Vzpomínky na Jiřího Skopala

21. října 2014 v 23:20 | Jaroslav Skopal, Miroslav Rozkošný |  Historie

K úmrtí člena Sokola Přerov ing. Jiřího Skopala

Bratr ing. Jiří Skopal zemřel po těžké nemoci 15. října 2014 ve věku 74 let. Smuteční rozloučení se konalo v obřadní síni přerovského hřbitova 21. října za velké účasti rodiny a veřejnosti, v níž byli početně zastoupeni členové přerovského Sokola. Mnozí si ho pamatují jako člena přípravného výboru pro obnovu Tělocvičné jednoty Sokol Přerov ze začátku roku 1990 a z poslední doby jej znali jako obětavého člena vzdělavatelského sboru a předsedu odboru Věrné gardy Sokola Přerov.
Jirka, jak jsme ho v sokolském kruhu běžně oslovovali, pocházel ze sokolské rodiny. Byl vnukem slavného přerovského sokola Františka Skopala. Ten měl velkou zásluhu na postavení nové přerovské sokolovny. Na začátku války se z něho stala vedoucí osobnost sokolského protinacistického odboje v Přerově. Zatčen byl 28.5.1940, pak tvrdě vyslýchán, odsouzen a popraven 12.3.1943 ve Vratislavi. Z těchto důvodů jsem si Jirku pozval i na křest knihy o osudech Rudolfa Lukaštíka v prosinci 2013. Obávám se, že s Jirkovým úmrtím ztrácíme poslední osobu, která o Františku Skopalovi dokázala poskytnout celou řadu cenných informací.
S Jirkou jsem se setkával již jako "žák" v prostředí tzv. nedělní školy pro příslušníky Českobratrské církve evangelické v Přerově. Chodili jsme po válce oba do Sokola, i když každý do jiného oddělení. Po zrušení Sokola v období po roce 1948 jsme se moc nevídali. Pátral jsem po nějakých zápiscích dokládajících naši společnou účast na cvičeních v odboru základní a rekreační tělesné výchovy v přerovském Spartaku. Našel jsem několik záznamů z našeho jarního plnění disciplín tehdejšího odznaku zdatnosti. V červnu 1982 mu šplh na tyči s přírazem trval asi 5 s, granátem hodil 27 m, 3 km zaběhl za 12:51, 100 m uplaval za 2 min.
Zasloužil se o obnovu Sokola v Přerově po listopadu 1989, které vyvrcholilo ustavující členskou schůzí dne 7. března 1990. Byl aktivním cvičencem, turistou i účastníkem sokolských kulturních akcí. Při červencovém výměnném zájezdu Sokola Přerov v roce 1995 do Dánska se Jirka přihlásil k účasti se svou maminkou. Bydleli jsme v rodinách na venkově v okolí Esbjergu, kde velká část dánských hostitelů pracovala v zemědělství. Zde jsem pozoroval, jak si Jirka Skopal se zájmem a odborným zaujetím porovnává své odborné poznatky a zkušenosti z živočišné výroby s tím, co viděl na vlastní oči na dánském venkově. Vedl odborné debaty se SÆrenem SÆrensenem, který se jako činovník věnoval organizaci regionální házené a souběžně se živil hospodařením na své zemědělské půdě a chovem prasat s vysokým podílem mechanizace.
V roce 2004 jsme se oba nezávisle přihlásili na turistický zájezd do Švýcarska. Odjíždělo se z Prahy a najednou jsme zjistili, že máme společnou cestu. Vzali jsme si sedadla vedle sebe a mnohdy pak spolu procházeli i turistické trasy. Jirka byl společenský a dokázal se bavit prakticky s každým. Proto mu cesty tohoto typu nedělaly problém.
Jaroslav Skopal

Jirku jsem poznal ještě dřív než v přerovském Sokole. Bylo to někdy v polovině sedmdesátých let. Pracoval jsem jako agronom Jednotného zemědělského družstva (JZD) Kokory a Jirka ve funkci hlavního zootechnika sousedního JZD Rokytnice. Po čtyřech létech, kdy jsem nastoupil do JZD Horní Moštěnice jako zootechnik, jsme se stali také profesními kolegy. Mezi zootechniky jsem poznal několik lidí, kteří na mě působili jako lidé úplně z jiného oboru. Nad ně svým noblesním vystupováním a vyjadřováním ještě víc vynikal právě zemřelý bratr Jirka Skopal. Spíš mně připomínal středoškolského profesora, a tím se také v závěru své profesní kariéry stal. S Jirkou jsme měli nejméně tři společné zájmy. Tím prvním byly koně. Já jsem s koňmi vyrůstal od dětství a Jirka byl parkurový jezdec. Rádi jsme se proto setkávali na skokových závodech, které pořádala zemědělská škola v Přerově. Dalším naším společným koníčkem bylo zahrádkaření. Byl jsem svědkem doby, kdy Jirka při zhoršení svého zdravotního stavu se snažil práce na zahrádce zanechat a při jeho zlepšení, opět na zahrádce pracoval, než se definitivně musel zahrádky vzdát.
Podobně tomu bylo i v Sokole. V určitých obdobích, kdy při léčení se Jirkovi stav alespoň trochu zlepšil, snažil se přerovskému Sokolu pomoci jak jen mohl. Zpravidla to bylo při nácviku a vystoupení sletových skladeb. Měl jsem tak možnost s Jirkou několikrát cvičit a obdivovat se mu, co při svém zdravotním stavu dokázal. Byl nejlepším cvičencem z nás mužů Věrné gardy. Vloni, když Věrná garda hledala svého nového vedoucího, Jirka se na tuto funkci nechal přesvědčit a výkon jeho činnosti nebyl vůbec formální. Naopak, snažil se připravit na schůzky Věrné gardy program, který by nikdo z nás nezajistil, a ten také uváděl.
S Jirkou Skopalem jsem hovořil naposled před pár týdny, kdy mě pozval domů, aby mi předal klíč od své sokolské skříňky, kterou, jak si myslel, už nikdy potřebovat nebude. Jistě to bylo pro něho těžké, ale přesto nesmutnil. Bylo by to pod jeho noblesu. Raději přitom s humorem se mnou vzpomínal na společné známé především ze zemědělského prostředí. Rád jsem mu přitom alespoň trochu zpříjemnil několik desítek minut z těžkého konce jeho života. Jen jedna věc mně přitom mrzí. Jirka byl návštěvníkem koncertů a ještě před rokem jsme spolu seděli v sále Městského domu v Přerově při tradičním říjnovém koncertu Moravské filharmonie. Ještě víc však miloval divadlo. Jen těžko se s ním může někdo z Přerova měřit v počtu navštívených představení v olomouckém divadle během jednoho roku, a při jeho zdravotním stavu už vůbec ne. Bohužel se mi však nepodařilo, zajistit nemocnému Jirkovi DVD představení sokolské verze známé opery Prodaná nevěsta, jak jsem mu při své poslední návštěvě slíbil, a kterou chtěl tak moc vidět. Bohužel už jsem to nestihl. Život rychle ubíhá. Alespoň lidem, kteří mají tolik zájmu jako zesnulý br. ing. Jiří Skopal. Tolik toho Jirka ještě mohl vykonat pro rodinu, své přátele a známé. Bohužel smrt byla rychlejší.
Miroslav Rozkošný

V galerii najdete složku s několika archivními obrázky s Jiřím Skopalem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama