Vzpomeneme na hrdinu Jana Gayera

15. června 2015 v 11:26 | Jaroslav Skopal |  Organizační

Pozvánka na výstavu a pietní a vzpomínkové akty

Před 130 lety (19. června 1885) se v Přerově narodil Jan Gayer, který se proslavil jako velitel 4. střeleckého pluku Prokopa Holého Čs. légií v bojích při obraně pozic légií na Sibiřské magistrále. Zemřel 7. června 1918 na následky vážného zranění v bitvě u Lipjag nedaleko Samary, v níž velel do útoku proti bolševickým jednotkám.
Jeho sokolskou stopu znovu dohledáváme v historických dokumentech. Jako chlapec a středoškolský student chodil cvičit do přerovského Sokola. Jeho tatínek Jan Gayer byl u založení Sokola Přerov v roce 1871. Tato skutečnost je nejčastěji vzpomínána v článcích sokolských činovníků o historii Sokola Přerov.
Jeho hrdinství je srovnatelné s osudem Slavomíra Kratochvila. Oba se v rozhodné chvíli postavili, byť za odlišných okolností, proti státní moci, která potlačovala jakékoliv volání po plné svébytnosti českého obyvatelstva v tehdejším Císařství a království rakousko - uherském.

Blíže se dočtete o Janu Gayerovi:


Gayer Jan
moje legie_4pl_Gayer Jan Gayer se narodil 19. 6. 1885 v Přerově, který byl i jeho domovskou obcí. Jeho otec Jan Gayer byl ředitelem městských úřadů. Vystudoval 4 roky gymnázia v Přerově a pak hospodářskou školu tamtéž.
karelvasatko.cz/zivotopisy-legionaru/ruske-legie-/gayer-jan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama