Pieta i aktivní pohyb v Hranicích

4. října 2014 v 21:26 | Miroslav Rozkošný

Hraničtí sokoli se představili veřejnosti

Tři v jednom, tak by se dal nazvat program, který v sobotu 4. října připravila Tělocvičná jednota Sokol Hranice pro širokou veřejnost. Především byl tento program součástí evropského projektu MOVE WEEK (Týden v pohybu), jehož hlavními koordinátory jsou v České republice Asociace sportu pro všechny a Česká obec sokolská. Cílem tohoto projektu je zapojit co nejvíce lidí do boje proti obezitě a úmrtím z důvodu nedostatku pohybu.
Do programu pořadatelé také zahrnuli pietní vzpomínku Památný den Sokola, kterou vyhlásila Česká obec sokolská jako připomínku na 8. říjen 1941, kdy gestapo pozatýkalo většinu župních činovníků Sokola a řada z nich se z koncentračních táborů domů již nikdy nevrátila. Třetí součástí programu u hranické sokolovny bylo slavnostní otevření nového sportovního areálu u sokolovny.
Během odpoledne se hraničtí pořadatelé představili veřejnosti jako dobří a nápadití pořadatelé. Nástup krojovaných sokolů v historických krojích a s prapory byl impozantní. Následné položení věnců a uložení prsti z památných míst 2. světové války, kterou z ruk nejmladších sokolíků přijal nestor hranických sokolů Pavel Vývoda, bylo až dojímavé. Nechyběly ani slavnostní zdravice, které přednesli zástupce krajského hejtmana Radovan Rašťák, ředitel Státního okresního archivu Jiří Lapáček za legionáře a hranická starostka Radka Ondriášová. Župní místostarosta a vzdělavatel br. Petr Douda přečetl zdravici starosty župy Středomoravské - Kratochvilovy br. Jaroslava Skopala a omluvil jeho neúčast. Po skončení úvodního programu přestřihla pásku u nového sportovního areálu starostka hranického Sokola ses. Vladimíra Kubešová. V následném programu se pak představily dvě cvičitelky Mix dance pro dospělé. Z chlapců pak v dalším programu zaujala zejména skupina nového sportovního odvětví opět pod anglickým názvem Break dance otac crew. Během programu si děti i dospělí vyzkoušeli co všechno právě otevřený sportovní areál nabízí. Se svoji ukázkou se zapojili i hraničtí šachisté. Vzorní a nápadití hraničtí pořadatelé připravili pro návštěvníky také výstavu z minulosti a současnosti Sokola v Hranicích.

To všechno si nenechala ujít ani desetičlenná, vesměs krojovaná skupina sokolů z Tělocvičné jednoty Sokol Přerov, která přijela podpořit své hranické kolegy. Škoda jen, že pořadatelé nedokázali přilákat na tuto akci více lidí z řad veřejnosti. Zatím to v české společnosti vypadá tak, že víc lidí přilákají různé akce, které propagují guláše a dobré pití, čehož mají snad všichni už beztak dost, než akce propagující pohyb a zdravý životní styl.
Bohatou fotodumentaci autora článku k této akci najdete v Galerii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama