Přerovští sokoli vzpomenuli svých významných předchůdců

21. listopadu 2015 v 20:48 | Jaroslav Skopal |  Historie

Vzpomínka spojená s poznáním minulosti

Dvacítka přerovských sokolů vykonala 21. listopadu tradiční sokolskou pouť na přerovský hřbitov. Jejich kroky usměrňoval br. Bohumil Domanský.
Nejdříve jsme položili kytičku na hrob Slavomíra Kratochvila (1889 - 1914), který byl první obětí prvého českého odboje. Zahynul kulkami popravčí čety 23. listopadu 1914 v Ostravě a po skončení první světové války byly jeho exhumované ostatky uloženy do hrobu v Přerově jen několik desítek metrů od hlavní hřbitovní brány.
Další zastavení se konalo u hrobu Horáčkových a Štěpkových. Jak si u hřbitovní správy ověřil br. Domanský, je v knihách zaznamenáno, že v tomto hrobě jsou uloženy i ostatky prvního starosty Tělocvičné jednoty Sokol Přerov Františka Štěpky (1835 - 1896) při jejím ustavení v roce 1871. František Štěpka byl později zvolen i starostou města Přerova v období 1890 - 1896 a též zemským poslancem.
Pokračovali jsme hlavní cestou směrem k nové části hřbitova. Během ní jsme nalezli hrob rodiny Elmerovy, v němž je uloženo i tělo někdejšího jednatele Sokola Přerov Ladislava Elmera (1886 - 1942). O něm je známo že 29. října 1918 vyhlásil v Přerově republiku Československou a byl pověřen správou přerovského hejtmanství.
V nové části hřbitova jsme pak vyhledali urnový hrob Slavomíra a Dagmar Lukaštíkových. Před několika lety byly do něj uloženy i urny s pozůstatky Anežky a Rudolfa Lukaštíkových, rodičů Slavomíra Lukaštíka. Přítomným účastníkům této pouti po městském hřbitovu jsem připomenul, že Rudolf Lukaštík (1894 - 1979) je významnou historickou osobností našeho města pro svou účast ve třech odbojích za první a druhé světové války a v prvých letech komunistickému režimu před svým odsouzením a uvězěním.
Závěrem jsme se ještě zastavili u nedalekého hrobu naší bývalé starostky Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy a členky předsednictva České obce sokolské ses. MUDr. Blaženy Šonské (1936 - 2005) a jejího manžela.
Potěšila účast i mladých členů Sokola, kteří tak objevují slavnou historii svého spolku.

Několik obrázků autora příspěvku naleznete v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yuri | Web | 21. listopadu 2015 v 20:50 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 ladyvelve | Web | 22. listopadu 2015 v 22:25 | Reagovat

Je dobré nezapomínat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama