pro divadlo.
Dalším představením se nám i dětem představilo loutkové divadlo "KAŠPÁRKOVI KAMARÁDI " Z Olšan u Prostějova. "NÁVŠTĚVA U ANIČKY"tak se jmenovalo jejich představení.Naše nemocná Anička se souborem předvedli zábavu i poučení,dětem pomohli poznávat jak se mají k sobě navzájem chovat a jak rozveselit a pomoci kamarádce v nouzi.
Také tento soubor zahrál pohádku s marionetami a velkou snahou co nejvíce se přiblížit dětskému publiku.
Poslední na přehlídce si fantasticky a úplně jinak než čuníci z Rakovníka,a při tom stejně krásně zařádila "TŘI PRASÁTKA "z Olomouce souboru "KAŠPÁRKOVA ŘÍŠE". Tato klasická pohádka byla zahrána s citem a umem a patřila k těm - jak se říká - to nejlepší nakonec.
Všechny soubory se snažili,aby 12 loutkářské letnice,nesoutěžní přehlídka amatérů přinesla ponaučení mezi kolegy a jakýsi vhled do herní činnosti jednotlivých souborů ve své jinakosti. Každý máme jiné podmínky,ale poučit se můžeme z každého jednotlivého představení a navzájem si mezi sebou pomáhat a poradit si .
Pohled na rozjásané dětské tváře je tím,proč takové přehlídky jsou a budou. Poučení a zábava i výměna zkušeností i rada odborníků je pak odměnou pro všechny,kdo na přehlídku přijedou. Omluvit se musíme všem těm,kteří se k nám na přehlídku do Přerova už nevešli.
A tak zase někdy v budoucnu se těšíme na společné setkání na dalších již
13. LOUTKÁŘSKÝCH LETNICÍCH či na
8. CELOSTÁTNÍ SOKOLSKÉ PŘEHLÍDCE -
- tož zas do Přerova přijeďte a mějte se moc a moc pěkně.

Taková byla přehlídka z mého pohledu. I výtek by se dalo najít mnoho,ale amatéři hrají srdcem a převeliká kritika je spíše brzdí,avšak pochvala a každá dobrá rada působí opačně.
A tak ať se Vám všem dobře hraje.


Mgr Marie Veřmiřovská, principálka loutkového divadla Sokola Přerov"PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama