Sokolové o historii Přerova

2. dubna 2014 v 21:30 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Z březnového zasedání Věrné gardy

Členové Věrné gardy si vloni zvolili nové vedení, jako náhradu za bývalého dlouholetého vedoucího br. Bohumila Domanského. Vedoucím se stal br. Ing. Jiří Skopal a jeho zástupkyní ses. Eva Tšponová, o kterých už dnes můžeme říct, že se ve svých funkcích osvědčili. Zejména proto, že na pravidelná setkání členů VG připravují zajímavé přednášky. Po přednášce na psychologické a archeologické téma se na březnovém setkání VG (26.3.) hovořilo o zajímavostech z minulosti Přerova. A nejen hovořilo. Přednášející Mgr. Šárka Pajůrková - Krákorová měla připraveno řadu fotografií, kterými celý svůj výklad doprovázela. "Nikdo se přitom nebavil a všichni pozorně poslouchali," jak na závěr řekla jedna z účastnic.
Natolik Mgr. Pajůrková všechny zaujala svými fotografiemi a výkladem. V závěrečné diskuzi pak přítomní poukazovali hlavně na to, co ještě mělo být při přednášce na fotografiích prezentováno ze zaniklé minulosti města. Přednášející pak požádala přítomné o staré fotografie, které by mohli Muzeu Komenského nabídnout.
Stejně pozorně sestry a bratři z VG sledovali výklad hospodáře br. Petera Suje o práci výboru, i když někteří přitom dávali najevo svůj nesouhlas s jeho kritickým hodnocením finančního přínosu letošního plesu a dětských šibřinek. Úplně na závěr si členové VG vyslechli resp.připoměli přehled akcí, které naše jednota pořádá v měsících dubnu a květnu a kterých právě letos není málo - například výšlap do Tršic po stopách zde za války ukrývané židovské rodiny, výlet na záhlinické rybníky za čápy a zájezd do Příbora. A protože další setkání VG se koná až po květnových oslavách, pozval vzdělavatel br. Rozkošný všechny naše členy, zejména krojované, na pietní vzpomínku do Olomouce Lazců a oslavu Dne osvobození v Přerově. Zanedbatelný není také finanční přínos březnového setkání Věrné gardy. Dobrovolná sbírka zde vynesla téměř 500 Kč.
Další setkání členů Věrné gardy se koná o dva týdny dřív než obvykle, a to již 14. května, protože se termín setkání musí přizpůsobit přednášejícímu, který do Přerova přijede až z Německa. Tématem besedy budou události v Československém rozhlase v srpnu 1968 a život v emigraci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama