Přerovští sokolové na Dnu válečných veteránů

12. listopadu 2015 v 12:16 | Jaroslav Skopal, fota Vojtěch Podušel |  Z činnosti

Průběh a náplň vzpomínky zaujaly

V Přerově je připomínán Den válečných veteránů tradičně na náměstí Františka Rasche, oběti vzpoury námořníků v Boce Kotorské na začátku února 1918. František Rasch je přerovský rodák a proto má na stejnojmenném náměstí v Přerově i svůj památník.
Pietní vzpomínky zahájené v 11:11 hodin se zúčastnila Armáda ČR (z posádky v Lipníku nad Bečvou), Policie ČR se svým novým krajským praporem z Olomouce, Čsl. obec legionářská s několika příznivci v dobových uniformách, sokoli z místní tělocvičné jednoty, delegace KAN a dalších místních spolků.
Jako prví položili věnec k památníku představitelé města Přerova. Příspěvky k výročí konce I. světové války přednesli představitelé armády a Petr Sehnálek, historik Muzea Komenského v Přerově. Ten se zabýval širším pojetím vzpomínky Dne válečných veteránů, obdobně jako dnes chápeme i Den boje za svobodu a demokracii, který si budeme připomínat 17. listopadu. Jeden z delegace Policie ČR přednesl báseň amerického autora, účastníka války, motivovanou květy rudých vlčích máků, které vyrostly na místech hromadných hrobů vojenských obětí pohřbených ve Francii.
Trubač v dobové uniformě zatroubil melodii ze svého vojenského repertoáru. Pietním aktem provázela mluvčí města Přerova paní Lenka Chalupová. V závěru vzpomínky zazněly i výstřely z čestné salvy.
Večer pokračovala vzpomínka na přerovském zámku komorním koncertem Stupkova kvarteta, k němuž pozval účastníky aktu na nám. Fr. Rasche Per Sehnálek.
Další fotografie pana Vojtěcha Podušela najdete v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama