Pochod svobody se stává tradicí

19. dubna 2015 v 20:04 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Do Tršic a Zákřova

Před několika vyzvala Česká obec sokolská své župy a jednoty ke spolupráci s dalšími společenskými organizacemi a z nich zejména s Českým svazem bojovníků za svobodu. Na tuto výzvu reagovala T.J. Sokol Přerov a ve spolupráci s okresní organizací zmíněného svazu, Gymnáziem Jana Blahoslava a Střední pedagogickou školou v Přerově začala pořádat Pochody svobody do Tršic a Zákřova po stopách zde za 2. světové války ukrývané židovské rodiny Wolfových. Letos 15. dubna se konal již čtvrtý ročník tohoto pochodu. Měl však trochu netradiční program. Jako vždy jsme ho zahájili prohlídkou místního kostela. Obvykle následující návštěvu obecního muzea jsme však letos museli vynechat z důvodu jeho rekonstrukce.
Místo ní jsme poprvé navštívili tršický hřbitov a u společného hrobu obětí zákřovské tragédie jsme uctili památku zavražděných. Cestou zpět jsme se zastavili u pomníčku na návsi, který věnovali američtí studenti obětem holokaustu a lidem, kteří za války Židům pomáhali. Odtud vedla naše cesta na Zákřov k památníku tragédie, kdy v této vesnici bylo 18. dubna 1945 zatčeno 23 mužů a 20. dubna z nich 19 bestiálně zavražděno. Z nich i tři chlapci patnácti a šestnáctiletí. Poslední naší zastávkou po stopách rodiny Wolfových byl pomník na místě jejich lesního úkrytu v lese Bělá, rovněž věnovaný americkými studenty. Zde se Wolfovi za války ukrývali ve dnech kdy úkryt v domech odvážných a obětavých obyvatel Tršic a Zákřova nebyl ani trochu bezpečný.

O významu Tršic a Zákřova v dějinách holocaustu svědčí, že již několik let navštěvují tyto hanácké vesnice studenti ze Spojených států amerických. Letos shodou okolností přijeli do Tršic ve stejný den, kdy se uskutečnil náš Pochod svobody.
Další fota Miroslava Rozkošného naleznete v galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama