Srpen 2014

Z aktivit Věrné gardy

31. srpna 2014 v 17:08 | Marie Kolaříková, text i foto |  Z činnosti

Sokoli na Pustevnách


Členové Věrné gardy Tělocvičné jednoty Sokola Přerov nezaháleli ani o prázdninách. Také po oba prázdninové měsíce se pravidelně každou středu scházeli a jen místo svých dalších aktivit sokolovnu vyměnili za cesty zaměřené na poznávání památek v okolí a pobyt v přírodě, kam cestovali na kolách, autobusem nebo vlakem.
Jeden z jejich nejdelších prázdninových výletů zavedl jedenáctičlennou skupinu žen do Beskyd k soše Radegasta. Z nich zdatnější se pustily ještě dál a doputovaly až vrchol Radhoště ke kapličce a sousoší moravských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje.
Odměnou všem za jejich pěší túru bylo krásné počasí a pěkný výhled do dalekého kraje. Pěkný zážitek z výletu do Beskyd však sokolským turistkám poněkud zkazil pohled na vyhořelou chatu Libušín na Pustevnách, která byla považována za jedno z nejzdařilejších děl známého architekta Dušana Jurkoviče. Svoje prázdninové putování zakončily členky Věrné gardy v půvabném městečku Rožnov pod Radhoštěm.

Pozvánka na úklid s překvapením

21. srpna 2014 v 15:38 | Peter Suja |  Organizační

Sokol Přerov gruntuje


Reprezentovala přerovský Sokol na přeborech ČOS

19. srpna 2014 v 12:26 | Miroslav Rozkošný |  Historie

Odešla legenda přerovského plaveckého sportu


Plavkyně Eva Koplíková jako Sportovec Přerovska 2012 v kategorii MastersFoto převzato z Přerovského deníku
V úterý se v přerovské obřadní síni rozloučili příbuzní, známí a s nimi i sportovní přátelé s přerovskou plaveckou legendou paní Evou Koplíkovou. Zemřela 10. srpna ve věku nedožitých 87 let. Její sportovní kariéra svojí délkou jen těžko nalézá srovnání. Spolu se svojí sestrou Vlastou patřila mezi nejlepší přerovské plavkyně už v době 2. světové války. Jako dvanáctiletá se v roce 1939 zúčastňovala závodů a její sportovní plavecká kariéra skončila až v roce 2013. V roce 2012 se v italském Riccione mistrní světa ve své věkové kategorii. V následujícím roce 2013 se stala v Žilině mistryní Slovenska a v Jihlavě se stala dvojnásobnou mistryní České republiky v kategorii masters. Následujícího mistrovství Evropy se však ze zdravotních důvodů již zúčastnit nemohla. Za své sportovní výsledky získala Eva Koplíková v roce 2013 Cenu města Přerova - Medaili J. A. Komenského.
Její sportovní kariéra začínala v přerovském Sokole. Do zákazu jeho činnosti Eva Koplíková spolu se svojí sestrou Vlastou často vítězily na mistrovství republiky i přeborech Československé obce sokolské nebo se obě sestry umístňovaly na předních místech. Po zastavení činnosti Sokola německými okupanty v roce 1941 se i přes určité nebezpečí nabídl SK Přerov, aby přerovští plavci startovali pod jeho jménem. Sokolští plavci této nabídky využili a ve II. plavecké lize moravské dosahovali výborných výsledků. Mezi nimi i Eva Koplíková se v roce 1943 stala mistryní Moravy a Slezska na 50 m prsa. Po 2. svět. válce válce pokračovala její úspěšná sportovní kariéra především v plaveckém oddíle Spartaku Přerovské strojírny, kde později působila také jako rozhodčí a trenérka. Od roku 1962 začala učit plavání na dnes již neexistující plovárně Černá a za dvacet roků naučila plavat tisíc e Přerovanů. Mnozí z nich si pamatují paní Evu Koplíkovou také jako učitelku tance. Svému otci Janu Libigerovi dělala v tanečních hodinách partnerku už od svých šestnácti let. V dospělosti si udělala zkoušku ze společenského tance a chování. O šíři jejího zájmu svědčí, že za svůj nejmilejší sport pokládala sjezdové lyžování, se kterým se však musela v sedmdesáti letech ze zdravotních důvodů rozloučit.

Prázdninový aerobik a další aktivity

1. srpna 2014 v 18:13 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Prázdniny v přerovském Sokole a brzy po nich

V době prázdnin tradičně probíhá v přerovské sokolovně cvičení aerobiku. Je určeno nejen pro členky Sokola, které platí 20 Kč, ale také pro nečlenky - 50 Kč za hodinu. Cvičení vede Jitka Steiningerová a koná se vždy v pondělí od 18.30 do 19,30 hodin. Cvičitelka i cvičenky rády mezi sebou přivítají další zájemce. Každý pátek i v prázdniny cvičí také dorostenky a ženy se švihadly, které je ve světě známé pod anglickým názvem rope skipping.
O prázdninách jsou také aktivní a pravidelně se schází boxeři, tanečníci a členové oddílu kolové TJ Spartak. Během prázdnin si chodí do sokolovny zahrát kopanou a florbal muži z oddílu všestrannosti. Také oni rádi mezi sebou přivítají další zájemce i nečleny Sokola. Starší muži z tohoto oddílu dávají každé úterý od 18,45 hod. přednost méně náročnému plavání na Laguně a v případě nepříznivého počasí v krytém bazénu
Zahájení samotného cvičebního roku bude předcházet v sobotu 6. září brigáda v areálu sokolovny. Bude se nejen pracovat, ale brigáda se také stane společenskou událostí, při které nebudou chybět dobroty z udírny a možná i pivo. Společná práce by měla utužit náš sokolský kolektiv napříč všemi odbory a oddíly.
Cvičební rok bude letos zahájen v pondělí 8. září. Ve středu 10. září se sejdou na své poradě cvičitelé a projednájí plán činnosti na nastávající cvičební rok.
Jaký jsme sokolský kolektiv se ukáže 27. září, podle toho zda s přispěním veřejnosti dokážeme obsadit zájezd do pevnosti Josefov a k prohlídce památek na prusko - rakouskou válku z roku 1866. Program zájezdu obětavě připravuje velký příznivec nás přerovských sokolů, Jiří Jemelka z Přerova - Kozlovic.

Již dnes se zájemci informují v kanceláři sokolovny, kdy začne cvičební rok a zejména se ptají kolik rodičů a dětí je již přihlášeno do cvičení. Zřejmě proto, že cvičení v tomto oddíle bývá nejvíc obsazeno. Rodiče a děti, tak si proto pospěšte.
Obrázky Vojtěcha Podušela z letního aerobiku žen v přerovské sokolovně najdete v galerii (levá záložka)