Vladimír Tabery st. odešel

17. července 2013 v 20:32 | Jaroslav Skopal |  Historie

Byl znám jako nejobětavější a nejodbornější cvičitel staré sokolské cvičitelské školy

Vladimír Tabery, dlouholetý místostarosta Tělocvičné jednoty Sokol Přerov a jeden z nejobětavějších a nejodbornějších sokolských cvičitelů zemřel po delší nemoci 17. července ve svých 85 letech. Před rokem odstoupil z funkce místostarosty, protože cítil, že sil ubývá , a celý výbor mu tehdy za jeho práci upřímně poděkoval.
Narodil se 12. května 1928 v Domamyslicích u Prostějova. Sokolskému cvičení a přípravě k závodům na nářadí se začal po vzoru svého otce věnovat v Sokole Mostkovice. Své prvé vavříny z gymnastických závodů začal sbírat s obnovou Sokola v roce 1945. Závodění se věnoval i během základní vojenské služby v období 1952 - 54, kdy se mu podařilo získat titul "Přeborník armády ve sportovní gymnastice".
Župní cvičitelskou školu absolvoval v Prostějově již v roce 1948. Poznatky z ní využil při nácviku skladby mužů na XI. Všesokolský slet konaný v roce 1948 v Praze. Cvičitelské, trenérské a závodní činnosti se věnoval i po roce 1948 a pomáhal udržovat sokolské povědomí u mládeže i dospělých všude, kde působil. Od roku 1950 i v Přerově.
Bratr Vladimír Tabery má velkou zásluhu na tom, že v roce 1990 celý odbor Základní a rekreační tělesné výchovy Spartaku Přerovské strojírny hromadně přešel do obnovené T. J. Sokol Přerov. Od roku 1990 se pravidelně zúčastňoval akcí ústředního cvičitelském sboru mužů České obce sokolské a díky svým gymnastickým zkušenostem přispíval i k efektivnímu nácviku sletových skladeb mužů, dorostu a staršího žactva. Známá je i jeho lektorská činnost na školeních cvičitelů III. a IV. třídy, kde měl zpravidla v programu nejvíce odučených hodin.
Ve své pozici místostarosty přerovského Sokola si vzal na starost péči o sokolský majetek. Pod jeho dohledem a často i podle jeho návrhů probíhaly velké i menší opravy na přerovské sokolovně. Dbal o hospodárné vynakládání finančních prostředků při technickém zvelebování majetku.
Na župních a krajských sokolských sletech uplatňoval své dlouholeté zkušenosti v kvalitních nácvicích skladeb mužských složek, v programových komisích i při celkové režii vystoupení v prolínání nástupů a odchodů či při vztyčování a spouštění státní vlajky. Tak jsme ho poznali naposledy i na Krajském sokolském sletu v Přerově 16. června 2012, kdy velel vlajkové četě.
Z četných ocenění, která získal, jmenuji alespoň bronzovou a stříbrnou medaili České obce sokolské a od města Přerova Medaili Jana Ámose Komenského - Cenu města Přerova v roce 2002. Ve šlépějích svého otce pokračují v sokolské tělovýchově a sportu i synové Vladimír Tabery mladší, současný starosta Sokola Přerov, a Jiří Tabery, který působí v sousední župě.

Pohřeb Vladimíra Taberyho staršího se koná v úterý 23. července 2013 v 11:00 hodin v Přerově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama