Aktivní Věrná garda Sokola Přerov

15. května 2014 v 19:49 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Pestrý program na setkání Věrné gardy

Přišel host z Německa

Další obrázky z této akce Věrné gardy i z účasti sokolů na vernisáži v Přerově 6.5.2014 najdete v galerii v levé záložce
Zajímavý a pestrý program mělo květnové setkání Věrné gardy Tělocvičné jednoty Sokol Přerov ve středu 14. května. V jeho první části hovořil přerovský rodák Emil Baďura, syn dlouholetého a známého profesora Střední zemědělské technické školy v Přerově. Tématem jeho vyprávění byla práce v Českolovenském rozhlase v kritických dnech srpna 1968 a následná emigrace do Německa, kde dnes dodnes žije. "Nic jiného nám se ženou nezbylo," vysvětlil Baďura svůj důvod k emigraci. Poznal totiž, že v době začínající normalizace se kolem jeho osoby začíná stahovat kruh a zřejmě se nevyhne vězení. Navíc nadřízení v zaměstnání nutili jeho manželku ke vstupu do komunistické strany, což zásadně odmítala. V Německu se manželé Baˇdurovi a jejich dvě malé děti setkávali většinou s přátelskými lidmi, dokonce i s odsunutými sudetskými Němci. Byly však výjimky, které potvrzovaly známé rčení, že není Němec jako Němec. Po dlouholeté práci v mnichovské automobilce, žije Baďura na německé straně Šumavy, nedaleko českého Klenčí pod Čerchovem, aby byl blíže do České republiky a také rodnému Přerovu, který občas navštěvuje. Po přednášce a následující diskuzi se sokolští senioři živě zajímali o práci výboru tělocvičné jednoty, se kterou je seznámil vzdělavatel br. Rozkošný.
Druhá část setkání členů Věrné gardy byla slavnostní. Oslavencem bylo obětavý člen Sokola br. Bohumil Domanský, kterému ostatní přáli k udělení zlaté medaile ČOS. Bohoušek se skromností jemu vlastní, přijal blahopřání s vysvětlením, že medaile patří nejen jemu, ale všem sestrám a bratrům, kteří se spolu s ním na bohaté a pestré činnosti přerovského Sokola podílí. Nezapomněl přitom ani na svoji manželku. Další oslavenkyní byla ses. Marie Navrátilová, která spolu se svými kamarádkami ze Sokola se postarala o občerstvení účastníků. Díky jemu a harmonice br. Funka se odpolední zasedání Věrné gardy tentokrát protáhlo tentokrát až do večerních hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama