K soutěži všestrannosti 18. dubna 2015 v Přerově

21. dubna 2015 v 22:57 | Miroslav Rozkošný

Sokoli Středomoravské župy - Kratochvílovy soutěžili

Přerovská sokolovna ožila v sobotu 18. dubna velkým počtem návštěvníků, ale především mládím a pohybem. Konala se zde soutěž sokolské všestrannosti v gymnastice a šplhu. Odpoledne pak její program pokračoval v plaveckých závodech na krytém bazénu.
Podle nejstaršího člena sboru rozhodčích br. Bohumila Domanského se podobné soutěže konaly už před zrušením České obce sokolské v padesátých létech a nazývaly se Obecné závody. Patřilo k nim cvičení na nářadí, šplh a lehká atletika. Po obnově ČOS byla z programu těchto soutěží vyjmuta lehká atletika a stala se náplní samostatného programu soutěže. Později se atletika vrátila, a do soutěže všestrannosti bylo zařazeno plavání. "Také jsem se Obecných závody jako dorostenec několikrát zúčastnil," vzpomněl Domanský."
Ještě před pár lety dosahoval počet účastníků župní soutěže všestrannosti až šedesáti a více dětí, dorostenců a dospělých. Letošního nižšího počtu účastníků si všimla jedna z hlavních pořadatelek soutěže všestrannosti župní náčelnice ses. Milada Havlíčková, a proto na závěr řekla: "Závodníků je sice méně, ale i tak je třeba pochválit cvičitele v jednotách, kteří nám závodníky na soutěže připravují." Problémem je také nízký počet zúčastněných jednot. Letos to byly z celé župy pouze tři, které se gymnastice nejvíc věnují - Přerov, Lipník a Hranice. V plavecké části přibyl ještě Sokol Brodek.
Sobotních soutěží ve cvičení na nářadí se zúčastnilo 39 soutěžících a spolu s jejich doprovodem a rozhodčími zaplnilo přerovskou sokolovnu nejméně dvojnásobný počet účastníků. Na letošních župních závodech všestrannosti bylo nejvíc sokolíků z těch nejmladších věkových kategorii. S postupujícím věkem však zájem o cvičení v sokolské všestrannosti klesá. Proto je třeba na letošních přeborech Sokolské župy Středomoravské - Kratochvílovy pochválit účast alespoň několika jednotlivců v kategorii dorostenců a dospělých.
Miroslav Rozkošný

Další fota Dity Šmerdové najdete v galerii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama