Nad jedním přátelstvím

26. října 2014 v 15:41 | František Jemelka |  Historie

Nabízel se, neokázele, v hlavních sokolských činnostech

Vím, že se bude vzpomínat na nedávno zemřelého významného sokolského bratra ing. Jiřího Skopala. I já mám potřebu se vypovídat z nenadálého náhlého odchodu bratra Jiřího. Vždyť týden před jeho skonem jsem ho navštívil a dobře jsme si popovídali. A nic konkrétního mně nepoukazovalo na blízkost konce... A tak zůstávají "jen" vzpomínky, když donedávna to byla žitá současnost tří desítek let naší známosti, z níž vzniklo nedeklarované a nepatetické přátelství. To bylo založeno na oboustranném sokolství. A u bratra Jiřího ještě umocněné jeho širokým záběrem profesních i osobních zájmů. Prožívaných solidně a poctivě, čímž uměl obohatit, poučit, povzbudit, potěšit, pobavit každého a pomoci každému svému protějšku. Byl empatický, v žádném případě neklamal, nikdy nezklamal.
Nabízel se, neokázele, v hlavních sokolských činnostech - sletech i těch regionálních, spojených s turistickokulturními akcemi; se mnou poprvé v Podkrkonoší v Trutnově, poté v Brně, Liberci, Ostravě, Skalici a dalších, na sokolských výletech na Velký Blaník, Ještěd, Čantoryji, do Kutné Hory, Brandýsa nad Orlicí, Dubňan, Hodonína...Vzájemné pozdravy z cest, blahopřání ke svátkům, k životnímu jubileu, sokolské společenské akce, přátelské návštěvy atd. Takový široký záběr by se neuskutečňoval během desítek let s člověkem, který by neměl čím obohacovat, čím pobavit, potěšit, povzbudit I když třeba detaily jsou zasunuty, důležitý vjem zůstává - přátelství s dobrým člověkem, charakterním, seberozdávajícím, empatickým, znalý v různých oborech, přitom skromný, respektující úroveň druhých, mající pochopení a povzbuzení pro zdravotní problémy jiných. Asi nevyjmenuji všechny zájmy a znalosti, takže třeba - rodina, sokolství, pracovní nasazení v živočišné výrobě a později v zemědělském školství, hudba vážná, dechová, džezová, cimbálová, koně (i aktivní ježdění), cyklistika, motorismus aktivní i zájmový o Grand Prix, historie, výtvarné umění a s ním spojené návštěvy výstav, znalost moravských vín, zahrádka , pěší i zimní turistika, čili lyžování, i taková drobnost - český fousek a jistě i další.
Bohužel, více již mé obzory nerozšíří. I další mí přátelé musí uznat, že někoho nelze nahradit. Věřím, že to může potvrdit mnoho, většina, všichni sokolové a i ti z vnějšku. Budiž toto mé sdělení přijato jako pravdivé svědectví, vyplývající ne z povrchních zkušeností.
Bratře Jiří, nazdar tvé památce!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama