První křest Zápasů s totalitou a útěků za svobodou

18. prosince 2013 v 23:04 | Miroslav Rozkošný, foto Vojtěch Podušel |  Z činnosti

Sokoli křtili a vzpomínali

Křest knihy Jaroslava Skopala "Zápasy s totalitou a útěky za svobodou přilákal" 16. prosince do sálu loutkového divadla přerovské sokolovny řadu návštěvníků. Vedle místních také z okolí Přerova i vzdálenějších míst. Především se dostavili i příbuzní beňovského rodáka a přerovského župního sokolského činovníka Rudolfa Lukaštíka, o jehož dramatickém životě kniha především pojednává.
Vydání knihy podpořili Olomoucký kraj, Česká obec sokolská a paní MUDr. Vladimíra Žmolíková, vnučka Rudolfa Lukaštíka. Kmotry knihy byli významní členové místního Sokola, starosta jednoty br. Vladimír Tabery a br. Jiří Skopal, vnuk za války popraveného odbojáře Františka Skopala. Z vyprávění svého otce Jiří Skopal vzpomněl dramatické okolnosti, za kterých se po varování svými přáteli a známými Rudof Lukaštík ukryl před gestapem i v jejich rodinné firmě Uhelné sklady a odtud pak po nezbytných přípravách prchal tzv. balkánskou cestou do zahraničí.
Svým vyprávěním zaujal přítomné také dvaadevadesátiletý br. Jan Přidal z Vřesovic na Prostějovsku. Významný člen České obce sokolské Jan Přidal, člen sokolské odbojové organizace "Jindra" a vězeň nacistického koncetračního tábora s dojetím vzpomínal také na své spolubojovníky, kteří se konce války nedožili. Bývalý vzdělavatel T. J. Sokol Přerov br. Bohumil Domanský seznámil přitomné s putováním rukou psaných pamětí Rudolfa Lukaštíka od doby, kdy je rodina předala přerovskému Sokolu, až po chvíli, kdy se těchto memoárů ujal ke knižnímu zpracovaní starosta Sokolské župy Středomoravské - Kratochvílovy br. Jaroslav Skopal. Jeho záslužnou práci jako autora knihy ocenil ve svém diskusním příspěvku náměstek primátora města Přerova Dušan Hluzín, který také připomněl, že náš národ nemá moc hrdinů a proto o to víc si musíme jejich odkazu vážit.
Kniha uvádí i osudy Zdeňka Lukaštíka, syna Rudolfa, nebo též Bohuslava Ečera z Brna, přítele Lukaštíků, a dalších osob, které spolu s Rudolfem Lukaštíkem byly pronásledovány i po únoru 1948.
Řada návštěvníků slavnostního křtu knihy využila možnosti a knihu si hned po skončení programu na místě koupila. Další zájemci o tuto historicky cennou a výpravnou publikaci mají možnost ji po Novém roce získat v župní kanceláři v přerovské sokolovně nebo již dnes v Městském informačním centru na náměstí TGM v Přerově. Díky sponzorské podpoře se kniha prodává jen za 100 Kč. Knihu věnovanou svému významnému rodákovi pokřtí také sokoli a ostatní občané spolu s hosty v Lukaštíkově rodném Beňově. Slavnostní akt se bude konat 8. ledna 2014 v 17:30 v beňovské sokolovně.
Miroslav Rozkošný

Dodatek autora knihy: Rovnocenná část knihy je věnována i totalitnímu režimu, který začal bezprostředně po únoru 1948. Historicky cenné jsou vzpomínky nejstaršího Rudolfova syna Zdeňka Lukaštíka, který se téměř rok angažoval při převádění politických uprchlíků do západního Německa. Stihl ho tvrdý trest. Jeho útěk za hranice (do Curychu) se datuje do roku 1969, když se nedokázal po propuštění na amnestii v roce 1960 na politické poměry ve vlasti adaptovat. Krátce je zmíněn i osud zahraničního vojáka zápaďáka Oldřich Vodičky. Jak mi dodatečně sdělil host křtu Miloslav Grégr, někdejší člen Pomocných technických praporů, jeho neštěstí po únoru 1948 začalo patrně událostmi při pohřbu prezidenta Edvarda Beneše v Praze v září 1948. StB jej sledovala a nakonec v březnu 1949 zatkla a při výslechu ho přivedla k smrti za dosud nejasných okolností. Tomuto tématu se před lety věnoval i nedávno zesnulý člen KANu Radomír Pavlíček. JS
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama