Vzdělavatelský sbor ČOS zasedal 11. 5. 2013

13. května 2013 v 19:30 | Miroslav Rozkošný |  Z činnosti

Sokol v kroji salutuje, nikoliv se uklání

Tradičně také letos se sešli v Praze župní vzdělavatelé případně jejich zástupci na svém jarním zasedání. Letošní, které se konalo 11. května, bylo navíc volební. Volby nezaznamenaly větších změn na postech činovníků, a tak lze očekávat, že ani ve vzdělavatelské činnosti se v dalším tříletém období nedočkáme něčeho podstatně nového. Do čela Vzdělavatelského odboru ČOS byl opět zvolen br. doc. RNDr. Zdeněk Mička, CsC a také na posty náměstků již zkušení a osvědčení činovníci br. Bohumil Gondík a br. Bohuslav Bubník. Jednatelkou byla opět zvolena doc. Květoslava Volková, CsC. Z nových tváří předsednictva lze alespoň zmínit plk. PhDr. Michala Buriana, PhD (nar. 1971), pracovníka Vojenského historického ústavu. Opět zvolení činovníci jsou předpokladem, že Vzdělavatelský odbor ČOS bude dále prosazovat dosavadní priority. Jmenovitě br. Gondík divadelní přehlídky včetně naší přerovské a na úseku společenském br. Bubník bude pečovat o řádnou prezentaci Sokola při vzpomíkových a pietních akcích. Konkrétně, aby sokolové nestáli příliš stranou ani při státních oslavách v Praze, jak bylo na letošním zasedání vzdělavatelů široce diskutováno. Nové prvky do činnosti vzdělavatelského odboru by měly vnést nově zřízené komise, a některé již vnesly. Například Komise pro mládež a seniory vyhlásila soutěž Vzpomínka na mládí v Sokole. Do soutěže bylo přihlášeno 33 prací. Nyní se uvažuje o jejich vydání v malé brožuře. Fotografickou soutěž nová komise vyhlásila na námět oslavy 150. výročí založení Sokola včetně loňského sletu. Přihlásilo se 15 autorů s 55 fotografiemi. Komise připravuje soutěž pro mladé na téma Památná místa v našem okolí.
Pro obsáhlost celého zasedání nyní už jen telegraficky:
Ses. Volková - nakonec se podařilo zajistit 380 tis. Kč na dotaci kulturních akcí a souborů. Žádejte o dotace, nikoliv však na občerstvení, ani upomínkové pečivo. Dotaci lze získat také na prapory. Díky novým technologiím lze prapor pořídit poměrně levně za cenu i méně než pět tisíc korun. Lze zhotovit i repliky praporů např. v Lomnici nad Popelkou, které jsou odolné proti dešti, na rozdíl od starých a historicky cenných. Nově zavádět na župách 8. říjen jako Památný sokolský den. Nultý ročník se konal poprve vloni v Praze.
Br. Mička - časopis Sokol bude opět vydáván asi dvakrát až čtyřikrát ročně. Vinou pádu Sazky na další nejsou peníze.
Br. Burian kritizoval propagaci sletu. Nejvíc plakát. Podle jeho názoru Sokol nevyužil slet k řádné propagaci a ztratil tak velkou příležitost.
Krátce přišla mezi nás také starostka ČOS ses. Moučková, ale své vystoupení omezila jen na pozdravy, přání a poděkování.

Na rozdíl od loňského zasedání, letos se do diskuse zapojilo hodně účastníků. Uvedu z ní několik myšlenek, bez jmen diskutujících a názvů žup, které zastupovali, poněvadž se jednotliví diskutující nepředstavili:
- větším problémem než získat mládež do Sokola je jí udržet
- odpověď z pléna: náčelník zavedl anglické názvy cviků místo českých
- národní myšlenka neexistuje, proto lidi nedostaneme do Sokola (starší člen Sokola)
- přes rodiče působit na děti, získat je pro práci v Sokole
- co brání tomu, aby sokolská mládeže měla svůj kroj ? Odpověď br. Bubníka: bude mít nebo alespoň některé části např. trička
- Sokol lze vydávat bez dotací. Nutné je však získat pět tisíc odběratelů.
- sokol v kroji má být hladce oholen nebo mít upravený vous, nikoliv strniště, aby nevypadal jako bezdomovec

Kvůli obsáhlým referátům a četným diskutujícím jsem v diskusi vystoupil jen dvakrát. Hlavně s otázkou, která je v naší jednotě stále živá a v souvislosti s květnovými oslavami opět nabyla na aktuálnosti. Zní: má sokol v kroji po položení kytičky u pomníku se uklonit nebo zasalutovat ? Odpověďˇvšech předsedajících schůze byla salutovat i při hymně. Pro nás bývalé vojáky to nebude problém. Sestry však zřejmě salutování budeme muset učit. Ovšem jen pokud si to nepamatují z doby, kdy byly pionýrky.
Miroslav Rozkošný, vzdělavatel jednoty a zástupce župního vzdělavatele
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama