K pohřbu br. Jana Přidala

14. září 2015 v 17:27 | Jaroslav Skopal |  Historie

Vřesovice 5. září 2015

Dům zemřelého bratra Jana Přidala ve Vřesovicích jsem několikrát v minulosti navštívil. Bylo to obvykle spojeno s nějakým projednáváním formy a obsahu jím připravované knihy o sokolském odboji na Moravě, jehož se on sám za druhé světové války aktivně účastnil. Jednou jsme s br. Zdeňkem Hlobilem (Sokol Veselí nad Moravou) brali Jana sebou do Prahy na výstavu o Sokole, pořádanou ve vojenském historickém muzeu v rámci Všesokolského sletu 2012. To se mi vybavovalo, když jsem letos 5. září přijel ještě s br. Bohumilem Domanským a br. Miroslavem Rozkošným z Přerova do Vřesovic v den Janova pohřbu. V průjezdu tohoto selského stavení byla instalována rakev se zesnulým za přítomnosti sokolské krojované stráže. Jen jsme to vše obhlédli z dálky a pokračovali k vřesovické sokolovně, která je rovněž na hlavní cestě vedoucí Vřesovicemi. U ní začali shromáždění zástupci sokolstva vytvářet jakýsi špalír směřující k nedalekému kostelu sv. Petra a Pavla.
Když pohřební průvod vyrazil i s živou hudbou z domu smutku a poté došel k sokolovně, na chvíli zastavil a všichni se ztišili při hrané státní hymně. Poté pokračoval k chrámu Páně sv. Petra a Pavla a účastníci ze špalíru se přidali k průvodu. Kostel byl plný, dostala se do něj jen část smutečních hostů.
Mši svatou, jak je na moravském venkově časté, sloužil polský kněz. Poznalo se to z jeho přízvuku. Zazněla i jeho osobní vzpomínka na setkávání s Janem Přidalem při nedělních bohoslužbách, která měl zejména v posledních měsících jeho života pravidelně navštěvovat. Obřad v kostele trval asi 50 minut. Pak následovala poslední cesta k rodinnému hrobu. Malebný hřbitov hned za kostelem na nepřehlédnutelném vřesovickém návrší byl tou dobou plný lidí, domácích i těch, co přijeli z větší dálky. Přitom jsem si říkal, že tak nějak musel kdysi dávno vyznívat i pohřeb spoluzakladatele Sokola br. Miroslava Tyrše v Praze.


Smutečních projevů bylo asi pět a postihly všechny oblasti bohatého duševního života bratra Jana Přidala. K těm posledním patřil projev župního starosty br. Svatopluka Tesárka. Shrnul sokolské působení br. Jana Přidala a přiznal přitom, že to byl právě on, který formoval jeho vztah k sokolskému hnutí. Bratr Tesárek je důstojným nástupcem br. Jana Přidala v Prostějovské župě a v Sokole Vřesovice. Vždyť i celá organizace pohřbu a skloubení církevních obřadů se sokolskou nepřehlédnutelnou účastí nesla jeho stopu.
Na obrázcích jednatele Sokolské župy Olomoucké br. Františka Kráčmara je alesoň částečně zachycena ona sokolská stopa na pohřbu. Mezi hosty závěrečné pohřební hostiny v sále sokolovny byl přítomen i cestovatel Miroslav Zikmund, přízbuzný ze strany manželky Jana Přidala. Někteří sokolové neodolali a nechali se s ním vyfotografovat. I takové okamžiky velkolepý pohřeb bratra Jana Přidala přinesl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama