Bratr Oldřich Bilík devadesátiletý

27. listopadu 2014 v 17:46 | Jaroslav Skopal |  Historie

Na uplynulá léta si zavzpomínal v kruhu Věrné gardy Sokola Přerov

Školení cvičitelů v Tyršově domě, 1947. Oldřich Bilík sedící na židli zcela vpravo
Bratra Oldřicha Bilíka jsem poznal až v době po zrušení Sokola, ke kterému došlo po roce 1948. Setkávali jsme se ve cvičení mužů v odboru základní a rekreační tělesné výchovy v přerovské sokolovně, kterou tehdy užíval a spravoval Spartak. Bylo na něm hned patrné, že má za sebou sokolské cvičitelské školy. Byl všestranný nejen gymnasticky, ale i lyžařsky. Uplatňoval se i jako cvičitel lyžování mládeže.
V roce 1990, když se obnovovala činnost přerovského Sokola, stal se členem jeho nově zvoleného výboru. Pak jsme už společně cvičili i v družstvu mužů. Jako cvičitel se uplatňoval všude tam, kde někdo chyběl. Pomáhal i s nácvikem sletových skladeb. Patři mezi obětavé členy Sokola Přerov, kteří v případě potřeby nastoupili jako brigádníci všude v areálu sokolovny, kde to vyžadovala situace. Ve svém seniorském věku byl a je dosud aktivní. Cvičil na všech sletech počínaje rokem 1938 (tehdy jako starší žák) až o poslední v roce 2012. Stále jezdí na kole a v létě plave v přírodní vodě, v zimě jednou týdně v přerovském bazénu. Kdysi v jakési souvislosti ho někdo označil za "železného dědka", což souvisí i s jeho triatlonovou schopností.
Oslavu jeho devadesátin v kruhu Věrné gardy inicioval bratr Bohumil Domanský (83). Stalo se tak po jejím pravidelném měsíčním setkání 26. listopadu 2014 odpoledne v přerovské sokolovně. Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova mu při této příležitosti předala oficiální poděkování za jeho celoživotní práci pro Sokol s několika výřezy fotografií s Oldou ve sletovém úboru chlapáků a knihu o Rudolfu Lukaštíkovi a jeho synech. Olda se dobře znal s MUDr. Rostislavem Lukaštíkem ze Zlína. Pamatoval si některá setkání s nim, což jsem zjistill při hledání informací o široké rodině Lukaštíkových.
Věřím, bratra Oldřicha Bilíka budeme i nadále vídat při sokolských aktivitách a na valných hromadách, které dosud rád navštěvoval.
Další obrázky jsou uvedeny v záložce Galerie vpravo
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama