Seminář Parkouru v přerovské sokolovně 15.3.2014

17. března 2014 v 20:00 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Sokolovna ožila parkourem

Další fota v galerii vlevo
Přerovská sokolovna zažila ve své téměř osmdesátileté historii opět něco úplně nového. Bylo to v sobotu 15. března seminář v nové sportovní disciplině zvané parkour, celým názvem parkour workshop - umění pohybu. Seminář se konal pod hlavičkou České obce sokolské. Vedoucí školení Ukrajinec TarasPovoroznyk, jinak nazývaný "Tary", žijící již delší dobu v Praze si za místo školení vybral Přerov, aby účastníci měli na místo srazu blízko. Není divu, když ze sedmatřiceti účastníků bylo minimálně šest z Přerova. Další přijeli z Brna, Havířova a dalších míst na Moravě. Jeden z nejstarších účastníků školení, středoškolský student z Havířova, mně také přiblížil historii parkouru. Tento adrenalinový sport má základ ve vojenské opičí dráze, ale obsahuje v sobě také prvky gymnastiky a dalších sportů. Pevný rámec sportovní disciplině zvané parkour dal až někdy v devadesátých letech francouzký příslušník cizinecké legie. Definice tohoto sportu, kterou lze nalézt na internetu zní: "Parkour je disciplina, která učí rychle, účinně, elegantně a bezpečně překonávat překážky na cestě z jednoho bodu do druhého."
A jak své umění předvedli účastníci školení ? Podle jeho vedoucího nic moc. "Přišli se zde učit salta," řekl mi Tary. Na vině byl zřejmě velmi nízký věk účastníků. Nejmladší měli deset roků a průměrný věk účastníků školení byl asi čtrnáct roků, jak odhadla pracovnice filmu, která přijela z Prahy do Přerova vybírat příznivce parkouru pro učinkování v celovečerním filmu. Zklamána byla nejen velmi nízkým věkem účastníků školení z pohledu nároků režiséra filmu, ale také skutečností, že mezi účastníky není žádná dívka. "Ráda jsem se však podívala do Přerova, poněvadž v Čekyni mám příbuzné. Dědeček Oujezdský byl zakladatelem Přerovska," řekla mi již rodilá Pražačka. (Na snímku s jedním mladým účastníkem školení s bydlištěm v Přerově ).

Pozitivní stránkou školení byla disciplína, zájem a snaha jejich účastníků. Pokud jsem s nimi mluvil, s náplní a průběhem školení byli spokojeni. Naše sokolovna se líbila také jejich rodičovskému doprovodu. Spokojený byl i organizátor školení Taras alias Tary, který chce svolat zájemce o parkour na listopad nebo prosinec opět do Přerova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama