Co plánuje vzdělavatelský odbor ČOS

24. listopadu 2014 v 15:16 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Z podzimního zasedání vzdělavatelů žup ČOS: Toky peněz se výrazně omezily

Smutné, velmi smutné zprávy, ale i pozitivní zkušenosti a návrhy zazněly na pravidelném zasedání vzdělavatelů žup, které se konalo 22. listopadu v Tyršově domě v Praze. Už v úvodu vzpoměl vzdělavatel ČOS br. doc. Mička zprávu nejsmutnější. Před čtrnácti dny náhle zemřel na srdeční onemocnění br. Drahoňovský, který ve funkci zástupce vzdělavatele nahradil Bohuslava Bubníka. Sedmatřicetiletý Drahoňovský za krátkou dobu výkonu své funkce udělal pro ČOS velký kus užitečné práce. V místě svého bydliště také získal řadu mladých lidí pro sokolskou myšlenku. Bohužel další jeho aktivity a kontakty zůstaly v počítači a jen těžko se na ně bude navazovat. Také funkce Drahoňovského zůstala dosud neobsazena. Navíc ČOS má stále problémy s vystupováním Bohuslava Bubníka a jeho přátel na veřejnosti. "Jsme pozváni na nějakou společenskou akci a než tam přijdeme, už tam stojí Bubník v kroji s dalšími a prezentují se jako ti praví sokolové. Zabránit tomu lze jen těžko," řekl Mička.
Další smutnou zprávou je také skutečnost, že finanční rozpočet ČOS bude pro příští rok o deset milionů chudší. "Toky peněz se výrazně omezily", jak řekl Mička. Konkrétně vzdělavatelský odbor bude mít rozpočet o 200 tis. korun menší. Odbory, které jsou výrazněji dotovány, však budou kráceny řádově o miliony, což se týká také dotace pro župy. Ale ani současné krácení nemusí být poslední. V důsledku zhoršeného financování padl v ČOS návrh na zvýšení členského příspěvku pro dospělé a výdělečné činné na minimálně 500 Kč. "Pokud bude přijat, bude to mít nepříznivý ohlas v sokolské veřejnosti," přiznal také Mička.
Z pozitivních zpráv, které na zasedání zazněly, je třeba vyzvednout, že přibyly další sokolské folklorní soubory a jejich festival v Bzenci byl zdařilý. Stejně i festival pěveckých souborů. Bratr Gondík také připomněl, že v příštím roce se bude v rámci oslav devadesátého výročí otevření Tyršova domu konat poslední představení sokolské Prodané nevěsty.
Z nových akcí, které ČOS připravuje, bude v únoru vyhlášena soutěž na téma Naše sokolovna ve které děti mohou psát o minulosti a současnosti sokolovny jejich mateřské jednoty. Text mohou doplnit fotografiemi a obrázky. Poměrně dlouho účastníci zasedání diskutovali o průběhu Pamatného dne sokolstva jak proběhl v Praze, v jednotlivých župách a jednotách. Výrazně vzestupnou úroveň má tato pietní vzpomínka hlavně v Praze. Letos se jí zúčastnili zástupci našich nejvyšších zákonodárných sborů, slovenský velvyslanec, zástupci četných organizací a k lesku celé slavnosti přispěla hlavně hradní stráž. "Přišlo třicet lidí, kteří chtěli klást květiny a hlásil se takový počet řečníků, že příště si už můžeme vybírat," řekl historik br. plk. PhDr. Michal Burian. Zdůraznil také, že podobnými akcemi, jako je Památný sokolský den by se měl Sokol vymanit ze sportovních a tělovýchovných org anizací a ukázat, že je něco víc. O průběhu konání Památného sokolského dne mají župy a jednoty podat zprávu pro časopis Sokol. Jako velmi perspektivní se v současné době jeví spolupráce ČOS s hradní stráží, která cvičí slavnostní pochod sokolské jednotky při státních oslavách.
S návrhy, které vyvolaly mezi účastníky velký zájem a širokou diskuzi, vystoupila na zasedání nová, mladá pracovnice ČOS ses. Mgr. Kateřina Wágnerová. Navrhla vyhlášení Dne otevřených dveří sokolských jednot ČOS, které by na počátku září měly pomoci získat nové cvičence. Dalším jejím návrhem byla Noc sokoloven. Oba návrhy musí ještě projednat předsednictvo ČOS. Naopak předsednictvo již schválilo vyhlášení roku 2015 jako Rok sokolské architektury.
Podzimní zasedání vzdělavatelů bylo po obědě zakončeno přednáškou ses. Jariny Žitné na téma Antická kultura a Sokol - odkaz starověkého Říma v díle dr. M. Tyrše, které se zúčastnila většina přítomnch vzdělavatelů a také jednotlivci z řad veřejnosti.
Miroslav Rozkošný, zástupce vzdělavatele župy a vzdělavatel T. J. Sokol Přerov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama