Památný sokolský den v Přerově

26. září 2013 v 16:46 | Jaroslav Skopal, Vojtěch Podušel (fota) |  Historie

Uctění padlých sokolů proběhlo v Přerově už 25. září 2013

Nejdříve podstatná část dopisu vedení ČOS ze dne 19. září 2013
Pro: sokolské župy a tělocvičné jednoty
odborné útvary
členy předsednictva
Výbor České obce sokolské na svém zasedání v prosinci minulého roku schválil návrh vzdělavatelského odboru ČOS a vyhlásil 8. říjen Památným sokolským dnem.
Tento den si chceme každoročně připomínat tragické události, které bezprostředně ohrozily existenci sokolského hnutí za druhé světové války. Výnosem zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z 8. října 1941 byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Při tzv. "sokolské akci" - v noci ze 7. na 8. října 1941 - gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří "ještě byli na svobodě". Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93% vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.
Památným sokolským dnem bychom měli uctít památku všech sokolů, kteří ve více než 150tileté dramatické historii sokolského hnutí v boji za demokracii, národní samostatnost a svobodu přinesli oběti nejvyšší. Doporučujeme sokolským tělocvičným jednotám a župám v pro nás historicky významných říjnových dnech pořádat vzpomínkové akce u sokolských památníků či pomníků v místech svého působení.
Připomínáme, že 10. sjezd ČOS v červnu 2013 uložil předsednictvu ČOS podat zákonodárným orgánům ČR v souladu s obecně závaznými předpisy návrh na vyhlášení 8. října Památným dnem sokolského hnutí.
Vzdělavatelský odbor ČOS připravil při této příležitosti pietní vzpomínku u pamětních desek a památníku odbojů, která se bude konat v úterý 8. října 2013 v 17.00 hodin v Tyršově domě, Újezd 40/450, Praha 1 - Malá Strana. Rádi bychom Vás na tomto slavnostním aktu uvítali.

Jak proběhla vzpomínka v Přerově:

U pamětní desky padlých a umučených příslušníků Sokola z přerovské jednoty v době nacistické okupace 1939 až 1945, umístěné na přerovské sokolovně v ulici Brabansko se shromáždilo 25. září v 17:00 hodin několik desítek sokolů, sokolek a občanů města. Vzpomínku zahájil vzdělavatel T.J. Sokol Přerov br. Miroslav Rozkošný, který pak udělil slovo bratru Bohumilu Domanskému. Ten v krátce informoval o rozsahu sokolských obětí v jednotě Přerov.
Kytice k pamětní desce obětí, nad níž je umístěna i pamětní deska Rudolfa Lukaštíka, bývalého župního starosty, který působil za války v zahraničním odboji ve Francii a Velké Británii, položili starosta Sokola Přerov br. Vladimír Tabery a starosta Sokolské župy Středomoravské - Kratochvilovy br. Jaroslav Skopal.
Po tomto pietním aktu přešli účastníci vzpomínkové akce do sálu loutkového divadla Sokola Přerov. Tam promluvili dva pozvaní hosté, PhDr. Pavel Kopeček z Univerzity Palackého v Olomouci o sokolském odboji na Přerovsku a Mgr. Petr Jirák ze Státního okresního archivu v Přerově o životě sokolského činovníka a odbojáře Františka Skopala, který patřil až do svého zatčení gestapem k vedoucím činitelům politické složky Obrany národa.

Program zpestřila starší žákyně přerovského Sokola Tereza Krejčířová přednesem dvou krátkých koncertních skladeb na kytaru. V závěrečné krátké rozpravě vystoupil i bratr Jiří Skopal, vnuk vzpomínaného Františka Skopala, který komentoval nedávno v Přerově promítaný dokumentární film o druhé světové válce a jejích dopadech na město Přerov a okolí.
Celá akce byla dobře navštívena a za její přípravu lze poděkovat vzdělavateli br. Miroslavu Rozkošnému.


Slovem celý program provázel br. Jakub Navařík, člen loutkářského odboru, v jehož prostorách se vzpomínka konala. Účast posílil i cvičitelský sbor Tělocvičné jednoty Sokol Přerov, takže bylo možno spatřit i mladé tváře vedle tradičních účastníků Věrné gardy.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama