Loutkáři Sokola Přerov v Hostivaři

29. ledna 2014 v 17:37 | Marie Veřmiřovská |  Z činnosti

Loutkářské dovednosti, divadla v Praze, ocenění br. Josefa Ženaty

Praha HOSTIVAŘ-2013
Přehlídka - loutkové divadlo FRYDOLÍN
12 a13. října 2013

Naše setkání s loutkářskými přáteli v divadle Sokola Hostivař v Praze bylo naše druhé, většinou se setkáváme na "Celostátních sokolských přehlídkách" a "Loutkářských letnicích" v Přerově.
První setkání se souborem Sokola Hostivař se uskutečnilo na pozvání "Frydolínů" v roce 2004 bezprostředně po "1.celostátní přehlídce SOKOLSKÝCH LOUTKOVÝCH DIVADEL, konající se v roce 2003.
Byla to naše první návštěva v jejich sokolovně v době renovace, kde se divadlo hrálo v polních podmínkách a "Frydolíni" měli tehdy k hraní provizorní podmínky a sál byl tehdy rozkopaný a také školka či centrum pro děti bylo ve zrodu a tak, jak jsme viděli, i divadlo bylo v"plenkách", ale jinak jsme poznali nadšené loutkáře kamarády a přátelský Hostivař.
Naše druhé "pražské" setkání se uskutečnilo v roce 2013, kdy jsme byli pozváni na návštěvu spojenou s přehlídkou herní činnosti nejen sokolských souborů.
My jsme si pak pro ně připravili ukázky z nápadů a tvorby našich mladých loutkářů a to výstupy ze série již odehraných individuálních úspěšných chrudimských přehlídek.
A tak vystoupili se svými vlastními programovými ukázkami loutkářského umění Petr Douda a Mgr.Jakub Navařík s tématem k zamyšlení a Kašpárkem v hlavní roli s pomocníky v podobě jakéhosi moře s Lucií Pavlíkovou, Katkou Hufovou a Terezou i Barunkou Pavelkovou a Punčochářovou Lucinkou.
S Maiklem Jacsonem a jeho "mrtvolkami" si zatančil s "kostřičkou" Šnejdar Zdeněk.
A v poetickém světelném "šou" o polámané koloběžce vystoupili pak s Petrem Doudou Katka Hufová a Ladislav Horák.
To co bylo dále na této akci velmi pozitivní, bylo školení o správném vodění od odborného poradce a školitele pana Tausinga, loutkáře a pedagoga přednášejícího na VS herecké FAMU v Praze. Takové praktické ukázky a zdůvodnění správného držení vahadla a navázání loutky pro různé pohyby bylo víc, než kdyby si účastníci přednášky přečetli kolikeré instrukce v písemné podobě. A tak je potřeba za tuto iniciativu v oblasti vzdělávání poděkovat pořadateli a to hlavně organizátorce sestře Mgr. Petře Šikýřové.
Všechna večerní vystoupení se líbila a když jsem se ještě znovu 13. listopadu na kulturní komisi ČOS v Praze od ses. Petry Šikýřové dozvěděla, jaký skvělý a nezapomenutelý dojem zanechali v jejich očích na večerním představení naši mladí členové loutkového divadla Sokola Přerov tím, jak se svými výstupy zaujali a příjemně se představili a překvapili tamní publikum, je znovu potřeba našim mladým interpretům poděkovat. Ses. Mgrr Petra Šikýřová pak znovu a veřejně takové hodnocení na takto významném místě zopakovala.
Přehlídka byla sice dvoudenní, ale představení nedělní jsme již viděli a tak jsme se rozhodli pro další kulturní náplň nedělního dne.

Exkurze "U Hurvínků"
Druhého dne po výjimečně příjemném noclehu v Hostivaři u přehrady jsme se v neděli dopoledne věnovali individuálním akcím a to jak historii Prahy s tradiční prohlídkou nejkrásnějších míst Prahy, tak někteří i nákupům spojeným s příjemným posezením v kavárně Slávia a také návštěvě multiplexu s dobovým projekčním hitem a tak si nějak zopakovali to, co nás už bavilo před léty při naší první návštěvě Sokola Hostivař.
Tím dalším a nejdůležitějším programem, stejně jako při první návštěvě, bylo shlédnutí odpoledního představení v divadle Spejbla a Hurvínka. Rozdíl v návštěvách byl takový, že po prvé jsme byli v neupraveném sále po dejvickém kinu a přivítala nás paní Helenka Štáchová a druhá návštěva nás čekala v novém sále na představení "Nepodařený víkend" a tady nás přivítal významný a dlouholetý člen divadla pan René Hájek v zákulisí divadla a také jsme si zavzpomínali na naše dřívější vzájemné setkání v 70. letech u nás v loutkovém divadle v Přerově.
Divadlo S+H je pro nás loutkáře něco jako "malé národní loutkové" a také herní styl, nápaditost a blízkost pojetí dětské mysli a věku jsou nám velmi sympatické a dětem je pak nenásilně nabízeno správné chování, morální příklad a vítězství toho dobrého.
A hlavně kopec legrace a též víra v dobro a lásku, nenásilí i pozitivní myšlení, smysl a touha po spravedlnosti, nezištném přátelství a pomoc druhým v nouzi jsou dětem od přirozenosti nesmírné blízké.
Zvláště pak člověk ocení kouzlo her vymýšlených pro toto divadlo z pera různých autorů, jak dnešními /viz Denisa Štáchová/,tak i historickými hrami /viz.Josef Skupa/ před nekonečným pesimismem dnešní doby televizních reklam, zkratkovitých pořadů ústících v až nepraktickou naivitu nekonečných bojů neidentifikovatelných postaviček mezi sebou, bojujících neskutečné boje plodící násilí a představujících špatný příklad pro neuváženost i fyzické zranitelnosti lidských bytostí.
Dnes pak vidíme v tvorbě pro děti z cizí provenience často programy s rozvíjením nesmyslných příběhů, nic neříkajících, či až hrůzně naivních a také naší mentalitě, povaze a tradicím vzdálených.
A tak vřelé díky Vám všem přátelé z fantastického divadla, kteří si vystačíte prostou s čistou myšlenkou dobra a potěšíte všechny, díky Vám S+H!!!
Taková byla setkání nejen u "Frydolínů", ale i na návštěvě u Hurvínků v mých vzpomínkách.
Za tuto akci a její finanční podporu je třeba poděkovat ČOS a jmenovitě a nejvíce pak ses. PHDr. Květě Volkové za tuto báječnou iniciativu, která nás sbližuje, stejně jako vzdělává a poučuje a kde ani o legraci není nouze!
DĚKUJEME!

SLAVNOSTNÍ UDÁLOST V HOSTIVAŘI
Zlatý odznak - ODZNAK J. K. Tyla

V roce 2013 jej předala ČOS na návrh členů kulturní komise PRINCIPÁLOVI br. Mgr. Josefu ŽENATOVI na přehlídce v Hostivaři v sokolovně.
Odznak br. Mgr. Josef Ženata převzal z rukou ses. PHDr. Květy Volkové a br. Bohumila Gondíka a společně za SČDO SAL a ČOS od Honzy Millera za celoživotní práci v souboru loutkového divadla Sokola Bzenec -KAŠPÁREK-.
GRATULUJEME!
Za SAL a loutkářské přátele
Mgr Marie Veřmiřovská
Principálka LD Sokola Přerov
PŘEROVSKÝ KAŠPÁREK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama