Hanácké Tršice znají v USA

29. dubna 2014 v 16:04 | Miroslav Rozkošný

díky svým studentům, kteří do Tršic jezdí

Přerovští a američtí studenti jezdí do Tršic
Hanácká vesnice Tršice je známá až ve Spojených státech amerických. Tři roky po sobě ji totiž navštěvují desítky amerických studentů se svým pedagogickým dozorem. Letos v neděli 12. dubna to byli mladí lidé ze státu New Jersey a Kalifornie. Svoji cestu po Evropě zahájili v Muzeu holocaustu v Berlíně a v České republice navštívili Prahu a Terezín.
Do Tršic přivedla účastníky amerického zájezdu ojedinělá událost z 2. světové války, kdy s pomocí obyvatel této vesnice a sousedního Zákřova se zde po celé období holocaustu ukrývala čtyřčlenná židovská rodina Wolfových. Z nich tři válku přežili, otec, matka a dcera Felicitas. Syn Otto byl umučen gestapáky a kolaborantskou ukrajinskou jednotkou, kteří Zákřov přepadli téměř na samém konci války. Šestnáctiletý Otík své rodiče a sestru i přes kruté mučení neprozradil a navíc po sobě zanechal deník, který psal po dobu svého ukrývání. Po jeho zatčení, deník dopsala jeho sestra Felicitas. Právě tento deník přivedl do Tršic americké studeny, protože byl knižně vydán i v USA , kde rodina Ottovy sestry Felicitas již řadu let žije.

S finanční pomocí amerických studentů byli v Tršicích postaveny dva památníky obětem holocaustu a zároveň jako pocta místním obětavým lidem, kteří se pronásledovaným Židům nebáli pomáhat. Občany České republiky ani z nejbližšího okolí však Tršice kvůli své výjimečné historické události příliš vyhledávany nejsou. Výjimkou jsou studenti přerovského gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagigické školy, kteří letos 15. dubna se ve větším počtu již po druhé zúčastnili Pochodu svobody do Tršic, který uspořádala Tělocvičná jednota Sokol a Český svaz bojovníků za svobodu v Přerově. Jejich program v Tršicích byl ještě pestřejší než měli studenti američtí. Prohlédli si při něm vloni odhalený památník na návsi, místní kostel, obecní muzeum a památník na Zákřově. Zvládli tak téměř celý svůj bohatý program zájezdu, i když kvůli velké nepřízni počasí museli improvizovat. Působivé čtení žáka dějepisného semináře Daniela Vymětalíka z knihy Deník Otty Wolfa se proto letos konalo na chodbě místního obecního úřadu, místo u památníku Wolfových na místě jejich lesního úkrytu. Tam se letos vypravili jen dobrovolníci patřičně obuti. Přes nepřízeň loňs kého i letošního počasí odjížděli účastníci Pochodu svobody zpět do Přerova spokojeni. Pořadatelé Tělocvičná jednota Sokol, Svaz bojovníků za svobodu a zástupce gymnázia Jana Blahoslava se proto hned na místě v Tršicích rozhodli uspořádat tuto akci i v příštím roce. V pořadí už po třetí. Miroslav Rozkošný
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama