28. říjen v Přerově za účasti Sokolů

31. října 2013 v 11:53 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel (fota) |  Z činnosti

Přerovští sokolové v krojích a s prapory

Účast sokolů v krojích a s prapory na oslavách státních svátků v Přerově se stala příjemnou samozřejmostí. Bylo tomu tak i letos 28. října 2013. Ještě před odchodem od sokolovny jsme postáli před pamětní deskou Rudolfa Lukaštíka na přerovské sokolovně a připomenuli si, že i on narukoval jako voják v první světové válce, byl však raněn a pak nasazen do plzeňské Škodovky jako vojenský vězeň na práci. Víc o Lukaštíkových osudech se bude možno dočíst v knize Zápasy s totalitou a útěky za svobodou, která by měl vyjít ještě v tomto roce.
Oficiální městská slavnostní vzpomínka v den státního svátku proběhla nejdříve dopoledne na náměstí T. G. Masaryka, kam sokolové v krojích a se dvěma historickými prapory při zahájení napochodovali na živou hudbu Dechového orchestru Haná. Společně se skupinkou příznivců vojenské historie v uniformách pamatujících první světovou válku a třemi příslušníky Armády ČR se státní vlajkou vytvořili důstojnou stafáž pro oslavy. Pak už se střídaly delegace, které pokládaly věnce nebo kytice k pamětní desce TGM umístěné do čelní zdi přerovské radnice. Mezi nimi položil kytici i starosta jednoty Sokol z Přerova Vladimír Tabery. Jediný projev měl primátor města Přerova Jiří Lajtoch. Po státní hymně krojované složky přešly organizovaně ke dvě stě metrů vzdálenému památníku legionáře Jana Gayera, přerovského rodáka.
Jan Gayer padl v roce 1915 v Rusku do zajetí, po propuštění vstoupil do nově se tvořících Československých legiích a velel 4. Československému střeleckému pluku, s nímž se zúčastnil mnoha bitev. Osudovou se mu stala památná bitva u Lipjag. Vítězství pluku zaplatil svým životem 19. června 1918. Památná deska je už duplikátem a je umístěna v krásném, pro Přerov historickém prostředí, u hradeb města. Z místa je pěkný pohled na řeku Bečvu, nový Tyršův most a přerovskou sokolovnu z roku 1936, kulturní památku.

Vzpomínka na poručíka Jana Gayera proběhla již bez hudby a projevu, kytičky byly položeny i zde, mezi nimi jedna i za naši Sokolskou župu Středomoravskou - Kratochvilovu.
Osobně jsem měl pocit, že na těchto akcích postupně roste účast přerovských občanů. Snad na tom má zásluhu i pravidelná přítomnost přerovských krojovaných sokolů s prapory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 exition | Web | 22. června 2015 v 17:53 | Reagovat

půjčka online rychnov nad kněžnou O_O

2 RANDI | Web | 25. prosince 2017 v 0:38 | Reagovat

půjčky bez nahlížení do solusu ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama