Rozhovor s cvičitelkou sestrou Zorou Horákovou

21. března 2015 v 18:33 | Zora Horáková, Eva Hanečková |  Z činnosti
Jako malá chtěla být letuškou, řízkem se jí nezavděčíte a její srdeční záležitostí je cvičení rodičů s dětmi, zároveň je to nová tvář v hodinách kondičního cvičení pro ženy. Sestra Z. H., která mi připomněla, jak málo se známe v Sokole mezi sebou. Není to škoda? A jak vznikl nápad napsat rozhovor? Slovo dalo slovo při zametání podlahy po dětských šibřinkách.Popiš Tvůj první kontakt s tělovýchovou a se Sokolem
Můj první kontakt s T. J. SOKOL Přerov je podrobně popsán na blogu. Nechci se opakovat, takže to stručně shrnu. Bylo to v roce 1993 při nácviku sletové skladby s kužely na XII. Všesokolský slet. Při nácviku skladby Výlet s aerobikem na XIV. Všesokolský slet jsem, ani nevím jak, najednou vedla nácvik. A byla jsem lapena coby cvičitelka. V tom roce jsem zůstala na výpomoc v oddíle rodičů s dětmi. O dva roky později jsem složila zkoušky cvičitele III. třídy. Několik let se nic nedělo a potom přišla krize v oddíle aerobiku. Jednou týdně jsem vedla hodinu. A protože nerada dělám věci jen tak napůl, s kamarádkou jsme se vrhly do získání licence na cvičitelku aerobiku. V T. J. SOKOL Přerov je zoufalý nedostatek cvičitelů všestrannosti. Proto se od loňského září střídám s Olgou Fárkovou a Evou Hanečkovou v hodině starších žen.
Mou srdeční záležitostí zůstává oddíl rodičů s dětmi. Hodina je živá a i když mám cvičební jednotku nachystanou, v reálu je jiná než na papíru. A roli nehrají jen děti, kvůli kterým se scházíme. Rodiče dokáží velmi překvapit. Většinou příjemně.

Co Tě jako cvičitelku nejvíc překvapilo?
Že někdo přijde na mou hodinu (smích). Ne vážně - v rodičích s dětmi mě překvapí rodič, který je stínem svého dítěte a nechá ho dělat, co si zamane. Dítě se neúčastní společných her, nezapojí se do jediné řízené aktivity. Ve své podstatě to není cvičení rodiče s dítětem, ale cvičení dítěte rodičem.
Převládají ovšem příjemná překvapení. Když rodiče spontánně vymyslí pokračování hry, nebo přijdou s novou honičkou, provedou cvičební prvek jinak. Dětem se líbí, když reaguji na jejich podněty. Někteří caparti mají ve cvičení starší sourozence. Ti mají znalosti ze školky, a když se nebojí předvést třeba taneček je to fajn. Potom se ho naučíme všichni.
V hodinách dospělých mě překvapuje vitalita cvičenek ve cvičení starších žen. Není to tak dávno, co mě poprvé v životě zaskočila bolest v bederní oblasti. Uvědomila jsem si zdravotní limity žen, které chodí na mé hodiny. Někdy si tak přemýšlím, jak na tom budu pohybově v jejich věku. Touto cestou se jim chci omluvit za koncipování cvičební jednotky. Není vždy postavená jen pro ženy seniorky. Na druhou stranu tuto hodinu navštěvují i mladší ženy, které se chtějí protáhnout víc. Zastávám názor, že na značce si každý cvičenec může odpočinout nebo cvik ošidit podle svého momentálního fyzického stavu.

Čím jsi chtěla být jako dítě?
Jednoznačná odpověď - letuškou. Ale to byl sen. Bylo tu druhé povolání. Vyrůstala jsem v rodině účetních. Někdy se stalo, že jsem musela být s mámou v práci. Dodnes vzpomínám na výbornou omalovánku - pokladní doklad. Tolik volných čtverečků!!! Jednou za rok se u nás doma objevila paní, která milovala bramboráky. Dnes už vím, že paní byla kontrolorka z ministerstva financí. Seděla jsem a poslouchala. Nerozuměla jsem diskusím, které vedli s tátou, ale věděla jsem, že chci být aktérem takovýchto debat. O souvztažnostech, o zákonech, o možnostech financování atd. Svět účtů a tabulek mi učaroval. Po maturitě na Střední ekonomické škole jsem vystudovala Ekonomickou fakultu VŠB TU Ostrava. Pracuji ve školské příspěvkové organizaci. Ze srandy říkám, že jsem 3 v 1 - účetní, ekonom a hospodář v jedné osobě. Považuji za dar chodit do práce, která mě baví.

Jsi na sladké nebo na maso?
Ráda peču. Pro své blízké upeču dorty, zákusky, řezy, rolády, cukroví na Vánoce. Ve vrcholně vypjatých obdobích nepohrdnu ani čokoládou. Ano, jsem na sladké.
S masem je to jinak. Dlouholetým sledováním sebe sama jsem došla k závěru, že nemám ráda biftek. Teď se omlouvám všem mužům, ale opravdu nechápu pointu. A když mě pozvete na slavnostní oběd, kde budete podávat řízky, tak ten pro mě vám určitě zůstane.
Co nejraději čteš a posloucháš? .
Nemám vyloženě žánr, kterému dávám přednost před ostatními. Pár autorů mě neoslovilo, a nečtu knihy z oblasti science fiction.
Hudbu poslouchám podle nálady. Nepustím si hip hop a rep.

Jsi ranní ptáče nebo sova?
Patřím ke skřivanům s pomalým startem. Nevydržím ráno dlouho spát, ale nejsem typ, co vyskočí z postele a lítá hned od rána. Budík mi zvoní 20 min před vstáváním. Probouzím se velmi, velmi pomalu. Sama sobě jsem si naordinovala večerku v jedenáct. Většinou ji nedodržím.

Při čem si nejvíce odpočineš?
Rozdělme si čas na čas strávený v práci a volný čas. Když připustíme, že volný čas bude čas, kdy se budeme věnovat odpočinku, potom ho můžeme definovat jako dodu, kdy konáme činnosti podle své vůle takovou intenzitou, abychom si odpočinuli, bez záměru produktivity ve prospěch společnosti. Z toho plyne, že si odpočinu u všech činností, při kterých prudce nestoupá HDP státu.
Teď vážně: turistika, lyže, kolečkové brusle, plavání, pokecání s kamarádkami, ruční práce, návštěva divadla, koncertu.

Co bys popřála T. J. SOKOL Přerov?
Co nejvíce stále se vracejících cvičenců a k nim dobrou partu cvičitelů. A abychom všichni, kterým záleží na budoucí existenci celého sokolského hnutí, dokázali původní myšlenky zasadit do dnešní doby. Sokol není pouze cvičení a sportovní činnost. Ale také snaha o vzdělání a duševní rozvoj. To je ovšem téma k jiné debatě.
Zakončeme tento rozhovor optimisticky. Jaro klepe na dveře, tak ho pusťme k sobě domů a do životů. Přeji nám všem, aby jarní vánek přivál nové začátky, a odfoukl starosti.

Se Zorou Horákovou si povídala Eva Hanečková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama