Připomínka sokolských osobností na přerovském hřbitově

7. prosince 2013 v 22:35 | Jaroslav Skopal |  Z činnosti

U hrobu Slavomíra Kratochvila a dalších 23. listopadu 2013

Den 23. listopad 1914 je zapsán v historii českého národa jako den popravy přerovského mladého sokola bratra Slavomíra Kratochvila, který se provinil odbojným postojem proti válce vedené od léta Rakouskem - Uherskem a za rovnoprávné postavení českého národa i dalších slovanských národů v rakousko- uherském císařství a království.
Skupina přerovských sokolů, seniorů z Věrné gardy se o 99 let později setkala nad hrobem Kratochvilovým na přerovském hřbitově, který je vyzdoben sochařským uměleckým dílem již z minulosti. Právě toto smutné výročí připomenul br. Bohumil Domanský před položením kytice a zapálením svíčky na hrobě. Za rok to bude 100 let a všichni jsme si uvědomili, že tato vzpomínka by se měla konat i za nějaké větší a oficiální účasti.
Pokračovali jsme cestou kolem hrobu rodiny Elmerů, kde je pochována další výnamná osobnost, Ladislav Elmer, tehdejší jednatel Sokola Přerov, který vyhlásil 29. října 1918 vznik Československé republiky.
Došli jsme pak ke hrobu Slavomíra a Dagmar Lukaštíkových v nové části hřbitově, kde jsou v současnosti i urny s ostatky Rudolfa Lukaštíka a jeho ženy Anežky Lukaštíkové.
Rudolf Lukaštík se zúčastnil všech tří odbojů. V tom třetím šlo jen o jeho pevný sokolský postoj, když vyžadoval, aby komunisté po únoru 1948 mj. ctili platné Stanovy ČOS. Odseděl si za to šest let v kriminále. Přesto se dožil 84 let. I u tohoto malého, ale významného hrobu, jsme položili kytici, kterou věnovala Sokolská župa Středomoravská - Kratochvilova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Boleslav Navrátil | E-mail | 6. ledna 2014 v 10:02 | Reagovat

Dobrý den,
jsem redaktorem Moravskoslezského deníku v Ostravě a píši článek o začátku první světové války. V Moravské Ostravě byl tehdy popraven Slavomír Kratochvíl. Mám na Vás prosbu: mohl bych použít do článku snímek Kratochvílova hrobu z Vaší webové stránky? Samozřejmě bych uvedl, odkud obrázek mám. Za ochotu a laskavost dopředu děkuji.
Boleslav Navrátil
Mail: bnavratil@seznam.cz
Tel: 604959746

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama