V rodišti Jana Kubiše

30. června 2013 v 20:11 | Bohumil Domanský |  Historie

Sto let národního hrdiny Jana Kubiše

Před sto lety 24. června 1913 se v Dolních Vilémovicích u Třebíče narodil Jan Kubiš, který společně s Jozefem Gabčíkem provedl v roce 1942 v Praze atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Obec Dolní Vilémovice k tomuto výročí opravila jeho rodný domek, kde budou soustředěny materiály o mládí a rodině Jana Kubiše, kopie dokumentů týkajících se výcviku ve Velké Británii a vysazení v Protektorátu, dokumenty z období heydrichiády a další dobové dokumenty.
V sobotu 22. června t.r. jsem se společně s rodinou zúčastnil slavnostního otevření tohoto malého zatím nedokončeného Muzea Jana Kubiše. Součástí vzpomínky byla prezentace vojenských historických vozidel, ukázka dobového vojenského tábora Čs. armády ve Velké Británii, otevření rodného domu s prohlídkou zatím instalovaných předmětů a uctění památky obětí světových válek.
Zúčastnilo se odhadem několik set občanů, mnoho příslušníků Armády České republiky od mužstva až po vysoké důstojníky a generála. Protože Kubiše, Gabčíka a další parašutisty ukrývaly v Praze i jinde hlavně sokolské rodiny, očekával jsem účast sokolské delegace, bohužel marně.
Zbyněk Petráček uvedl v Lidových novinách dne 24. června mj.: Kubiš a Gabčík se vymykají z domácího i evropského odboje nejen svým osobním hrdinstvím, ale i tím, že zabili Heydricha, nacistického pohlavára č. 3, který by jinak další tři roky řídil hitlerovskou policii, tajné služby a "konečné řešení židovské otázky".
Jsem rád, že jsem se mohl této slavnosti zúčastnit. Zvláště na mne zapůsobila slova občanů Dolních Vilémovic, že Jan Kubiš zachránil čest národa.
Fota Marie Domanská
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jaroslav Skopal | E-mail | 1. července 2013 v 9:32 | Reagovat

Ivan Fenz | 30. června 2013 23:17
napsal:

Kubiš s Gabčíkem nezachránili jen "čest národa". Zachránili mnohem více. Celou okupovanou Evropu a české země zvlášť.
Heydrich byl schopný nácek, měl k dispozici kartotéku Interpolu a uměl s ní pracovat. Souběžně si založil spisy na všechny vlivné nacisty. Byl na nejlepší cestě převzít nástupnictví po Hitlerovi (kdyby přežil tak určitě ). Rozhodně by ovlivňoval lépe a účinněji Hitlera a válka by pro Němce mohla skončit jinak. České země ( Protektorát by zřejmě zůstaly začleněny v "německém prostoru"). K bezpodmínečné kapitulaci by se Němci asi nedostali. Heydrich totiž zvažoval především svoje zájmy. Neváhal by předhodit jako viníky za dosažený katastrofální stav Himlera, Goeringa, Goebelse, a další včetně generality. Na každého něco věděl a v posunutém měřítku nacismu nebyl problém zorganizovat další vraždy ( jako Roem a další ).
Odpravením Heydricha tato možnost padla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama