Vrcholná ukázka divadla v sokolském amatérském provedení

23. září 2013 v 22:43 | Miroslav Rozkošný

Sokolská Prodaná nevěsta se opět líbila, tentokrát v Kroměříži

"Nádherné, jsme spokojeni, velice pěkný zážitek," tak hodnotili přerovští a kojetínští účastníci představení Prodané nevěsty v sále Kulturního domu v Kroměříži. Všem, od třináctileté Veroniky až po sedmdesátileté členky Věrné gardy přerovského Sokola se představení velice líbilo. Stejně jako vloni ve Valašském Meziříčí jiným přerovským sokolům. Klasická opera Bedřicha Smetany na libreto Karla Sabiny byla přepracována zástupcem vzdělavatele České obce sokolské br. Bohumilem Gondíkem na lidovou hru se zpěvy a tanci. Gondíkova úprava nebyla vůbec na škodu této nejznámější české opeře. Pro laické diváky spíše naopak. Diváci o nejznámější zpěvy v této opeře nepřišli a mluvené části textu místo zpívaných byly pro diváka přínosem z hlediska pochopení děje opery a hercům daly možnost více vyniknout v jejich hereckém a hlavně komickém nadání. V tom na jevišti exceloval zejména Milan Špale v roli dohazovače Kecala, jinak člen pěveckého sboru Gaudeaum Praha. Divákům se však nejvíce líbila jediná skoro už profesionální členka souboru a zatím studentka operního zpěvu Tereza Růžičková, nejen pro svůj přirozený mladistvý zjev, ale také svým pěveckým a hereckým nadáním.
Kroměříčtí sokolští pořadatelé připravili diváky zcela nabitému sálu kulturního domu také další zážitek. Na úvod představení připravili vzpomínku na 115. založení své župy. Ani v tomto krátkém poučném, ale humorem zpestřené programu, kdy krátce vystoupila také starostka ČOS ses. Hana Moučková, se nikdo z přítomných nenudil.
O nečekané show se po představení opery postarali samotní členové divadelního, pěveckého a tanečního souboru Prodané nevěsty, kteří chtěli svému režiséru popřát na jevišti k jeho sedmdesátým narozeninám. Jubilant dostal od gratulantů vázu, ale místo květin v ní bíle tričko ozdobené kresbami a nápisy.
Překvapený Gondík, musel shodit černé sako a za doprovodu hudby operního souboru v darovaném tričku vytočil značnou část šestatřicetčlenného ženského souboru divadla, což čerstvý sedmdesátník bravurně zvládl. Tečku za krásným sobotním večerem 21. září pak udělal br. Bohumil Gondík, který řekl, že první nabídku na představení v Kroměříži odmítl z důvodu, že soubor neměl volný termín. Po delší příjemné komunikaci s kroměřížskými pořadateli pak své rozhodnutí změnil a dnes toho nelituje. "Na pozvání bych jel do Kroměříže opět i členové našeho souboru," řekl na závěr Gondík.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama