Jana Gayera ovlivnila sokolská výchova

22. června 2015 v 11:37 | Jaroslav Skopal |  Historie

Přerovští sokolové si připomenuli legionáře Jana Gayera

Před 130 lety (19. června 1885) se v Přerově narodil Jan Gayer, který se proslavil jako velitel 4. střeleckého pluku Prokopa Holého Čs. légií v bojích při obraně pozic légií na Sibiřské magistrále. Zemřel 7. června 1918 na následky vážného zranění utrpěného 4. června 1918 v bitvě u Lipjag nedaleko Samary, v níž velel do útoku proti bolševickým jednotkám.
Hlavním iniciátorem pietní vzpomínky na tuto významnou přerovskou osobnost bylo Muzeum Komenského v Přerově, které na 18. června 2015 připravilo setkání představitelů místních spolků u Gayerovy pamětní desky pod městskými hradbami nedaleko jeho rodného domu. Odtud je to několik desítek metrů k místu, kde stávala historicky první stavba přerovské sokolovny. Do ní Jan Gayer chodil jako mladý příslušník Sokola Přerov cvičit.
Po vzpomínkovém setkání u pamětní desky odpochodovali krojovaní legionáři a sokolové se svými historickými prapory, následovaní členy klubu vojenské historie a dalšími hosty, za živě hraného pochodu dechovým sextetem Kornet z Lipníka nad Bečvou na blízké Horní náměstí. Tam se na přerovském zámku mj. zúčastnili vernisáže výstavky věnované životu Jana Gayera. Celý program absolvoval i náměstek přerovského primátora pan Pavel Košutek. Za organizaci vzpomínky si zaslouží poděkování pan Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.
Členstvo současného Sokola v Přerově začíná Gayerovu sokolskou stopu znovu dohledávat v historických dokumentech. Víme, že jako chlapec a středoškolský student chodil pravidelně cvičit. Vedl ho k tomu jeho tatínek Jan Gayer, který stál u založení Sokola Přerov v roce 1871. Tato skutečnost je nejčastěji vzpomínána v různých článcích sokolských činovníků o historii Sokola Přerov. Opakovaně to připomínal např. starosta Sokola Přerov Sylvestr Pleva v době svého starostování v třicátých letech minulého století.
Podle Vlastimila Dorazila, autora knížky o Janu Gayerovi z roku 1933, sokolská výchova naučila mladého Gayera milovat sílu a krásu, být prostým, tvrdým, upřímným a demokratickým. Výsledkem byla jeho uvědomělá kázeň.
Janův mladší bratr Vladimír, podle Dorazila, jednou vzpomínal na malý příběh z přerovského Sokola. Jejich starší bratr Karel při jednom zápase prosil mladšího Jana, aby se od něho nechal položit na lopatky. Nabízel za to korunu. Mělo to být kvůli děvčeti, které to mělo sledovat odněkud z galerie. Jeník Karlovi však radost zkazil a položil ho na lopatky sám. Tato příhoda z naší staré přerovské sokolovny názorně vykresluje Gayerův charakter.

Hrdinství Jana Gayera, završené v červnu 1918 v boji u Lipjag, je srovnatelné s osudem jiného Přerovana a sokola Slavomíra Kratochvila. Oba se v rozhodné chvíli postavili, byť za odlišných okolností, proti státní moci, která potlačovala jakékoliv volání po plné svébytnosti českého obyvatelstva v tehdejším Císařství a království rakousko - uherském. Obětovali přitom svůj život. Máme být na koho hrdi.

Fota z popisované vzpomínkové akce najdete v galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama