Naše župa měla zastoupení na Sokolském Brnu 2015

11. června 2015 v 22:53 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Sokolské Brno z pohledu diváka

V neděli 7. června se konala jedna z největších sokolských republikových akcí Sokolské Brno 2015. Je tedy čas na její hodnocení a pro mě i na porovnání, protože před šesti lety jsem na této přehlídce hromadných skladeb také cvičil. Tenkrát cvičenci i diváci byli, lidově řečeno, skoro ztraceni ve velkém moderním vysokoškolském sportovním areálu. Letos na stadionu Sokola Brno I v Kounicově ulici bylo nás účastníků, alespoň v hledišti až moc. Část si našla místo k sezení na betonové tribuně a z nich téměř všichni si stěžovali si na otlačené zadky. Ostatní museli vzít zavděk sezení na trávníku s dalšími nevýhodami, nebo stání. Co však bylo stejné se Sokolským Brnem před šesti lety bylo občerstvení. Také letos, kdo si chtěl dát něco k pití, musel oželet shlédnutí alespoň jedné skladby, než si vystál frontu na pivo nebo limonádu. Mimochodem obojí bylo velice dobré. Stejná jako před šesti lety byla i letos propagace Sokolského Brna. Nikde v Brně jsme neviděli žádný plakát, a také nikdo z mých kolegů si nevzpomínal, že by ve sdělovacích prostředcích něco zaznamenal o konání této vrcholné sokolské akce. Přitom o akcích s daleko menším počtem účastníků se nejen v novinách píše, ale natáčí je také televize. Opět jsem proto musel dát za pravdu současnému primátorovi Přerova Vladimíru Puchalskému, který mi asi před dvěma nebo třemi měsíci řekl, že Sokol nikdy neuměl a neumí dělat propagaci. Přes uvedené nedostatky však nebyl snad nikdo, kdo odjížděl z letošního sokolského Brna zklamaný. Jako vždy při podobné sokolské sešlosti bylo nejpůsobivější její slavnostní zahájení. Tentokrát o něco jiné než jsme zvyklí, protože v čele průvodu pochodoval nejen sokol se šavlí, ale také se šavlí i sokolka. Další novinkou bylo, že na závěr celého programu byla při spouštění státní vlajky poprvé na Sokolském Brnu hrána vlastenecká píseň Moravo, Moravo, což jistě potěšilo srdce snad každého moravského patriota. Zvláště také proto, že byla výborně aranžovaná a nahraná.
Potěšeni mohli být i diváci během programu. Skladby byly po sobotním "pilování" dobře provedené a těžko bylo proto vybírat, která byla lepší. Každý, s kým jsem hovořil, proto tipoval jinou. Mně se nejvíc líbila skladba žen se stuhami a muži se svými efektními přehozy. Chlapi se velice snažili možná i proto, že mezi nimi cvičila řada mladých žen.

Tolik z mého pohledu diváka, který přijel do Brna nejen za pěknou sokolskou podívanou, ale také povzbudit cvičence z naší Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy a ostatní. Cvičenci a cvičenky budou mít jistě postřehů víc. Napište je. Můžete využit i možnost komentáře na tomto blogu. Možná se některé dostanou až k pořadatelům, kteří na základě nich připraví pátý ročník Sokolského Brna ještě lepší než byl ten letošní.

Několik fotografií Jana Faita najdete v galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama