Červen 2015

Prázdninové cvičení a stolní tenis

24. června 2015 v 15:13 | Helena Sedláčková, Peter Suja |  Organizační

oživí přerovskou sokolovnu
Soutěž Rope skipping v přerovské sokolovně

23. června 2015 v 12:08 | Pavel Zimek |  Z činnosti

13. června 2015

Zdravím Vás přátelé,
s radostí Vám oznamuji, že nové video ze sokolského prostředí, tentokrát z prvé veřejné soutěže Rope skipping, konané dne 13. června 2015, je na světě. Najdete je na internetové adrese https://youtu.be/752dnZadZnc
Příjemnou zábavu Vám přeje autor videa Pavel Zimek.

Jana Gayera ovlivnila sokolská výchova

22. června 2015 v 11:37 | Jaroslav Skopal |  Historie

Přerovští sokolové si připomenuli legionáře Jana Gayera

Před 130 lety (19. června 1885) se v Přerově narodil Jan Gayer, který se proslavil jako velitel 4. střeleckého pluku Prokopa Holého Čs. légií v bojích při obraně pozic légií na Sibiřské magistrále. Zemřel 7. června 1918 na následky vážného zranění utrpěného 4. června 1918 v bitvě u Lipjag nedaleko Samary, v níž velel do útoku proti bolševickým jednotkám.
Hlavním iniciátorem pietní vzpomínky na tuto významnou přerovskou osobnost bylo Muzeum Komenského v Přerově, které na 18. června 2015 připravilo setkání představitelů místních spolků u Gayerovy pamětní desky pod městskými hradbami nedaleko jeho rodného domu. Odtud je to několik desítek metrů k místu, kde stávala historicky první stavba přerovské sokolovny. Do ní Jan Gayer chodil jako mladý příslušník Sokola Přerov cvičit.
Po vzpomínkovém setkání u pamětní desky odpochodovali krojovaní legionáři a sokolové se svými historickými prapory, následovaní členy klubu vojenské historie a dalšími hosty, za živě hraného pochodu dechovým sextetem Kornet z Lipníka nad Bečvou na blízké Horní náměstí. Tam se na přerovském zámku mj. zúčastnili vernisáže výstavky věnované životu Jana Gayera. Celý program absolvoval i náměstek přerovského primátora pan Pavel Košutek. Za organizaci vzpomínky si zaslouží poděkování pan Petr Sehnálek z Muzea Komenského v Přerově.
Členstvo současného Sokola v Přerově začíná Gayerovu sokolskou stopu znovu dohledávat v historických dokumentech. Víme, že jako chlapec a středoškolský student chodil pravidelně cvičit. Vedl ho k tomu jeho tatínek Jan Gayer, který stál u založení Sokola Přerov v roce 1871. Tato skutečnost je nejčastěji vzpomínána v různých článcích sokolských činovníků o historii Sokola Přerov. Opakovaně to připomínal např. starosta Sokola Přerov Sylvestr Pleva v době svého starostování v třicátých letech minulého století.
Podle Vlastimila Dorazila, autora knížky o Janu Gayerovi z roku 1933, sokolská výchova naučila mladého Gayera milovat sílu a krásu, být prostým, tvrdým, upřímným a demokratickým. Výsledkem byla jeho uvědomělá kázeň.
Janův mladší bratr Vladimír, podle Dorazila, jednou vzpomínal na malý příběh z přerovského Sokola. Jejich starší bratr Karel při jednom zápase prosil mladšího Jana, aby se od něho nechal položit na lopatky. Nabízel za to korunu. Mělo to být kvůli děvčeti, které to mělo sledovat odněkud z galerie. Jeník Karlovi však radost zkazil a položil ho na lopatky sám. Tato příhoda z naší staré přerovské sokolovny názorně vykresluje Gayerův charakter.

Hrdinství Jana Gayera, završené v červnu 1918 v boji u Lipjag, je srovnatelné s osudem jiného Přerovana a sokola Slavomíra Kratochvila. Oba se v rozhodné chvíli postavili, byť za odlišných okolností, proti státní moci, která potlačovala jakékoliv volání po plné svébytnosti českého obyvatelstva v tehdejším Císařství a království rakousko - uherském. Obětovali přitom svůj život. Máme být na koho hrdi.

Fota z popisované vzpomínkové akce najdete v galerii

Sokolská lehká atletika

18. června 2015 v 8:43 | Alois Košťálek |  Z činnosti

Převzato z Kokorských novinSokol Veselíčko slaví

17. června 2015 v 14:09 | Tomáš Nádborník |  Organizační
Tělocvičná jednota Sokol Veselíčko
pořádá v sobotu 27.6. ve sportovním areálu Sokolská zahrada
při příležitosti 95 let od založení jednoty v obci
SPORTOVNĚ ZÁBAVNÍ ODPOLEDNE
pro celou rodinu
Program:
14:00 - 17:00
- Veřejné cvičení: ukázky činnosti oddílu všestrannosti
- Fittesty: zjistěte, kdo je ve vaší rodině nejlepší sportovec
- Lukostřelba
- Exhibiční utkání fotbalového oddílu FC Veslo
- Vystoupení mažoretek
18:00
Tomáš Klus Revival show
živá hudba, písničky známeho písničkáře v netradičním provedení
20:00
diskotéka DJ Dale
Bohaté občerstvení přímo v areálu.
Přijďte s námi aktivně oslavit naše výročí. Sportovní oblečení výhodou.

Obec Veselíčko - partner akce

Vzpomeneme na hrdinu Jana Gayera

15. června 2015 v 11:26 | Jaroslav Skopal |  Organizační

Pozvánka na výstavu a pietní a vzpomínkové akty

Před 130 lety (19. června 1885) se v Přerově narodil Jan Gayer, který se proslavil jako velitel 4. střeleckého pluku Prokopa Holého Čs. légií v bojích při obraně pozic légií na Sibiřské magistrále. Zemřel 7. června 1918 na následky vážného zranění v bitvě u Lipjag nedaleko Samary, v níž velel do útoku proti bolševickým jednotkám.
Jeho sokolskou stopu znovu dohledáváme v historických dokumentech. Jako chlapec a středoškolský student chodil cvičit do přerovského Sokola. Jeho tatínek Jan Gayer byl u založení Sokola Přerov v roce 1871. Tato skutečnost je nejčastěji vzpomínána v článcích sokolských činovníků o historii Sokola Přerov.
Jeho hrdinství je srovnatelné s osudem Slavomíra Kratochvila. Oba se v rozhodné chvíli postavili, byť za odlišných okolností, proti státní moci, která potlačovala jakékoliv volání po plné svébytnosti českého obyvatelstva v tehdejším Císařství a království rakousko - uherském.

Blíže se dočtete o Janu Gayerovi:


Gayer Jan
moje legie_4pl_Gayer Jan Gayer se narodil 19. 6. 1885 v Přerově, který byl i jeho domovskou obcí. Jeho otec Jan Gayer byl ředitelem městských úřadů. Vystudoval 4 roky gymnázia v Přerově a pak hospodářskou školu tamtéž.
karelvasatko.cz/zivotopisy-legionaru/ruske-legie-/gayer-jan

Naše župa měla zastoupení na Sokolském Brnu 2015

11. června 2015 v 22:53 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Sokolské Brno z pohledu diváka

V neděli 7. června se konala jedna z největších sokolských republikových akcí Sokolské Brno 2015. Je tedy čas na její hodnocení a pro mě i na porovnání, protože před šesti lety jsem na této přehlídce hromadných skladeb také cvičil. Tenkrát cvičenci i diváci byli, lidově řečeno, skoro ztraceni ve velkém moderním vysokoškolském sportovním areálu. Letos na stadionu Sokola Brno I v Kounicově ulici bylo nás účastníků, alespoň v hledišti až moc. Část si našla místo k sezení na betonové tribuně a z nich téměř všichni si stěžovali si na otlačené zadky. Ostatní museli vzít zavděk sezení na trávníku s dalšími nevýhodami, nebo stání. Co však bylo stejné se Sokolským Brnem před šesti lety bylo občerstvení. Také letos, kdo si chtěl dát něco k pití, musel oželet shlédnutí alespoň jedné skladby, než si vystál frontu na pivo nebo limonádu. Mimochodem obojí bylo velice dobré. Stejná jako před šesti lety byla i letos propagace Sokolského Brna. Nikde v Brně jsme neviděli žádný plakát, a také nikdo z mých kolegů si nevzpomínal, že by ve sdělovacích prostředcích něco zaznamenal o konání této vrcholné sokolské akce. Přitom o akcích s daleko menším počtem účastníků se nejen v novinách píše, ale natáčí je také televize. Opět jsem proto musel dát za pravdu současnému primátorovi Přerova Vladimíru Puchalskému, který mi asi před dvěma nebo třemi měsíci řekl, že Sokol nikdy neuměl a neumí dělat propagaci. Přes uvedené nedostatky však nebyl snad nikdo, kdo odjížděl z letošního sokolského Brna zklamaný. Jako vždy při podobné sokolské sešlosti bylo nejpůsobivější její slavnostní zahájení. Tentokrát o něco jiné než jsme zvyklí, protože v čele průvodu pochodoval nejen sokol se šavlí, ale také se šavlí i sokolka. Další novinkou bylo, že na závěr celého programu byla při spouštění státní vlajky poprvé na Sokolském Brnu hrána vlastenecká píseň Moravo, Moravo, což jistě potěšilo srdce snad každého moravského patriota. Zvláště také proto, že byla výborně aranžovaná a nahraná.
Potěšeni mohli být i diváci během programu. Skladby byly po sobotním "pilování" dobře provedené a těžko bylo proto vybírat, která byla lepší. Každý, s kým jsem hovořil, proto tipoval jinou. Mně se nejvíc líbila skladba žen se stuhami a muži se svými efektními přehozy. Chlapi se velice snažili možná i proto, že mezi nimi cvičila řada mladých žen.

Tolik z mého pohledu diváka, který přijel do Brna nejen za pěknou sokolskou podívanou, ale také povzbudit cvičence z naší Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy a ostatní. Cvičenci a cvičenky budou mít jistě postřehů víc. Napište je. Můžete využit i možnost komentáře na tomto blogu. Možná se některé dostanou až k pořadatelům, kteří na základě nich připraví pátý ročník Sokolského Brna ještě lepší než byl ten letošní.

Několik fotografií Jana Faita najdete v galerii.

Z atletické soutěže župy 31.5.2015

4. června 2015 v 16:49 | Jaroslav Skopal

Sluníčko vytáhlo sokolíky na tartan

Přes 140 závodníků od předškolních dětí po padesátníky přišlo o poslední květnové neděli na atletickou soutěž konanou na stadionu přerovského Spartaku, která završila letošní tzv. soutěž všestrannosti. Pořadatelem byla Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova. Spokojenost vládla i nad relativně dobrým zastoupením sokolských tělocvičných jednot župy, které soutěž obeslaly: Beňov, Hranice, Kokory, Lipník, Majetín, Přerov, Veselíčko a Vlkoš. Pěknou kulisu závodu vytvořilo slunečné počasí a povzbuzování přítomných rodinných příslušníků, bez kterých by zejména ti nejmenší nemohli vůbec dorazit.
Podle věku cvičenců se závodilo ve sprintech na 40, 50, 60 nebo 100 metrů, v hodu tenisovým nebo kriketovým míčkem či ve vrhu koulí, ve skoku dalekém z místa nebo s rozběhem a na závěr v běhu na 300, 600, 800 či 1500 metrů. Vedle rozhodčích z řad sokolů pomohla i objednaná obsluha elektronické časomíry. Odměnou těm nejlepším byly diplomy a medaile. Ostatním radost z pěkně prožitého dopoledne.
Závěrem děkuji členům předsednictva župy, cvičitelům domácí přerovské i dalších zúčastněných jednot za úspěšný průběh soutěže.
Jaroslav Skopal

Fotografie hlavně od br. Aloise Košťálka a ses. Yvety Hrbasové najdete v galerii