Chybí hlavně peníze a činovníci

22. dubna 2016 v 11:00 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Valná hromada župy Středomoravské - Kratochvílovy, která se konala 21. dubna 2016

v sále loutkového divadla T. J. Sokol Přerov, byla nejméně ve dvou ohledech významná. Jednalo se o schůzi volební a z funkce starosty župy zde odstoupil dlouholetý sokolský činovník br. Ing. Jaroslav Skopal. Na jeho místo byl zvolen nejméně o jednu generaci mladší, nikoliv však cvičenec, jak v Sokole zvykem, ale člen loutkového divadla a trenér sportovního tance Petr Douda z T. J. Sokol Přerov. Za činovníky byli zvoleni i další mladí členové Sokola. Volbám tradičně předcházely zprávy členů výboru. V nich odstupující starosta br. Skopal vyzvedl hlavně krajský slet 2012 v Přerově jako výzvu k nastávajícímu sokolskému sletu 2018 a poděkoval členům výboru za dosavadní spolupráci.
Náčelnice ses. Milada Havlíčková pochválila účast závodníků na župních atletických závodech, kde počty startujících podstatně převyšují počty účastníků v gymnastických soutěžích, šplhu a plavání. Z nejrozsáhlejší a nejpodrobnější zprávou kriticky vystoupil na valné hromadě vedoucí sportu br. Ing. Alois Košťálek. Podle jeho hodnoceni je sportovní činnost v župě bohatá, ale odehrává se hlavně v jednotách a už méně na vyšší úrovni. Po zprávách činovníků výboru se v sále rozpoutala bohatá diskuze, i když zprvu to tak nevypadalo. Vyvolala ji zpráva hospodářky ses. Vojtěšky Weiglové, která vystoupila s nezajištěným rozpočtem pro letošní rok. V diskuzi zazněla řada dotazů a návrhů jak tento finanční stav řešit. Výhružně zazněla slova náčelníka br. Zbyňka Harašty, že podobnou situaci řešili v Jihočeském kraji sloučením tří žup.
Tajemnice župy ses. Irena Darmová doplnila, že je nutno udržovat stav členstva v župě či jej dokonce zvyšovat, což je jedna z cest, jak ovlivnit příděl finančních prostředků na činnost žup. To odpovídalo i zprávě odstupujícího starosty br. Skopala, když např. uváděl personální krizi v Sokole Lověšice a očekávané zmizení ze scény Sokola Želátovice.
Podobně jako nedostatek peněz je v župě i málo členů Sokola schopných vykonávat činovnickou práci. Na všechny volené činovnické funkce byl proto jen jeden kandidát a všichni byli zvoleni veřejným hlasováním téměř jednohlasně. Mimo vedoucího sportu, kde za odstupujícího br. Ing. Aloise Košťálka z T. J. Sokol Kokory dosud nebyla nalezena náhrada.

Další obrázky Miroslava Rozkošného naleznete v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama