Květen 2016

Seniorské hry v Kroměříži

30. května 2016 v 22:11 | Miroslav Rozkošný

Úspěch našich žen

Na seniorské hry "Máme radost z pohybu" jsme 28. května 2016 odjížděli do Kroměříže ve velkém počtu. Místo původně nahlášených dvanácti nás odjíždělo šestnáct, a dokonce se podařilo cestou sestavit další naše soutěžní družstvo. Iniciativní v tom byly hlavně ženy, které rozhodly, že budou soutěžit v samostatném družstvu žen. Narychlo sestavené naše družstvo žen ve složení Hudečková, Kodajová , Kolaříková, Poláková tuto soutěž vyhrálo. Na druhém místě skončila Bystřice p. Host., třetí Kroměříž, čtvrtí byli naší muži ve složení Feit, Hudeček, Rozkošný, Štec a poslední dvě místa obsadili Holešováci. Celá soutěž se konala ve starobylém Sokolském domě, ale ve velice příjemném prostředí, protože celá budova byla vloni opravena. Také kroměřížští pořadatelé ze seniorského klubu Věrná garda, kterým pomáhala mladá náčelnice Lucie Korvasová, byli na jedničku. Stejně tak jako bohaté občerstvení, které pro účastníky připravili.
Všechny přítomné jsme pozvali na seniorské setkání, které u nás v Přerově letos uspořádáme u příležitosti osmdesátého výročí otevření sokolovny. Konat se bude v některou z říjnových sobot. Otázkou však zůstalo zda toto setkání spojit se seniorskými hrami nebo mu ponechat pouze slavnostní ráz. V Kroměříži jsem proto zjištˇoval názor ostatních. Domácím je to prý jedno, prý záleží jen na nás. Zato početná výprava z Holešova se vyjádřila jednoznačně, uspořádat soutěž, protože bez ní by to nebyla žádná sranda. Miroslav Rozkošný, vedoucí Věrné gardy T.J. Sokol Přerov

Další obrázky autora a manželů Hudečkových najdete v galerii.

Krůčky ve využívání sokolské zahrady ponovu

26. května 2016 v 17:52 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Petangue úspěšně zahájil jarní sezonu

Na pěkné jarní počasí příznivci nové francouzké hry petangue zbytečně dlouho nečekali a hned jak se dalo, přemístili se od pinpongových stolů v sokolovně do zahrady, kde už mají první jarní turnaj za sebou. V něm se na prvních třech místech umístili Rudolf Švéda před Zdeňkem Vylíčilem a Jaromírem Nevřelou, všichni z Přerova.
Potěšitelné je, že zahrát si petangue jezdí do naší sokolské zahrady i jeden hráč a jedna hráčka z Olomouce. Z toho jeden člen Sokola Nemilany. Díky petangue se také čtyři zájemci o tuto hru stali v květnu novými členy naší sokolské jednoty. Nyní už začala probíhat na našem hřišti dlouhodobá soutěž v petangue. Hraje se systémem každý s každým. Přihlášeno je zatím osm hráčů a další zájemci se mohou přihlásit ještě do konce první dekády června. A protože petangue je hra především pro důchodce, soutěž hrajeme vždy dopoledne každé úterý od 10,00 hodin .
Vedle přátel organizátora Zdeňka Vylíčila, kteří začali naše hřiště využívat jako první už vloni, letos na jaře se přidali další zájemci. Podle cvičitele Milana Geryka jsou to starší žáci oddílu všestrannosti, kteří petangue začali hrát místo trénování skoku dalekého, protože doskočiště, kde dřív trénovali skok daleký bylo zrušeno. Brzy také začnou hrát petangue i naše sokolské seniorky pod vedením sestry Koluchové. Instruktora mají už zajištěného. Stane se jim br. Jindřich Šoupal.
Další obrázky z této akce najdete v galerii.

Úspěšný start sokolek z Přerova

23. května 2016 v 22:46 | Petra Holcová |  Z činnosti

Rope skippingový oddíl si z Prahy přivezl hned čtyři sady medailí

Oddíl rope skippingu se o víkendu 21. - 22. května 2016 zúčastnil soutěže České rope skippingové asociace JUMP FOR JOY v Praze (ZŠ Petřiny jih), kde svým výkonem překvapil nejen soupeře, ale i své trenérky. Děvčata v kategorii 12 - 14 let ve složení Kristýna Buchtová, Alexandra Koukalová, Michaela Tobiášová a Kristýna Zimková si v disciplíně single rope speed štafeta týmů vyskákaly stříbrnou medaili s úžasným počtem 207 přeskoků. První byl slovenský tým, tudíž naše děvčata byla nejrychlejšími českými závodníky ve své kategorii v republice.

Podobně krásné umístění si vyskákala Kristýnka Buchtová v disciplíně single rope speed jednotlivců, kde ve své kategorii obsadila nádherné třetí místo a podobně jako v případě štafety, první dvě místa získaly slovenské skokanky a Kristýnka tak byla nejrychlejší českou skokankou ve věku 12 - 14 let. Zbylá naše děvčata se ve stejné disciplíně umístila na 17. místě (Kristýna Zimková), 18. místě (Michaela Tobiášová) a 26. místě (Alexandra Koukalová). Krásné třetí místo obsadila i Šárka Zbožínková ve své kategorii 18 - 34 let. Poslední medailovou pozicí pak bylo druhé místo, které získal tým trenérů ve složení Petra Holcová, Kristýna Holcová, Lenka Hostašová a Denisa Pospíšilová v kategorii double dutch freestyle párů. Zbylé freestyle týmy ve složení Kristýna Buchtová - Alexandra Koukalová a Michaela Tobiášová - Šárka Zbožínková pak v kategorii single rope freestyle párů obsadily čtvrtá místa a na medailové pozice nakonec nedosáhly. Děvčata ovšem předvedla výborný výkon a na historicky první freestyle soutěž podle pravidel Evropské rope skippingové asociace v republice dopadla skvěle.

Celý soutěžní víkend byl velmi náročný. V sobotu probíhal celodenní (od 10:00 do 17:00) workshop s lektory z Německa Sebastianem Deegem, Amirem Salihim a Fabianem Fischerem. Workshop byl náročný, ale vyplatil se. Členky oddílu se všechny naučily něco nového od každého z výše zmíněných lektorů a získaly spoustu inspirace na další freestylové prvky. I přes únavu se pak večer celý tým vydal na procházku Prahou, kde byl naším hlavním cílem Karlův most, kde jsme všechny jedna po druhé pohladily sochy pro štěstí, aby se nám na nedělní soutěži dařilo.
Neděle se pak nesla v soutěžním duchu. Celou soutěž zahájily dvě vystoupení pódiových skladeb. První byl tým děvčat z Horoměřic a druhé bylo perfektní vystoupení německých lektorů z workshopu, kde všichni účastníci na vlastní oči viděli, jak vypadá světový vrcholový rope skipping. Hoši tak vyrazili dech všem účastníkům a divákům a sklidili obrovský potlesk. Neděle byla náročná hlavně pro naše tři trenérky, které jsou rovněž i rozhodčími rychlostních disciplín a dvě z nich i rozhodčími freestylu. Ty se celý den nezastavily a pouze si z rozhodcovské lavice odskočily na soutěžní plochu, aby se po freestyle sestavě rychle vracely zpět k rozhodování.
Celý soutěžní den pak s námi strávila i Česká televize, která zde natáčela jeden z dílů pořadu pro děti Lvíčata a naše členky Kristýnka Buchtová a Saša Koukalová se na chvilku staly mediálními hvězdami, když pro pořad natáčely jeden z rozhovorů.

Našemu oddílu se v Praze náramně dařilo a je vidět, že snaha a velká dřina při nácviku freestylových sestav a trénování rychlostí se vyplácí. Celý oddíl si víkendové soutěžení skvěle užil a už teď se těšíme na soutěž JUMP FOR JOY v listopadu 2016.


Zájezd do Terezína

20. května 2016 v 22:53 | Marie Hudečková |  Z činnosti

na místo smutku


Před několika lety vyzvala Česká obec sokolská své jednoty ke spolupráci s dalšími organizacemi a z nich především s Českým svazem bojovníků za svobodu. V rámci této spolupráce se každoročně koná Pochod za svobodu, který naše jednota pořádá ve spolupráci s Okresním výborem ČSBS a Gymnáziem Jana Blahoslava a Střední pedagogickou školou v Přerově. Při letošním pátém ročníku pochodu byli účastníci z naší T. J. Sokol Přerov letos poprve pozváni místopředsedou ČSBS Mgr. Zdeňkem Smiřickým na zájezd do Terezína. Zájezdu, který se konal 15. května se zúčastnilo několik žen z naší tělocvičné jednoty a spolu s nimi jeli studenti zmiňované školy. Účastníci zájezdu se v 10,00 hod. zúčastnili Terezínské tryzny a od 13,30 hodin společné prohlídky terezínského tábora s průvodcem. V podvečer jsme se vraceli domů plni smutku a úcty k lidem, kteří se jako jedni z mnoha stali v Terezíně obětí 2. světové války.
Další fota Marie Hudečkové naleznete v galerii.

Oddíl Rope skippingu Sokola Přerov navštívil Lověšice

16. května 2016 v 22:09 | Petra Holcová |  Z činnosti

a dostal první příležitost vyzkoušet si, jaké to je, být trenérem

V sobotu 14. května 2016 se 14 členek rope skippingového oddílu vydalo do Lověšic do místní nově opravené sokolovny, aby prezentovaly svůj oddíl, ukázaly, jaké všechny sporty mohou fungovat v rámci sokolských jednot, a hlavně naučily místní něco málo ze sportu, který máme všechny tolik rády.
Již společná cesta autobusem byla pro zúčastněné skvělý zážitek prohlubující vzájemné vztahy i mimo tréninkové hodiny. Na místě nás již čekala krásně opravená tělocvična a téměř dvě desítky místních obyvatel, které se přišly podívat. Vedoucí oddílu seznámila návštěvníky se sportem, jeho formami a podobami a členky oddílu každou z dovedností názorně předvedly. Diváci tak měli příležitost vidět kromě jednotlivých rope skippingových prvků i soutěžní rychlostní čtyřčlenný tým, který bude již tuto neděli 22. května, reprezentovat naši jednotu a bojovat v Praze na soutěži o co možná nejlepší umístění s desítkami dalších závodníků z České a dokonce i Slovenské republiky. Děvčata ukázala návštěvníkům rovněž dvě soutěžní freestylové sestavy dvojic, ve kterých byla vidět pohromadě široká škála prvků. Freestylové disciplíny budou na letošní soutěži historicky poprvé a ze čtyř vyhlášených kategorií bude mít náš oddíl zastoupení hned ve třech.
Po přibližně čtvrt hodinovém seznámení návštěvníků se sportem a předvedením rope skippingových dovedností našich členek následoval krátký workshop. Všichni zájemci o vyzkoušení sportu se přidali k členkám oddílu na ploše tělocvičny. Musím vyzdvihnout zájem ne jen z řad přítomných dětí, ale dokonce i některých dospělých. V této části akce si pak všechny naše členky ozkoušely novou roli. Roli trenéra. Každý zájemce z řad místních dostal do dvojice jednu či dvě naše členky a ty pak měly za úkol dotyčného naučit nové prvky se švihadly. Trenérky pouze obcházely jednotlivé skupinky, radily a dohlížely na hladký průběh. Na závěr si pak místní děti vyzkoušely skákat v double dutchi (dvě dlouhá protisměrně se točící švihadla), než jsme po vypršení určeného času tuto akci ukončily.

Za celý oddíl mohu říci, že se návštěva lověšické sokolovny vydařila a přinesla spoustu nových zkušeností ne jen místním zúčastněným obyvatelům, ale rovněž i členkám oddílu, které mnohdy úplně poprvé vystupovaly mimo prostory naší sokolovny a především dostaly první příležitost vyzkoušet si, jaké to je, být trenérem.

Setkání v Čechách pod Kosířem 14.5.2016

16. května 2016 v 20:55 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

První setkání žup se vydařilo


Sokol nežije jen ze své slavné minulosti, ale přichází se stále novými nápady. Jedním z poledních dobrých nápadů je setkání žup se kterým přišla Krajská koordinační rada. Konalo se 14. května v Čechách pod Kosířem a jeho pořadatelem byla Sokolská župa Prostějovská. Dalšími účastníky byla naše Sokolská župa Středomoravská - Kratochvílova a Severomoravská župa se sídlem v Zábřehu. A setkání se vydařilo. Potěšitelný byl už zájem našich členů T. J Sokol Přerov a jejich přátel o toto setkání. Byl nejen plný autobus a další zájemci z Přerova a Beňova přijeli vlastními auty. Dokonce i několik zájemců ze Sokola Brodek muselo být kvůli plnému autobusu s politováním odmítnuto. Celkem na setkání do Čech pod Kosířem dorazilo 250 účastníků. Po příjezdu našeho autobusu nás překvapilo nečekaně krásné počasí, a také vítání nás Přerováků bylo na parkovišti v Čechách pod Kosířem srdečně a po moravsku se slivovicí. Štamprle nalévaly mladé sličné sokolky a k pití pobízeli pohostinní Vřesováci, starosta prostějovské župy a starosta Sokola Vřesovice.
Následovala prohlídka místního zámku a po ní výstup na 442 m vysoký Velký Kosíř, kde pod jeho rozhlednou každý dostal pamětní list na tento výstup. Nakonec jsme se všichni sešli v areálu místní T. J. Sokol Čechy pod Kosířem, kde za úplně lidové ceny se o nás hladové a žíznivé obětavě postarali místní sokoli. Prohlédnout jsme si přitom mohli multifunkční sportovní halu, která zde byla postavena místo zchátralé a z toho důvodu zbořené sokolovny. Jinak se zde musel bavit každý sám, jak chtěl nebo uměl. Někteří proto využili relativně volného času k návštěvě místních muzeí - hasičského a kočárů. Na místě našeho srazu jen vystoupili s krátkými projevy starosta pořadatelské župy br. Svatopluk Tesárek a br. Jiří Sobotík, starosta Sokolské župy Severomoravské. Od nich se přítomné dověděli, že setkání žup se má stát každoroční tradicí a pořadatelé se mají střídat. Po jejich vystoupeních jsem se od br. Sobotíka dověděl, že pořadatelem příštího setkání zřejmě budeme my Přerováci. Pokud se to stane pravdou, bude to velká výzva pro naše omlazené vedení župy, protože prostějovští pořadatelé nasadili programem i občerstvením letošnímu prvnímu setkání žup vysokou laťku.
Obrázky autora článku z akce naleznete v galerii.

Expedice do Lověšic

15. května 2016 v 22:26 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

Ukázaly něco ze sokolské všestrannosti

Jak už bylo uvedeno v minulém článku, třináct mladých sokolek od žákovského po ženský věk z ropeskippingového oddílu Sokola Přerov přijelo v sobotu 14. května 2016 odpoledne na krátkou návštěvu do sokolského areálu v Lověšicích. Krátce navštívily i sousední fotbalové hřiště Unionu Lověšice, kde se pokochaly pěkně udržovaným trávníkem. Hlavním posláním však byla ukázka toho, jaká pohybová kouzla se dají provádět se švihadly. K tomu jim posloužil zrenovovaný prostor tělocvičny v lověšické sokolovně.
Přítomen byl i příznivec Sokola pan Pavel Zimek, jehož fotografickou reportáž naleznete v samostatné složce galerie tohoto blogu. Děkuji mu tímto za jeho ochotu a její pěkný výsledek.

Ropeskippingový oddíl Sokola Přerov

14. května 2016 v 22:55 | Jaroslav Skopal

se pokusil získat děti z Lověšic pro sokolování

Do již téměř obnovené sokolovny přerovské místní části Lověšice, přijelo v sobotu 14. května 2016 odpoledne 13 členek ropeskippingového oddílu z T.J. Sokol Přerov, aby ukázkami svých dovedností ve cvičení se švihadly získaly přítomné místní občany s jejich dětmi nejen pro tuto součást sokolské všestrannosti, ale i pro sokolskou činnost vůbec. Hlavní problém, vhodný sál pro tělocvičnou činnost, je již skoro vyřešen. O tom se mohli přítomní návštěvníci přesvědčit na místě. Sál místní sokolovny je obnoven, má novou podlahu, obložení, nová jsou okna, osvětlení i topení a je čistě vymalováno. Zásluhu na tom mají manželé Luděk a Zdenka Komárkovi, kteří nejen do obnovy pronajatých částí sokolovny věnovali hodně svých finančních prostředků a vlastní práce. Pravda, zmizelo některé nářadí, jako třeba kruhy a žebřiny, ale i to má šanci být časem obnoveno.
Vedoucí oddílu ze Sokola Přerov, ses. Petra Holcová ocenila podlahu, která díky své novosti je i tvrdší a švihadla po dopadu na ni dobře odskakují. Celou hodinu ukazovala ona s dalšími cvičenkami včetně mladých sokolských žákyň, jaké úrovně lze soustavným nácvikem ve stylizovaném skákání se švihadly dosáhnout. Ale nejen to, děvčata též předvedla základy metodiky, jak se k těmto výsledkům dopracovat.
Všech asi deset přítomných dětí, které přišly se svými maminkami, si postupně vyzkoušelo něco navíc, co samy dosud neznaly. Zdálo se, že připravené ukázky i jejich vlastní pokusy pod dohledem těch zkušenějších je plně získaly. Teď se jen zbývá ptát, co bude dál. Tělocvičné jednotě Sokol Lověšice chybí cvičitelky i nějaký ten cvičitel, kteří by navíc měli posílit výbor jednoty, která si právě pro tyto personální problémy zatím letos nedovolila svolat volební valnou hromadu. Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova by ráda místní jednotě s tímto problémem pomohla, ale chybí jí místní spojenec, se kterým by tento aktuální spolkový problém nějak řešila.
Z místních je třeba poděkovat i předsedkyni výboru místní části Lověšice paní Evě Hrutkaiové, která pomohla s propagací akce i se zapůjčením přehrávacího hudebního přístroje.

Pozvání do Sokola Velká na oblastní přebor ČOS

9. května 2016 v 18:32 | Marek Beneš |  Organizační

ve volejbalu smíšených družstevPozvání do lověšické sokolovny

9. května 2016 v 18:19 | Jaroslav Skopal |  Organizační

Hledáme cvičitele i sokolské činovníky pro Sokol Lověšice


V lověšické sokolovně v sobotu 14. května 2016 v 16:30 h. vystoupí nejméně čtyři členky ropeskippingového oddílu Tělocvičné jednoty Sokol Přerov s ukázkami stylizovaného skákání přes švihadlo - tzv. rope skippingu.
Vedle ukázek, čeho všeho lze soustavným nácvikem dosáhnout, budou si moci příchozí diváci, zejména z řad dětí a mládeže, sami vyzkoušet, jak při nácviku postupovat.
Cvičení je vhodné již pro cvičenky a cvičence od šesti let, takže se hodí i pro rodiče s dětmi. Vezměte si proto vhodnou cvičební obuv pro sál a máte-li, tak i vlastní švihadlo.
Celá akce je plánována v trvání jedné hodiny.

Na setkání s vámi se těší vedoucí oddílu sestra Petra Holcová ze Sokola Přerov.

Na obrázku Pavla Zimka náborové vystoupení ropeskppingového oddílu Sokola Přerov na nám. TGM v Přerově v září 2015:

U pomníku obětí Přerovského povstání v Lazcích

6. května 2016 v 12:10 | Miroslav Rozkošný

Letošní Lazce s překvapením


Tradičně také letos 2. května odjel od Městského domu zvláštní autobus vypravený Magistrátem města Přerova, aby zavezl účastníky pietní vzpomínky na oběti přerovského povstání na místo jejich popravy do Olomouce Lazců. Ještě však než řidič autobus nastartoval k odjezdu, čekalo nás přítomné členy Sokola překvapení. Místo obvyklého skoro dvojnásobného počtu účastníků se nás sešlo jen šest krojovaných. Čtyři muži a jen dvě ženy. Z nekrojovaných členů přišli také jen dva - manželé Hudečkovi. Oba i zde aktivní. Bratr Franta jako fotograf a sestra Marie s květinami za ČSSD. Na místo konání akce přijel náš autobus jako poslední. Zato přivítán říznou vojenskou dechovkou a v jejím podání známým Kmochovým pochodem. Příjemné překvapení bylo i po vysednutí z autobusu, když naši delegaci s květinami přivítal a představil se poslanec Parlamentu ČR a zároveň starosta Olomoucké župy Smrčkovy br. Zemánek.
Zato další překvapení bylo už méně příjemné, zejména pro starší a nemocné, protože snad poprvé zde chyběly lavičky. Jak mi sdělila zodpovědná pracovnice Magistrátu města Přerova Pavla Roubalíková. Stalo se to tak, že olomoučtí pořadatelé, kteří jsou majiteli těchto laviček, je nechali odvézt na jinou akci a nevrátili. "To by však nevadilo, zajistili bychom jiné," řekla mi Roubalíková. "Horší bylo, že o to nedali vědět. Příště se to už nestane," slíbila za pořadatele. Průběh pietní vzpomínky byl už standartní. Dlouholetého vynikajícího řečníka, ale již stárnoucího dr. Vysloužila, nahradil primátor města Olomouc doc. Mgr. Antonín Staněk, PhD, a také jeho projev se líbil, myslím že, úplně všem. Celému obřadu se dalo snad jen vytknou, že při vítání četných delegací nebyli jsme jmenováni také my sokoli. Sám bych si toho ani nevšiml, ale zaznamenali to druzí, i nečlenové naší jednoty. Dokonce se to prý stalo už vloni. Pořadatelé z našeho přerovského Českého svazu bojovníků za svobodu však slíbili nápravu. V příštím roce 2017 tak budou v Lazcích nejen lavičky, ale jmenovitě vítáni budeme také my zástupci České obce sokolské. Jak ale omladit, nebo nahradit stále víc nemocné a ve svých rodinách zaměstnané krojované členy naší sokolské jednoty nevím. Proto mi poradˇte alespoň vy, milí čtenáři našeho sokolského blogu. Miroslav Rozkošný, vzdělavatel

Obrázky Františka Hudečka z této akce najdete v galerii.