Z valné hromady Sokola Přerov 6. března 2014

10. března 2014 v 18:22 | Miroslav Rozkošný |  Organizační

Sokolská valná hromada v Přerově byla letos slavnostnější


Další fotografie Vojtěcha Podušela z valné hromady jsou zveřejněny v Galerii (vlevo složka Valná hromada ...)

Nejen pracovní náplň, ale také letos více slavnostní ráz měla ve čtvrtek 6. března valná hromada Tělocvičné jednoty Sokol Přerov. Hned v úvodu potěšila přítomné návštěva primátora města Jiřího Lajtocha (ČSSD) a náměstka primátora Dušana Hluzína (TOP-09). Jiří Lajtoch se ve svém vystoupení omluvil za svoji několikaletou neúčast na valné hromadě Sokola, zavzpomínal na svá herecká léta v sokolském loutkovém divadle a zejména ocenil účast přerovských sokolů při slavnostních a pietních akcích pořádaných magistrátem města. Připomněl také přítomným, že město nemůže více podporovat aktivity sokolů, protože také finanční možnosti města jsou omezené.

V hlavní zprávě o činnosti přerovského Sokola vyzvedl jeho starosta br. Vladimír Tabery zejména skutečnost, že po létech stagnace vloni opět došlo k výraznějšímu nárustu počtu jeho členů. Nárust členů se projevil zejména v odboru všestrannosti, kde místo 427 členů před rokem jich měla jednota k 31. 12. 2013 celkem 496. V současnosti počet členů je již přes pět set. Další mladí lidé provozují svoji zájmovou činnost především ve sportovních oddílech. K nárustu členské základny Sokola došlo hlavně díky dalším novým aktivitám, kterými Sokol vloni rozšířil svoji činnost a více se prezentuje na veřejnosti - badminton, volejbal, sportovní a společenský tanec a další. Po létech byly na této valné hromadě vidět i dětské tváře. Byly mezi desítkou oceněných v soutěži ve sběru starého papíru, který jednota vloni poprve uspořádala. Vítězem se stal Martin Krejčíř (560kg), před Kristýnou Zinkovou (402kg) a Lenkou Sujovou (400 kg). Celkovým výsledkem soutěže bylo 5,3 tun nasbíraného papíru. Starosta ve svém projevu několikrát vyzvedl zásluhu vloni nově zvoleného hospodáře Petera Suji na širší a pestřejší činnosti jednoty v minulém roce. Dobře pracovali v minulém roce i další činovníci Sokola - náčelníci, kolektiv loutkového divadla, Věrná garda a ostatní, což se projevuje na počtu každoročně uspořádaných akcí - ples, dětské šibřinky, ukázkové cvičení pro veřejnost a řada dalších. K nim vloni po mnoha desítkách let přibylo divadelní představení v sokolovně a v sále loutkového divadla byla na přelomu září a října uspořádána jako jedna z prvních v republice pietní vzpomínka Památný sokolský den.

Činorodost současného vedení přerovského Sokola byla možná příčinou, že také diskutujích z řad členů bylo na letošní valné hromadě víc. Padly zde mezi jinými návrhy na využití solárních panelů, zřízení pamětní desky na rodný dům Gen. Janouška a výraznější uctění památky člena přerovského Sokola Slavomíra Kratochvíla, od jehož smrti letos uplyne sto let. Jednota má však také technické záměry, které kvůli sníženým dotacím státu a České obce sokolské musí odkládat. Mezi ně patří rekonstrukce výměníkové stanice, nová parketová podlaha sálu a rekonstrukce části osvětlení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama