Přeji župě výsledky, o kterých se bude mluvit i mimo naší župu

22. dubna 2016 v 10:51 | Jaroslav Skopal, foto Miroslav Rozkošný |  Organizační

Zpráva starosty pro valnou hromadu dne 21. dubna 2016

Dovolte mi, abych úvodem v datech popsal sokolské prostředí, jež i my svou činností pomáháme vytvářet. Jak spočítal br. Miroslav Vrána na ČOS z dat obdržených ze žup, ČOS má 45 žup, 1102 jednot a 157 236 členů. Před devíti roky se to poslední číslo pohybovalo kolem 180 000.
Naše župa je územně součástí Olomouckého kraje, v němž Olomoucká župa - Smrčkova má v evidenci 35 T.J. a 3869 členů, župa Prostějovská 27 T.J. a 3117 členů a Severomoravská župa 11 T.J. a 1668 členů.
Naše Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova má zatím v evidenci 23 T.J. a její členská základna obnáší 2256 členů. Jsme tedy podle těchto údajů, co do velikosti, v župě na třetím místě.
Předsednictvo župy, kterému dnes končí jeho mandát, se scházelo jednou měsíčně. Valnou hromadu župy v uplynulém období svolalo dvakrát ke konkrétním problémům, a to k objasnění postupu při zápisu jednot do spolkového rejstříku a pak k výběru makléřské společnosti a jejím prostřednictvím i pojišťovny pro hromadné pojištění nemovitostí jednot. Byla vybrána Makléřská společnost OK Group a.s. se sídlem v Brně a novou pobočnou kanceláří v Přerově na nám. Svobody. Této nabídky využilo a pojištění svých nemovitostí si uzavřelo 11 jednot naší župy. Je možný i dodatečný přístup dalších jednot župy.
Z nejúspěšnějších akcí naší župy, časově spadající ještě do předchozího volebního období, bych rád uvedl alespoň jednu a to krajský slet konaný v Přerově v červnu 2012. Říkám to i jako upoutávku na již běžící přípravu dalšího všesokolského sletu v roce 2018.
Hodnotím-li jen velmi stručně činnost jednot uváděných podle abecedy, pak krátce konstatuji, že sokolské jednoty v Beňově, Brodku, Dřevohosticích, Dubu nad Moravou, Henčlově, Hranicích a Kokorách pracovaly dobře v souladu se svými materiálními a personálními podmínkami. Sokol Lipník po své včerejší valné hromadě s nově zvoleným výborem stojí před uzavřením nové nájemní smlouvy na sokolovnu, která v nejbližších pěti letech bude určovat i možnosti sokolské práce. Žačky této jednoty si přes všechny problémy velmi dobře vedly v první části župní soutěže všestrannosti a doufám, že při stejných výsledcích i ve druhé části se jim otevře cesta i na přebor žactva ČOS v Prostějově.
Sokol Lověšice díky nájemcům manželům Komárkovým získává nově opravené prostory sokolovny a tak se vytvářejí podmínky pro jeho činnost. Jen je nutno překonat členskou krizi, která v této jednotě zavládla.
Sokolské jednoty v Majetíně, Paršovicích, Přerově, Rokytnici, Říkovicích, Slavíči, Sušicích, Týnu nad Bečvou, Velké, Veselíčku a Vlkoši mohu charakterizovat obdobně jako první uvedenou skupinu, která je činná v souladu se svými podmínkami. Nevíme však, zda nepadne Přerov Handball Club, jaké jsou záměry jednoty v Újezdci a zda tichou cestou nezmizí ze scény jednota v Želátovicích.
S financováním sokolské činnosti mají problém všechny jednoty. Tam, kde je podpora obcí, žije se lehčeji. Stejně jako tam, kde se aspoň někteří ve výborech naučili orientovat v problematice získávání státních dotací a krajských příspěvků. Při tomto konstatování se obracím na ty úspěšné, aby podle principu solidarity, který Sokolu nebyl nikdy cizí, pomohli radou těm, kteří ve shánění financí ještě tápou.
Přál bych novému předsednictvu župy, které vzejde z dnešních voleb, aby alespoň v některých oblastech dokázalo dostat župu k výsledkům, o kterých se bude s uznáním hovořit i mimo naší župu. V roce 2019 se bude konat v nedalekém Rakousku v Dornbirnu 16. světová gymnaestráda, kde cvičenci ČOS vystupují hlavně ve skladbách komponovaných pro stadion. Prostor však dostávají i pódiové skladby pro menší celky. To by mohlo v naší župě motivovat např. naše oddíly sokolské všestrannosti se zaměřením na švihadla (Rope skipping) nebo taneční soubory jednot popř. i sportovní oddíly zaměřené na soutěžní společenské tance. Jen tolik stručně k budoucnosti. Tentokrát a to vlastně již naposledy, jsem se rozhodl pro krátkou zprávu.
Takže zcela na závěr mi dovolte uvést dva citáty z Miroslava Tyrše, spoluzakladatele Sokola. Ten první zní:
"Člověk je tu proto, aby si něco předsevzal a aby to vykonal. Pouhá existence je moře bez vody, kniha bez obsahu, život bez života." A ten druhý:
"Bratrství není v tom nevidět chyby, ale vytknout je způsobem bratrským."

Děkuji vám za pozornost a přeji zdar naší další společné práci!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama