Říjen 2015

28. říjen 2014 v Přerově za účasti sokolů

29. října 2015 v 12:31 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel (fota) |  Z činnosti

Důstojný průběh oslavy na náměstí TGM a u Gayerova památníku

Přerovští sokolové a Sokolská župa Středomoravská se tradičně v hojném počtu zúčastnili oslav 97. výročí vzniku samostatného československého státu.
Oslavy jako vždy organizuje město Přerov a sokolové se svou účastí v krojích a se sokoskými prapory podílejí na jejich průběhu. Po slavnostním aktu na náměstí TGM jsou kytice položeny i u nedalekého Gayerova památníku pod hradbami města. Tuto druhou část oslavy podporuje svou velkou účastí mj. i Čsl. obec legionářská a klub vojenské historie.

Bohatou fotodokumentaci z celých oslav od Vojtěcha Podušela najdete v galerii.

Z připravovaných kulturních akcí

27. října 2015 v 15:18 | Peter Suja |  Organizační

v přerovské sokolovně v listopadu 2015

Pozvánka:

třeskutá komedie - Robin Hawdon

DOKONALÁ SVATBA

7. 11. 2015 - 18:00 hod.

Předprodej vstupenek od 20. 10. 2015 v kanceláři a na vrátnici sokolovny.
VÍC INFORMACÍ

Jean K. Hruby v čele amerického Sokola

19. října 2015 v 10:37 | převzato z Echa24.cz |  Historie
Pondělí 19. října 2015

'Američtí Češi chodí do Sokola, když se jim stýská'

NOVÉ 18. října 2015 |
ROZHOVOR S ŠÉFKOU SOKOLŮ V USA
Témata: , ,

Jean K. Hruby je historicky první ženou v čele americké sokolské obce, která stejně jako Česká obec sokolská letos slaví 150 let od svého založení. Prezidentka organizace American Sokol, která vyrůstala v české komunitě v Berwynu ve státě Illinois a nyní žije v Chicagu, přijela do Prahy mimo jiné na slavnost Památný den sokolstva v pražském Tyršově domě (8. října), kdy se vzpomínalo na sokoly, kteří položili životy při boji za svobodné Československo.

Kromě dobrovolnické činnosti pro českou komunitu pracuje paní Hruby v IT byznysu a dováží do USA české šperky z Turnova. Deníku ECHO24.cz poskytla rozhovor. Šéfka amerických Sokolů dala přednost angličtině, česky se ale domluví.
V jakém stavu je dnes sokolské hnutí v USA?
Sokolské hnutí v Americe je silné, i když už není tak mohutné, jak bývalo. Nyní máme 330 jednot, šest žup, 4 500 hlasujících členů a přes 10 tisíc, kteří se zúčastňují programů v sokolovnách.
Kdy byly nejlepší roky amerického Sokola?
Nejlepší roky… ty byly patrně úplně na začátku, když byl americký Sokol roku 1865 založen v St. Louis v Missouri. Ve velkých městech jako Chicago byl Sokol v každé ulici, sokolovna v každé obci. Členové Sokola používali vlastní peníze, sami si sokolovny postavili, byli to očividně šikovní lidé. A ty nejlepší roky pokračovaly až do roku 1948 a samozřejmě lidé drželi sokolské hnutí při životě i během let komunistické vlády v Československu.
Pokud máte teď 10 tisíc sokolů, kolik jich bylo před druhou světovou válkou?
Přes sto tisíc.
Jak se změnilo věkové a sociální složení?
To se nezměnilo, máme lidi všeho věku od tří let do 93. Je ale pravda, že členská základna stárne. Když se stanete v Americe členem Sokola, zůstanete sokolem navždy. A je dobře, že starší lidé mají místa, kde mohou cvičit. Chození do Sokola je stále velmi nenákladná záležitost.
Kolik to stojí?
Roční příspěvek, který jde do celonárodní organizace, je jen 35 dolarů. Jednotlivé jednoty mají dodatečné poplatky, takže za rok to může být tak 70 dolarů nebo i víc, záleží na tom, kde bydlíte a co jednota nabízí, jak je velká tělocvična. Ale pořád to je rozdíl ve srovnání s mnoha jinými soukromými spolky, kde vás to stojí sto dolarů měsíčně. A lidé do Sokola nechodí jen kvůli cvičení, jsou tu společenské aspekty, můžete přijít se svou rodinou a přáteli. Stále máme naše tělocvičny propojené s hospodami, takže poté, co si zahrajete volejbal nebo basketbal, jdete na pivo.
Nejvíc sokolů máte v Chicagu nebo například v Nebrasce?
V Texasu, ale největší centrální župa je ta, která zahrnuje Chicago, St. Louis, Cleveland a další oblasti. Ovšem česká komunita v Chicagu je i dnes velká, máme tam i v Texasu hodně lidí českého původu a hodně sokolů
Příznačné možná je, že třeba já neznám ve svém okolí nikoho, kdo by chodil do Sokola.
Dnes jsem navštívila jedno pražské gymnázium a dostávala tam stejnou odpověď. Zeptala jsem se studentů: Jste v Sokole? A oni se začali uchichtávat...ale na Moravě je to myslím jiné. Praha je prostě mezinárodní metropole.
Co děláte v Americe proto, aby se Sokol udržel jako živá organizace a neproměnil se v muzejní záležitost?
Dosud jsme byli organizace přísně založená na členských příspěvcích, ale nyní se snažíme shánět peníze i jinak, dali jsme si cíl pomocí fundraisingu získat 500 tisíc dolarů na podporu našich programů, které budou spočívat v přípravě učitelů, počítáme i s tím, že budeme přivážet učitele z České republiky, zaměříme se na vybavení a rekonstrukci tělocvičen. Díky těmto financím chceme udržet nízké příspěvky a třeba jednou dosáhneme toho, že hodiny v Sokole budou zdarma. Máme knihovnu a muzeum, kde se neplatí. Je tam spousta zajímavých archiválií, mnoho lidí přichází, když pátrají po svém rodokmenu. Do 70. let byl náš časopis American Sokol Newsletter vydáván v češtině. Je to nejstarší spolkový časopis ve státě Illinois.
Zaujalo mě, že lidé k vám chodí pátrat po svých kořenech.
Češi a Slováci chodí do Sokola, protože se tam cítí doma. Nebo když se jim stýská po domově. Je to zvláštní pocit - když vstoupíte do sokolovny v Česku, na Slovensku, v Kanadě či v USA, je to všude úplně stejné. Když se setkáváte s bratry a sestrami z jiné země, máte pocit, že je to vaše rodina, a to je na Sokolu unikátní. Tohle nemáte v soukromých klubech, kde se jenom cvičí, Sokol je mnohem víc.
Jsou i v americkém Sokole patrné stopy modernizace, otvíráte se novým disciplínám?
Samozřejmě, máme aerobic, zumbu, která je teď velmi populární, jógu, spinning. Ale myslím, že Česká republika je v tom ještě víc vepředu. A pokud se mě ptáte na lidi - většina našich tělocvičen byla postavena v centrech velkých změn a tato města se změnila, Češi a Slováci tam už nežijí, máme tam teď lidi nejrůznějších národností a v našich tělocvičnách teď převažují Mexičané. Kořeny udržujeme několika způsoby - výuka probíhá ve stejném vzorci, na začátku se všichni seřadí, pak se pochoduje nebo se dělají základní cviky a lekce se končí postavením do zástupu a do pozoru, cvičitel se s vámi po každé lekci rozloučí a zakřičí "Nazdar" a všichni odpoví "Zdar". Při každé akci hrajeme českou a slovenskou hymnu, a na to jsou sokolové stále velmi hrdí a také na to, že Češi a Slováci drží při sobě.
A nepřijde mexickým členům divné křičet česky Nazdar?
Proč? Hodně lidí se dnes zdraví indickým Namasté a nepřijde jim to divné. Když cvičíte karate, ukláníte se trenérovi. V různých sportech pocházejících z jiných zemí děláme různé věci, a nikdo to moc neřeší. Máme lekce pro rodiče, kde vysvětlujeme, kdo jsme a proč to děláme. Vysvětlujeme jim naši historii a kořeny, že Sokol založili Čechoslováci. My chceme tu tradici udržet. A stále používáme české slovo sokol, což zaujalo třeba ty pražské gymnazisty, nenahradili jsme to americkým výrazem, nejsme falcons. A stále našim shromážděním říkáme slety. Někteří lidé se to snažili změnit, ale já jako prezidentka si myslím, že pokud budeme na českých kořenech stavět, naši organizaci to posílí a pro lidi bude zajímavější, než kdybychom to chtěli dělat víc mezinárodní. Říkám také lidem, že se stávají členy organizace, která má členy po celých Státech a po celém světě.
Kolik z těch deseti tisíc sokolů má tedy české kořeny?
Pokud jde o hlasující členy, tedy těch 4 500, je tam asi 75 procent, co mají české nebo slovenské kořeny. Ale to je dobrá otázka a možná udělám přesnější průzkumy.
Tedy většina "nehlasujících" nemá česko-slovenský původ?
Řekla bych, že ano.
Jak to teď vypadá s českou komunitou v Chicagu, kterému se říkalo "druhé největší české město po Praze"?
Vzkvétá, ale Texas nás nyní v číslech poráží. Pokud jdete zpět přes všechny generace, dá se říct, že v Chicagu a okolí žije víc než milion lidí s českými kořeny. Já jsem Češka v třetí generaci. Letos jsme organizovali 1. června dětský den, kam přišlo 500 dětí, v české restauraci Klas pořádáme Mikuláše, kam dorazí 250 dětí. Komunita je to velká. A díky programu českého ministerstva zahraničí máme také české školy - v Chicagu, San Francisku a Dallasu. V Chicagu jsou tři české a jedna slovenská.

Vzpomínka na statečné sokoly

15. října 2015 v 19:00 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Památný sokolský den proběhl letos zvlášť důstojně

Před čtyřiasedmdesáti roky v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo německé gestapo 900 činovníků z ústředí České obce sokolské v Praze, žup a tělovičných jednot z celé republiky z nichž se skoro polovina z koncentračních táborů nevrátila. Podobně tomu bylo i v Přerově, kde bylo zatčeno sedmnáct členů Sokola.
Na památku těchto obětí vyhlásila Česká obec sokolská před třemi roky 8. říjen jako Památný sokolský den. Stejně tak už po třetí se sešli přerovští sokoli i s veřejností u pamětní desky na sokolovně, aby květinami a krátkým proslovem starosty jednoty br. Vladimíra Taberyho uctili jejich památku. Bohatý pietní program pak pokračoval v sále loutkového divadla, kde se svými příspěvky vystoupili ředitel Státního okresního archivu Jiří Lapáček, místopředseda Okresního výboru Českého svazu bojovníků z svobodu Zdeněk Smiřický a historik Pavel Kopeček z Univerzity Palackého v Olomou ci. Za moderování ses. Marcely Haraštové měl celý program slavnostní a velmi důstojný průběh při němž přednášející historici a zejména mladí kytaristé i houslistky ze Základní umělecké školy v Přerově sklidili řadu potlesků. "Vystoupení hudebníků bylo příjemné a přednášky historiků poučné," zhodnotil program Památného sokolského dne starosta jednoty br. Vladimír Tabery. Bývalý vzdělavatel br. Bohumil Domanský dokonce vyzvedl letošní Památný sokolský den jako zatím ze všech tří ročníků nejzdařilejší. Spokojení byli i pořadatelé, poněvadž letošní 8. říjen překonal loňský rekord v návštěvnosti a blížil se k sedmdesátce účastníků.

Další obrázky Vojtěcha Podušela najdete v galerii.

Kabaret POKUK v Přerově

15. října 2015 v 18:18 | Miroslav Rozkošný

V sokolovně zase něco nového

Přes některé pesimistické předpovědi o budoucnosti Sokola se v přerovské sokolovně děje stále něco nového. Nejen ve cvičení a sportu, ale také v kultuře. Naposled dne 11. října se Tělocvičná jednota Sokol Přerov stala pořadatelem literárně hudebního kabaretu s názvem POKUK na který se z Brna do Přerova přijelo představit se svojí tvorbou sedm tvůrců básní, minipovídek a jemného slovního humoru. Mezi jejich jednotlivými přednesy vždy zahrála trojice hudebníků, kteří si dali název Jazz za Bukem z důvodem, že někeří mají své bydliště v obcích za jmenovanou vesnicí. Celé představení se neslo v přátelské pohodě při které si diváci spolu s učinkujícími také zazpívali. Ale přece jen něco na něm bylo dramatické. Hned na začátku, a to otázka zda příjdou diváci. A přišli. Celé předsálí sokolovny, kde se představení konalo, bylo plně obsazené. To dává předpoklad, že podobná př edstavení z kategorie divadla malých forem by mohla v přerovské sokolovně pokračovat. "To se ale ještě uvidí", řekl na závěr br. Peter Suja, hlavní pořadatel, který představení brněnský literátů a hudebníků z Přerovska sestavil a jako pořadatel je poprve představil veřejnosti.
Obrázky arch. Stanislava Žaluda najdete v galerii.

Krajský závod Odznaku všestrannosti olympijských vítězů

13. října 2015 v 11:41 | Zbyněk Harašta, Irena Darmová, Jaroslav Skopal |  Z činnosti

se konal 10. října 2015 na stadionu Spartaku Přerov

Závodu se zúčastnila sokolská župní družstva všech čtyř žup Olomouckého kraje. Pořadatelem byla Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova. Soutěži řediteloval br. Zbyněk Harašta, který vydal ve velmi krátké době i úplné výsledky soutěže.
Soutěžní disciplíny byly upraveny tak, aby se vše dalo konat na stadionu:
  1. Běh na 60 m
  2. Hod 2kg medicinbalem obouruč přes hlavu
  3. Trojskok snožmo z místa
  4. Hod míčkem 150 g
  5. Skákání přes švihadlo po dobu 1 minuty dvěma způsoby
  6. Běh na 1000 m
Pro stanovení celkového pořadí zúčastněnných žup rozhodovalo bodování závodníků na prvých šesti místech, přičemž záleželo jen na pořadí. Samotné výkony se bdově nehodnotily.

Výsledky a počty viz galerie

Suverenně zvítězila Sokolská župa Prostějovská, která ve většině kategorií obsazovala prvá místa a také měla nejpočetnější výpravu. Za nimi s malým rozdílem ve výsledku skončily župa Středomoravská a Severomoravská. Olomoucké župě zbylo díky menšímu počtu závodníků čtvrté místo.

Z ohlasů na soutěž:
Dobrý večer a nazdar všem,
posílám výsledky letošního OVOV.
Děkuji všem závodníkům, rozhodčím, rodičům za předvedené výkony, účast, trpělivost, ...
Podmínky byly extrémní, ale snad to stálo za to.
Pořadatelům dalších ročníků krajských soutěží přeji minimálně o pět stupňů teplejší počasí :-) a vám všem ostatním pěkný zbytek víkendu.
Zbyněk Harašta
Děkuji za zaslání výsledků.
I já bych Vám chtěla poděkovat za dobrou organizaci a hlavně za nádherný
pohár pro vítěze:)
Jsem ráda, že jsme to všichni přežily a v neděli jsem děkovala za krásné
sobotní počasí. Protože v neděli bychom určitě zmrzli:(
Měj se hezky a užívej si klidu, tepla a pohody.
Lenka (Ireně)

Nazdar Irčo. Připravili jste soutěž , která měla jeden zádrhel...a to chladné
počasí. I přes malý kolektiv rozhodčích se to nakonec v dobrém čase zvládlo.
Diplomy a medaile výborné. Poděkuj všem co se na organizaci podíleli a hlavně
Zbyňkovi za počítačové zpracování. Jirka (Sobotík)

Několik málo fotografií najdete v galerii tohoto blogu. Kdo chce dát
k dispozici svá fota, pošlete je na jar.skopal@volny.cz
v redukované velikosti.

Ohlédnutí za týdnem v pohybu Sokola Přerov

9. října 2015 v 11:49 | Pavel Zimek, Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Dík patří oddílu Rope Skipping Sokola Přerov

Evropská akce v přerovské sokolovně

Týden v pohybu s mezinárodním názvem MOVE WEEK je celoevropskou akcí na které se podílí v naší republice také Česká obec sokolská a v rámci ní Tělocvičná jednota Sokol Přerov. Tato významná akce se konala v přerovské sokolovně poprve a pořadatelé se na ní proto pečlivě připravili. Včetně propagace v ulicích Přerova na které se podílely i na snímku členky oddílu rope skipping. V rámci programu Týdne v pohybu si mohli zájemci z řad veřejnosti celý týden od 21. do 26. září zdarma zacvičit a zasportovat v každém oddíle. Program Týdnu v pohybu vyvrcholil v sobotu odpoledne řadou soutěží a večerním posezením u táboráků na sokolské zahradě. Ve statistice této celoevropské akce v naší přerovské sokolovně, nahlášené vedení České obce sokolské v Praze je zaznamenáno, že se jí zúčastnilo 773 účastníků a z toho 35 pořadatelů a 100 diváků. Miroslav Rozkošný

Dokumentární snímek MOVE WEEK 2015 zachycující týden pohybu v Přerově je na světě. Přeji příjemnou podívanou.
Pavel Zimek

Adresa videa je: https://youtu.be/YM_KNWZYyVI