Tomáš Netopil o Rusku

6. února 2014 v 10:59 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

na odboru Věrné gardy

Tomáš Netopil vyprávěl o legiích a Rusku Tělocvičné jednoty Sokol nejsou jen sportovní organizace, ale uplatnit své zájmy zde mohou i členové, kterým věk nebo zdraví cvičit a sportovat již nedovolí. V Přerově se pravidelně scházejí vždy jednou za dva měsíce na setkáních členů Věrně gardy. Při své loňské poslední schůzce v listopadu minulého roku uspořádali besedu s členkou Sokola, cvičitelkou ses. Petrou Holcovou na téma Nové archeologické objevy v Přerově. Rovněž první letošní setkání členů přerovské Věrné gardy bylo zajímavé a poučné. O svém neobvyklém koníčku, pátrání po památkách na československé legionáře v Rusku z doby 1. světové války a jejich obnově jim přijel vyprávět Tomáš Netopil z Prahy, původem však ze známé rodiny Netopilů z Wilsonovy ulice v Přerově.
Díky jeho znalostem, které načerpal z několika svých cest zejména po Sibiři, se mohli přítomní nejen seznámit s řadou zajímavostí o osudu historických památek na československé legionáře, ale hodně se dovědět také o životě v současném Rusku. Podle jeho poznatků je životní úroveň v Rusku vcelku dobrá, a to zejména díky jeho nerostnému bohatství. Část Rusů, kteří hledali lepší život v zahraničí, se nyní proto vrací domů. Na Sibiři, kde se nejčastěji pohyboval, je více věřících lidí než u nás. Vedle pravoslavného vyznání jsou zde také členové různých dalších cirkví a sekt, kteří řádně pečují o své kostely a modlitebny. Úplně bez příznivců však zde nejsou ani komunisté. Například starosta města, se kterým jednal v zájmu obnovy pomníku padlým legionářům, byl nepříliš vstřícný komunista.
Naopak řada Sibiřanů s úctou uchovává vzpomínky svých předků na československé legionáře. Dokonce slaví 26. květen 1919 jako Den osvobození Sibiře od bolševiků. Tento den je vzpomínkou na údalost, kdy českoslovenští legionáři osvobodili dosti velkou část Sibiře od bolševických jednotek a rok a půl zde dohlíželi na dodržování demokratických pořádků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama